Про потребу реформування медицини говорилось вже давно і багато. Лунали різні думки – про необхідність створення медичного округу, скорочення чи перепрофілювання лікарняних закладів тощо. Втім, на щастя чи на нещастя, далі розмов діло не дійшло. Медзаклади регіону по-суті працюють у звичному режимі.
І якщо медична тематика іноді є актуальною у Бориславі та Дрогобицькому районі, а в Трускавці з цим питанням ситуація більш-менш урегульована, то лікарні і поліклініки Дрогобича час від часу просто лихоманить. Причина тому – скрутне фінансове становище міста, казна якого – напівпорожня, а отже грошей навіть на найнеобхідніше – катма. Тож розрубати цей своєрідний гордіїв вузол – завдання надскладне, але як ніколи на часі.
Коли завмирає виробництво…
Ми уже розповідали про те, що фінансовий стан Дрогобича сьогодні мало не катастрофічний. Нагадаємо, що, згідно з останніми статистичними даними, за дев’ять місяців поточного року підприємства Дрогобича зменшили обсяги виробництва, порівнюючи з відповідним періодом минулого року, на 91,8%. Зокрема, спад виробництва на ВАТ «НПК-Галичина», яке тепер по-суті стало перевалочною базою, склав 99,6%. Якщо за 9 місяців минулого року обсяг виробництва на «Галичині» становив 1 млрд. 40 млн. грн., то цього року – 3 800 тис. грн. Те ж стосується й підприємства «Універсальна бурова техніка», на якому відбулося зменшення випуску продукції на 99,8%. Якщо торік було вироблено продукції на 78 млн. грн., то цього року – на 174 тис. грн. На ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів» відбувся спад виробництва на 23%…
Звісно, є й позитивні моменти. Так, наприклад, ВАТ «Дрогобицький машинобудівний завод», ЗАТ «Дрогобицький м’ясокомбінат», ВАТ «Дрогобицький хлібокомбінат» дещо наростили виробництво. Але… Загальної картини міста ці показники, на превеликий жаль, не змінюють. Тож сьогодні Дрогобич зіштовхнувся з непереборними проблемами в наповненні бюджету…
Ліжкомісць – понад ліміт
Відтак не дивно, що на останній оперативній нараді у дрогобицькій ратуші основну увагу було приділено темі раціонального використання бюджетних коштів. Тих коштів, яких бракує у міській скарбниці, і яких конче потребують заклади освіти, культури, медицини. Тож, аби справитись зі складною ситуацією, пережити нелегкі часи, було прийнято рішення переглянути усі Статті видатків, і де необхідно або де є можливість, «затягнути паски». Про одну з таких статей видатків власне й велась мова на цій нараді. Стосувалась вона медицини. Зокрема, перший заступник Дрогобицького міського голови Олександр Коростельов зазначив, що для жителів Дрогобича і Стебника в лікарнях цих міст достатньо 600 ліжкомісць, а їх є 945. Це, за словами посадовця, тягне за собою великі перевитрати бюджетних коштів, і місцевий бюджет не витримує такого нераціонального використання коштів.
– Враховуючи те, що в Дрогобичі і Стебнику лікуються мешканці району, а також міст Борислава і Трускавця, тут достатньо було б 750 ліжкомісць, – каже Олександр Коростельов. – А отже 195 ліжкомісць – понад ліміт.
Як виходитимуть із цієї ситуації наразі не відомо. Адже, як зауважив посадовець, зменшення кількості ліжкомісць тягне за собою скорочення медичних працівників, а сьогодні у місті і без того проблема зайнятості населення є доволі складною. Однак зрозуміло єдине: без оптимізації не обійтися. Бо напівпорожня міська казна зі своїми обов’язками перед працівниками медицини й так заледве справляється…
Марія Репецька, газета «Вільне слово»
ТОП коментованих за тиждень