Завойовники усіх часів пильно стежили за тим, аби не розвивався в Україні патріотичний рух, особливо в молодіжному середовищі. Проте українська молодь не мирилася з обмеженнями прав українців у різних галузях життя та діяльності, а почала створювати різні політичні та громадські організації. Серед них постало і Товариство «Сокіл». Воно мало на меті виховувати в українському народі єдність, силу та почуття честі. Акцент у діяльності цього Товариства робився на розвитку фізкультури, а разом із цим – на вихованні у молоді витривалості, рухливості, підприємливості, дисципліни та розуміння праці у спільному гурті.
1912 року Товариство «Сокіл-Батько» організувало Стрілецькі сокільські курені. Місцева та крайова адміністрації свідомо творили різноманітні перешкоди для діяльності Товариства, маючи на меті не допустити українців до військового вишколу та видачі українським стрільцям зброї для військового навчання. Це при тому, що польські стрільці цим правом користувались масово. Та, незважаючи на те, що влада не затвердила статутів стрілецьких організацій і неприхильно ставилась до цих молодіжних об’єднань, військове навчання і вишкіл української молоді все-таки почались.
Чималого розвитку стрілецький рух набув і в Бориславі. Навчанням та вихованням молоді займались зацікавлені та енергійні люди – директор нафтових копалень Пилип Левицький, Клим Гутковський, Антін Максимович, Теодозій Бундяк та Лев Лепкий. Історія діяльності «Соколу» у Бориславі гідна поваги та вивчення, як складова прояву українського патріотизму. Ми не маємо права забувати про те, як відбувалось становлення військо-во-патріотичного молодіжного руху на Галичині, що і яким чином відбувалось у ті далекі часи.
Задля вшанування тих, хто стояв біля витоків організації у місті військово-патріотичного виховання на початку минулого століття, Бориславський міський осередок відродженого Товариства «Сокіл» під проводом ВО «Свобода» вирішив відзначили 100-літній ювілей від започаткування стрілецьких осередків у Бориславі проведенням спортивних заходів, центральними серед яких стали стрілецькі змагання юнаків та дівчат, що відбулися 1-2 червня.
Незважаючи на те, що початок червня виявився похмуро-дощовим, побоювання організаторів щодо кількості учасників розвіялись одразу ж після відкриття дверей стрілецького тиру. Ще не встигли відповідальні за проведення – депутат Бориславської міської ради від ВО «Свобода» Юрій Черкашин та головний суддя і водночас інструктор змагань, голова спортивно-стрілецького клубу «Галицький стрілець» Віталій Гніденко – провести з наглядовою бригадою первинний інструктаж та приготувати обладнання для проведення змагань, як з’явились перші учасники – учні ЗОШ № 1 та ЗОШ № Т.Через декілька хвилин їх кількість перевершила два десятки. Мокрі від дощу юнаки та дівчата горіли бажанням продемонструвати свою вправність володіння зброєю та влучність у стрільбі.
Змагання розпочалися раніше запланованого часу. У короткому вітальному слові Юрій Черкашин розповів про історію становлення стрілецького руху в Галичині та Бориславі, після чого розпочато теоретичне навчання та практичні стрільби із пневматичної зброї. Новачки оволодівали навиками володіння стрілецькою зброєю, утримуючи гвинтівки на спеціальних опорних мішках, бувалі змагалися у спортивній стрільбі. За два дні більш як 120 учасників – учнів усіх загальноосвітніх шкіл, спецшколи-інтернату, Бориславського професійного ліцею – впродовж чотирнадцяти годин опанували первинні навички стрільби та правила безпеки.
Своєрідною сенсацією змагань став п’ятирічний Андрій Вередин, якого привів батько – працівник Бориславської ЦБВО: і хлопчик влучними пострілами зумів влучити у мішень, та учень другого класу ЗОШ № 4 Євген Вагіла, який продемонстрував цілком пристойну стрільбу. Значну активність та наполегливість в оволодінні стрілецькою справою виявили дівчата-семикласниці ЗОШ № 7 Ірина Дейнега, Ірина Карпінець, Яна Шаленко, Марта Говіщак, Марія Гадубяк та юнаки – Вадик Гінько, Роман Маричак, учні ЗОШ N° 8 Ростислав Бегей та Богдан Завойський, ЗОШ № 4 – Дмитро Гадьо, ЗОШ № 1 – Максим Карлов, ЗОШ № 5 — брати Назар та Олег Лаврики, учень Бориславського професійного ліцею Олег Попель.
Учасники стрілецького турніру змагалися у комплексній стрільбі по мішені та стрільбі по падаючих мішенях. Більшість учасників виявила досить пристойне вміння володіти зброєю, а переможцями турніру стали у віковій категорії до восьмого класу – Ольга Ілюк, восьмикласниця ЗОШ № 4, друге місце виборов Руслан Юзефович, семикласник ЗОШ № 1. Третє місце поділили між собою Іванна Ревкевич, учениця спецшколи-інтернату, та Орест Бурин, восьмикласник із ЗОШ № 3.
У віковій категорії серед учнів 9-11 класів перемогу здобув Марко Аугустин, учень 9-го класу ЗОШ № 5, на другому місці – Владислава Косик, учениця 9-го класу ЗОШ № 7. Третє місце зумів вибороти вже ветеран стрілецьких шкільних змагань Ростислав Кушнір, учень 11-го класу ЗОШ № 8.
Назар Папка, член ВО «Свобода», газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень