Величає душа моя Господа і радіє Дух мій в Бозі, Спасі моїм! Ці слова зі святого Євангелія від Луки особливо торжественно звучали на престольному святі, яке відбулося цього понеділка, 15 серпня, в трускавецькому храмі Внебовзяття (Успення) Пресвятої Богородиці Римо-Католицької Церкви. Немов підкреслюючи вселенськість Церкви та на дотримання слів Біблії “Ідіть і навчайте всі народи”, уривок з Євангелія зачитувався українською та польською мовами, натомість проповідь була виголошена українською, польською та російською.
Невеличкий храм ледве вміщав як вірних РКЦ із Трускавця, Борислава, Дрогобича, Стебника та сіл району, так і вірних греко-католицької церкви, які традиційно приходять в цей серпневий день розділити радість святкування із братами по вірі, які відрізняються лише обрядом. Греко-католики прибули на храмове свято зі своїми пастирями, зокрема, отцями зі Стебника та Доброгостова, а також із отцем Петром Івасівкою, деканом трускавецьким Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ, котрий і зачитував слова Євангелія. Урочисту Святу Месу очолив єпископ-суфраган Львівської архідієцезії РКЦ в Україні, Його Еміненція Леон Малий, котрий виголосив і проповідь. Дбати про чистоту душі і тіла, адже тіло – посудина для духа, воно також воскресне в час Останнього Суду – такий був лейтмотив гомілії. Єпископ особливо підкреслив той факт, що у Трускавці можна лікувати не тільки тіло, але і душу, а коли настоятель парафії отець Христофор Щигло в кінці Служби Божої запросив духовенство та вірних до невеличкої трапези, то високодостойний гість зі Львова пожартував: “Не їсти ми сюди приїхали, а пити вашу цілющу воду…”.
Свято Внебовзяття з душею і тілом до неба Матері Божої, Пречистої Діви Марії Свята вселенська Церква відзначає вже з перших віків християнства. У східній традиції свято отримало назву Успіння – воно говорить про те, що не померла Матір Божа, а тільки заснула і її Син, а наш Господь Ісус Христос забрав свою улюблену Матір до неба. Греко-католики та православні відзначатимуть цю урочистість 28 серпня.
В латинській традиції натомість у цей день існує традиція посвячення первоплодів, зілля, квітів, трав, яблук тощо. В Польщі в цей день – державне свято і не тільки тому, що в цей день наші сусіди відзначають День Польської Армії, але і на спомин про значну історичну подію, звану ще “чудом над Віслою”. Саме 15 серпня, в день Внебовзяття Богородиці, наступив вирішальний перелом у ході польсько-большевистської війни, коли Польща загородила шлях безбожному большевизму до Європи, зупинила його наступ на християнську цивілізацію біля річки Вісла. В Україні про цю подію мало кому відомо, проте саме в опіку Матері Божої віддавали часто свою долю та своє життя ті українці, хто вірив у Бога та не міг і не хотів миритися із існуванням у нашому краї безбожницького уряду. Правда перемогла – християнство восторжествувало, відновилися храми, впав колос на глиняних ногах – безбожний СРСР, Україна стала незалежною і кожен народ має можливість славити Бога своєю мовою згідно зі своїми традиціями.
Тому слідом за євангелістом, який вложив у вуста Марії цей величальний гімн, хочеться вигукнути – величай, душе моя, Господа! Великі його добродійства для кожного з нас, як і для всього народу нашого українського, незбагненні путі Його. І прикладом є навіть хоча б ті ж прекрасні стосунки, які тепер є між двома колись ворогуючими народами – українцями та поляками. Віриться, що колись такі стосунки будуть і між українцями та росіянами, адже на перешкоді їхнього покращення не стоять прості жителі Росії, а тільки імперська політика нашого північно-східного сусіда. Віриться також, що екуменічний рух, який гаряче підтримував світлої пам’яті блаженний Папа Іван Павло ІІ, дасть свої реальні плоди, і католики та православні спільно із протестантами не будуть вважати одні других конкурентами чи навіть ворогами, а тільки братами у вірі Христовій.
Свято в латинській парафії Трускавця завершилося, люди поверталися додому у піднесеному настрої. А вже цієї п’ятниці, 19 серпня, відзначатимемо Преображення Господнє – Спаса. У церквах в цей день посвячують фрукти та мед.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень