Останнім часом друкований орган ТзОВ «Санаторій «Карпати» – «ФКП», інтернет-газета «Трускавецький вісник» рясніли матеріалами про нібито незаконне буріння ЗАТ «Трускавецькурорт» свердловини 68-РГД, розлогими душевними переживаннями гендиректора «Карпат» Л. Грицака про майбутнє «Нафтусі», різного роду «Зверненнями», «Загрозами», «Мішенями». Усе це, фактично, пустопорожній дзвін, а точніше, пустопорожній набір слів на цілі шпальти газет. Автори цих публікацій ну просто зі шкіри лізли, аби роздмухати бурю в склянці води. Гадаємо, що коли вже опоненти взялися стріляти по мішенях, то попадати треба в яблочко, а не в молочко.
Із прочитаного в цих ЗМІ видно, що автори просто плутають сіно із соломою, горох із капустою, вводячи тим самим в оману читачів. Ну чого вартий, наприклад, вислів Л. Грицака із його ж інтерв’ю «Про люстрацію, «Нафтусю» і курортний парк»: «Я свідомо не читаю опозиційну пресу…». Видно, пан Грицак так уже звик до влади, не мислить себе без неї, що й далі вважає інші ЗМІ, крім «ФК Підгір’я» й «Трускавецького вісника», опозиційними до себе. Шановний Леве Ярославовичу, опозиційна преса – це ті ЗМІ, які виступають проти влади або правлячої партії. Так трактує це поняття український словник. А ви тепер є, як нам відомо, гендиректором ТзОВ, а не мером міста.
Далі. Не гоже людині, яка, за словами цього ж газетного матеріалу, двічі була міським головою Трускавця, не знати, як правильно називається зона, де знаходиться «Нафтуся». У Грицака вона то перша охоронна, то перша санітарна… З публікації також видно, що автор плутає родовище із ділянками і навпаки. Це серйозні речі, до яких треба ставитися з величезною відповідальністю. А ось такі дрібні, здавалося б, невеличкі помилки свідчать про те, як та чи інша особа ставилася і ставиться до збереження цілющого природного багатства Трускавця.
Аби розібратися в тій ситуації, ми запросили до розмови директора філії ЗАТ «Трускавецькурорт» – гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція (ГГРЕС) Андрія Тарнавського й головного гідрогеолога цієї установи Романа Кутного.
– Пане Романе, поставте, будь ласка, спочатку крапку над «і» стосовно зон.
– Перш за все треба сказати, що є три пояси зон санітарної охорони. А місце, про яке йде мова в інтерв’ю Л. Грицака, знаходиться в першій зоні санітарної охорони. Цю зону ще називають зоною суворого режиму.
– Оскільки Ви здогадалися про який матеріал ідеться, то хочеться почути Вашу думку стосовно ще одного висловлювання колишнього мера: «Якщо говорити про екологію парку, то в першу чергу треба ліквідувати забруднення родовища «Нафтусі» на вул. І. Франка. Це мало б зробити ЗАТ «Трускавецькурорт», оскільки саме воно має ліцензію на видобуток мінеральної води і зобов’язано проводити охоронні заходи родовища згідно умов до цієї ж ліцензії».
– Згідно з ліцензією на видобування мінеральних вод, будівлі, що знаходяться на вул. I. Франка і які можуть спричинити забруднення, розміщені поза ліцензійною ділянкою родовища “Нафтуся”, а також земельним відводом. Тобто, ця земля не належить ЗАТ «Трускавецькурорт». Але дані будівлі знаходяться в межах першої зони санітарної охорони в курортній балці і тому санітарно-оздоровчі заходи відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР № 548 від 9.11.1981 р. повинні постійно здійснюватися організацією, яка опікується парком. Таку організацію створив іще мер Л. Грицак – КП «Парк курортний». Однак від часу створення даного підприємства не було проведено жодного із санітарно-оздоровчих заходів, затверджених вищезазначеною Постановою. Навпаки, на вул. І. Франка здійснено масові реконструкції старих та зведення нових будівель. Про ці порушення ЗАТ «Трускавецькурорт» неодноразово повідомляло тодішню міську владу та санітарно-епідеміологічну службу:
– Колишній міський голова дуже обурюється, коли мова заходить про «чиїсь наміри» повідрізати земельні шматки від території курортного парку за його правління. Що з цього приводу скаже головний гідрогеолог ГГРЕС?
– Ще за каденції Л. Грицака були спроби зменшити площу першої зони санітарної охорони в курортній балці шляхом переведення в другу зону лівої частини вулиці Івана Франка, швидше за все, з метою продажі вивільнених ділянок. З цього приводу навіть було підготовлено проект постанови Верховної Ради України. На щастя, ЗАТ «Трускавецькурорт» вдалося запобігти таким намірам, які намагалися зробити «на користь» громади Трускавця. Керівництво товариства вдячне інспекціям Львівської області за такий фаховий підхід та розуміння ситуації.
Аналогічні речі відбувалися і з трускавецьким питним озером. Основну територію, включаючи саме озеро, було продано ТзОВ «Альфа Плюс», решту – роздрібне і теж розпродано, обділивши при цьому трускавчан, які давно живуть на вул. Городище.
– Пане Андрію, Ви можете щось добавити до відповідей Романа Кутного?
– Тільки невеличке уточнення. Відповідно до чинного земельного законодавства землекористувач, яким є ЗАТ «Трускавецькурорт» по відношенню до ділянки «Нафтуся» трускавецького родовища, може здійснювати свою діяльність тільки в межах наданої в користування земельної ділянки.
– У народі кажуть: у нас як чогось чіпляються, то так, як вош до кожуха. Хто тільки із числа недоброзичливців не писав, не говорив про буріння ЗАТ «Трускавецькурорт» свердловини 68-РГД. У своєму інтерв’ю Л. Грицак каже, що цим питанням спеціально займався депутат облради Олексій Балицький та деякі депутати міської ради. Інші подейкують, що товариство не має на такі роботи дозволів. То є дозволи чи ні, Андрію Михайловичу?
– Ми неодноразово стверджували, що ЗАТ «Трускавецькурорт» має всю документацію на буріння свердловини, яку вимагає чинне законодавство.
У зв’язку зі складною геологічною будовою ділянки «Юзя» трускавецького родовища, на якій велося будівництво свердловини, було розроблено спеціальний проект. Автором проекту є фахова організація, яка достеменно знає геологічну будову і тонкощі експлуатації даного родовища. Активним розробником цього проекту є також відомий геолог Олександр Готра, який у свій час проводив розвідку мінеральних вод Трускавця та його околиць.
– Знаю, що гідрогеологічну режимно-експлуатаційну станцію, як філію ЗАТ «Трускавецькурорт», стосовно буріння свердловини 68-РГД перевіряли відповідні інспекції та інші контролюючі органи. Так?
– Це дійсно так. За зверненнями окремих депутатів обласної і міської рад, нашу установу впродовж двох останніх тижнів перевіряли на предмет дотримання законодавства України при бурінні свердловини 68-РГД такі інспекції й контролюючі органи: територіальне управління Держгірпромнагляду по Львівській області, Державна екологічна інспекція у Львівській області, Державна організація «Західна територіальна інспекція державного геологічного контролю», прокуратура Трускавця і обласна прокуратура та інші.
Жодною з інспекцій порушень не виявлено, на що складено відповідні акти.
– А чи треба взагалі було бурити, тратити на це значні кошти?
– Свердловина 68-РГД е дублером ліквідованої 68-РГ, яка вичерпала свій технічний ресурс і припинила свою діяльність. Рекомендований термін експлуатації свердловини становить 20 років. А 68-РГ була пробурена ще в 1970 році. Майже вдвічі більший термін використання даної свердловини підтверджує тільки те, що у ГГРЕСі трудяться фахові експлуатаційники.
Старою свердловиною виводилися на поверхню мінеральні води, які після проходження певного технологічного процесу подавалися у верхній і нижній бювети під назвами «Марія», «Софія» і «Броніслава». Ці лікувальні води призначаються для питного лікування майже 70 відсоткам відпочивальникам курорту.
Свердловина 68-РГД, яка, як сказано, є дублером, виводить на поверхню ідентичну за показниками якості воду, яка після проведення відповідних досліджень у Міністерстві охорони здоров’я України та отримання дозвільних документів на право питного лікування подаватиметься в бювети курорту.
– Зі змісту брехливих газетних публікацій випливає, що вищеназвані мінеральні води на час буріння свердловини були відсутніми у бюветах. Але ж це не так. Ліцензія, видана державою, зобов’язує і керівництво ЗАТ «Трускавецькурорт», і колектив ГГРЕС, де трудиться 1 ЗО висококласних спеціалістів, мислити також по-державницьки. Вони роблять усе для того, аби лікувальний процес у Трускавці був безперервним. Це означає, що у бюветах постійно мають бути всі типи вод, які приписують пацієнтам лікарі. Відрадно, що такий державницький підхід до вирішення цього питання демонструють нині і міський голова Трускавця Руслан Козир, і його команда, і більшість депутатів міськради. Однак, гадаємо, читачам цікаво буде почути саме від Вас: чи подавалися «Марія», «Софія», «Броніслава» у бювети, коли одна свердловина була виведена з експлуатації, а інша тільки бурилася?
– Технологічна схема розробки трускавецького родовища побудована так, що вона гарантує подачу мінеральних вод усіх типів у бювети курорту. Згідно зі схемою на кожен тип вод є декілька експлуатаційних та низка резервних свердловин. У даний час для подачі «Марії», «Софії» та «Броніслави» в бювети задіяна інша свердловина, яка передбачена технологічною схемою. В цьому читачі можуть переконатися, відвідавши верхній і нижній бювети мінеральних вод.
– Андрію Михайловичу, у згадуваних друкованих матеріалах говорилося, що буріння 68-РГД може нанести шкоду іншим свердловинам, а колишній «добрий господар» Л. Грицак узагалі бідкається, що це екологічно негативно може вплинути на основне наше багатство – «Нафтусю». Як прокоментуєте таке твердження?
– Це абсолютно виключено, оскільки свердловини знаходяться на різних ділянках трускавецького родовища. До того ж вони розмежовані в геологічному плані, а водоносні горизонти знаходяться на різних глибинах. Різниця глибин сягає 200 метрів. Аби не бути голослівним скажу, що відсутність негативного впливу буріння свердловини 68-РГД на ділянку «Нафтуся» підтверджена гідрогеологічними висновками двох фахових організацій: ГП «Укргеокаптажмінвод» та ВАТ «Геотехнічний інститут».
– На завершення ще кілька слів хочеться почути, але це вже стосовно іншої теми. Чули, що на одній із насосних станцій, якою опікується ГГРЕС, нещодавно сталася крадіжка обладнання, устаткування. Це так?
– Такий прикрий трафунок дійсно стався. Фактично, це не просто крадіжка, адже знищено і зруйновано обладнання електрощитової, розбито станцію управління насосами, що на певний період паралізувало роботу. Завдяки тільки оперативній та високопрофесійній роботі технічного персоналу філії ГГРЕС у короткий термін вдалося відновити дієздатність станції та подати лікувальні мінеральні води (для купелів) у лікувальниці курорту.
До речі, такий акт вандалізму вже не перший. Дуже прикро, що «шукачі кольорових і чорних металів» не усвідомлюють, яке зло вони чинять, адже ставлять під зрив лікувальний процес на курорті, який вкрай потрібен хворим людям. Сподіваємося, що ці крадії-варвари будуть знайдені й справедливо покарані. Розкриттям цього злочину займаються спеціальні правоохоронні органи.
– Дякую вам, шановні, що знайшли час і завітали в редакцію. Спасибі за бесіду.
Вів розмову Ярослав Кіт, газета “Трускавецькурорт”
ТОП коментованих за тиждень