Трускавчани, які живуть у будинку на вул. Івасюка, 7, кілька років поспіль чинять спротив зведенню багатоповерхівки перед їхніми вікнами. Вони стверджують: через новобудову у квартирах поменшає світла.
Ще за радянських часів на території, що межує з прибудинковою на вул. Івасюка, 7 постав невеликий металевий павільйон, у якому продавався різний дріб’язок. У 1994 році трудовий колектив комунального підприємства, чиїм підрозділом він був, викупив цю споруду. Деякий час у приватизованому об’єкті жевріло життя, проте згодом його остаточно занедбали. І ще раз продали. Покупцем напівзруйнованої заіржавілої конструкції стало приватне підприємство «Роко», зареєстроване у Дрогобичі.
Про грандіозні плани нового власника: звести на клаптику землі, площею 0, 0326 га магазин-офіс з житловими приміщеннями у три поверхи з мансардою мешканці вул. Івасюка, 7 дізналися весною 2008 року. Саме тоді дрогобицьке підприємство розпочало інтенсивні земляні роботи, переносячи інженерно-технічні комунікації за межі прибудинкової території. Люди звернулися із запитами до Трускавецької міськради, вимагаючи пояснень стосовно дій приватного підприємства. Отримані відповіді, за словами мешканки будинку Оксани Лисик, яка продемонструвала нам папку зібраних документів, просто приголомшили.
З’ясувалося, що рішенням виконкому ще у квітні 2007 року ПП «Роко» було надано дозвіл на реконструкцію металевого павільйону. Згоди мешканців на це, звісно ж, ніхто не питав, більше того, їх навіть не вважали за потрібне повідомити. І на підставі цього рішення, як зазначалося у відповіді головного архітектора Олександра Грищенка, очолюване ним управління у березні 2008 року надало архітектурно-планувальне завдання, відповідно до якого замовник почав розробляти проект. Цей документ, як запевнив Олександр Грищенко, є підставою для видачі дозволу на виконання будівельних робіт інспекцією Держархбудконтролю у Львівській області. Отже, ПП «Роко» не вчиняє жодних порушень – такий висновок можна зробити з офіційних відповідей.
Подейкують, що потужне «зелене світло» в погодженні усіх необхідних документів та дозволів приватне підприємство отримало не випадково: Роман Когут є родичем одного із депутатів Трускавецької міської ради минулого скликання, який буцімто активно опікувався цією справою. Люди ж, плекаючи надію на захист своїх порушених прав, продовжували звертатися в усі можливі інстанції: до міського голови, очільника обласної держадміністрації, у прокуратуру, в урядову «гарячу лінію». Все марно – будівництво таки розпочалося. Проте мешканці «хрущовки» на вул. Івасюка, 7 наполягають на своєму: є підстави вважати його незаконним, адже міське управління архітектури та проектна організація проігнорували розрахунок інсоляції – природного освітлення приміщень прямими сонячними променями. Щоб інсоляція будівель була належною, відстань між сторонами житлових будинків заввишки чотири поверхи і більше має становити 20 метрів, – стверджують мешканці, посилаючись на Державні будівельні норми України. А новобудова зводиться всього в 9 м від їхньої п’ятиповерхівки!
Розставити крапки над «і» щодо законності будівництва на вул. Івасюка, 7а,б ми попросили начальника управління архітектури та містобудування м. Трускавця Олександра Грищенка. Головний архітектор покладає відповідальність за конфлікт, який триває, на інспекцію ДАБК у Львівській області. Мовляв у березні цього року саме їй держава законом «Про врегулювання містобудівної діяльності» делегувала усі повноваження у цій сфері. Олександр Павлович запевняє: інспекція видала 25 червня 2011 р. «Роко» декларацію про початок виконання будівельних робіт, не перевіривши подану приватним підприємством інформацію. «А забудівельник вдався до фальсифікації, вказавши, що проект був нами погоджений, – говорить Олександр Грищенко, – хоча виконавчий комітет Трускавецької міськради не надавав Роману Когуту містобудівних умов та планувальних обмежень, не було укладено також угоди про пайову участь у розвитку інфраструктури міста».
Допоки чиновники лише розводять руками, не в змозі допомогти людям, на Івасюка, 7а,б активно тривають будівельні роботи. Проте мешканці не мають наміру відступати. Вони налаштовані рішуче: своє сонце у вікнах відстоюватимуть у суді.
Коментарі
Андрій Кульчинський, депутат Трускавецької міськради, голова ОСББ: “Я на стороні людей. Нещодавно ми оформили документи на відведення землі під прибудинкову територію. У такий спосіб убезпечили її від зазіхань забудівельника. Вирішення цього конфлікту бачу в укладанні мирової угоди із фірмою «Роко». Якщо вона створює незручності мешканцям, то мала б їх в той чи інший спосіб компенсувати. Але поки що підприємство «Роко» не налаштоване на співпрацю”.
Роман Когут, директор ПП «Роко»: “Ми отримали усі дозвільні документи, вклали уже чималі кошти, тому будівництво не припинятимемо. Тим більше, що воно жодної шкоди людям не завдасть. Норми інсоляції не порушено, про це свідчить висновок обласної санепідемстанції. А узгоджувати свої дії з мешканцями ми не зобов’язані, бо будуємо на приватній території. Ми також не зобов’язані робити ремонтні роботи у будинку на вул. Івасюка, 7. Але плануємо піти назустріч мешканцям і утеплити фасад торцевої стіни будинку, навпроти якої постане наша будівля”.
Ольга Куц
ТОП коментованих за тиждень