Коли вперше людина відчула цілющу силу трускавецьких мінеральних вод? Важко на це відповісти. Але відомості про перше поселення в цій місцевості сягають XI сторіччя. Поступово навколо знайдених джерел з мінеральною водою розросталося місто. Люди пізнавали секрет лікувальної води. Йшли роки. На початку XIX сторіччя про цілющу силу «Нафтусі» стало відомо далеко за межами Галичини.
Сьогодні Трускавець – велике курортне місто, де одночасно можуть лікуватися до 15 тисяч осіб. За рік його відвідують 200 тисяч курортників. А хто добуває для них із надр землі славнозвісну «Нафту-сю» та інші мінеральні води? Цим займаються працівники гідрогеологічної режимно-експлуатаційної станції (ГГРЕС), яка є однією із філій ЗАТ «Трускавецькурорт».
Більше про унікальні мінеральні води, які зцілюють тисячі людей з усіх куточків світу, про робочі будні гресівців нам розповів при зустрічі головний інженер підрозділу Володимир Кісак. Він іще раз підтвердив, що «Нафтуся» Трускавецького родовища не має аналогів у світі. Це дійсно вода з унікальними лікувальними властивостями, її чудодійна природна сила дає змогу позбутися багатьох захворювань нирок, сечовивідних шляхів, сечокам’яної хвороби, запальних процесів печінки та жовчевивідних шляхів… «Нафтуся» – це еталон цього класу мінвод. їй немає рівних щодо якості лікувальної дії. Трускавецька вода суттєво відрізняється від інших мінералок за характеристикою органічних речовин. Якщо гусятинська має вугільне походження, то «Нафтуся» – нафтове. Щодо східницьких мінвод типу «Нафтуся», то їх основу складають монолітові сланці.
Оскільки ЗАТ «Трускавецькурорт» має державну ліцензію на експлуатацію родовища мінеральних вод, то воно й дбає про подачу цілющого Божого дару в бювети. Враховуючи той факт, що через дві години вода втрачає свої лікувальні властивості, споживати її пацієнтам рекомендують саме там. До слова скажемо, що у бюветах (верхньому і нижньому) діє спеціально розроблена і запатентована система підігріву мінеральної води, що не призводить до зменшення її лікувальних властивостей.
Господарство, яким опікуються 130 працівників ГГРЕС (директор Андрій Тарнавський), це не тільки бювети мінеральних вод. Головний інженер В. Кісак погодився провести для нас екскурсію у вільний час і відвідати об’єкти філії, які знаходяться в першій зоні санітарної охорони і за її межами. А це і адміністративний корпус, де діють дільниця експлуатації, геологічна, господарська, електротехнічна служби, хімбаклабораторія, і насосні станції, станція приготування мінеральних вод, і свердловини (діючі й спостережні), й надкаптажні споруди… Наприклад, чотири насосні станції займаються перекачуванням мінеральних вод від місця видобутку до бальнеолікарень товариства і відомчих санаторіїв для ванн. На станції приготування мінеральних вод займаються приготуванням мінвод «Марія», «Софія», «Броніслава» та їх подачею у бювети. А є ще більше 40 кілометрів прокладених мінералпроводів, які ми не бачимо. Вони теж під постійним контролем гресівців.
Незабаром розпочнеться літній санаторно-курортний сезон, на який покладають великі надії і працівники ЗАТ «Трускавецькурорт», і відомчих санаторіїв та пансіонатів. Головний інженер ГГРЕС В. Кісак поклав на стіл генерального директора підприємства Віктора Жданова спеціальний акт, який свідчить про готовність філії до цього важливого періоду. В цьому документі зазначені всі виконані роботи і те, що знаходиться на стадії завершення. Це дійсно величезний об’єм робіт, на який використано і значні кошти, і задіяно було чималий людський ресурс.
І все це робилося й організовувалося задля однієї мети – надання високоякісних послуг, а значить подачі до бюветів мінеральних вод з найбільшою лікувальною активністю. За всім тим ведеться систематичний контроль і серйозні наукові дослідження.
Літо – це пора не тільки відпочинку, а й активної трудової діяльності. Саме так цю пору року розуміють працівники ГГРЕС. Керівництво філії вже сформувало власну спеціальну бригаду з п’яти чоловік, яка займатиметься косінням трав. А тут є над чим потрудитися, адже сінокоси складають понад сім га.
Гордістю керівництва філії є люди-спеціалісти. Володимир Кісак із задоволенням називає кращих із кращих. Серед них завідувач хімбаклабораторією Андрій Бубняк, технік-гідрогеолог Володимир Шевченко, завідувач бювету №2 Василь Данчишак, слюсар-електрик Василь Кіселичник, машиніст насосних установок Ярослав Гермак, охоронець родовища «Нафтуся» Ігор Крамар, слюсар-сантехнік Ігор Зеленяк, завідувач господарством Ганна Городиська… Усі вони – різні, але кожен із них трудиться задля одного: здоров’я людей. До речі, з одним із них ми познайомилися трохи ближче. Ним виявився машиніст насосних установок Ярослав Гермак, який працює у філії з 1973 року. А до ГГРЕСу пан Ярослав трудився в геологорозвідувальній службі, яка займалася бурінням свердловин мінеральних вод на Прикарпатті. Він разом із Мироном Саланем, який 41 рік пропрацював у ГГРЕС і який недавно вийшов на пенсію, добре пам’ятають, як качали «Нафтусю» для Леоніда Брежнєва, Володимира Щербицького та інших керівників держави. Тепер – це історія, а вони згадують той час, коли надкаптажна споруда до 1958 р. (джерело №1) була єдиним бюветом мінеральних вод у Трускавці.
Ярослав Кіт, газета “Трускавецькурорт”
ТОП коментованих за тиждень