/Мовою науки/
Свій черговий вагомий внесок у розкриття таємниці цілющого впливу на здоров’я молитви зробили нещодавно трускавецькі учені: кандидати медичних наук Ігор Попович, Валерій Бабелюк, Галина Дубкова, Володимира Білас, молодші наукові співробітники Тетяна Королишин і Лілія Нестерова та лікар-лаборант Віра Мусієнко.
Об’єктом їх спостереження були 16 практично здорових мужчин віком 26-57 років, працівників клінічного санаторію «Молдова». Щодня вранці, перед початком роботи, проводили первинні тести 4 особам, потім дві з них (група оранта) брали участь у літургії, котру впродовж півгодини відправляв у каплиці на території санаторію спеціально запрошений священик греко-католицької конфесії (церква Святого Іллі), тоді як два члени контрольної групи знаходились в цей час поза каплицею. Після цього всі спостережувані приступали до виконання своїх професійних обов’язків, що пов’язано з психоемоційним напруженням. Через годину роботи тестування повторювали. На другому етапі спостереження відбувалась ротація груп, а спостереження продовжували за попередньою схемою.
Реєстрували параметри електроенцефалограми і варіабельності ритму серця (завдяки апаратно-програмним комплексам, наданим дирекцією ЗАТ «Трускавецькурорт»), газорозрядної візуалізації (більш відомої як кірліанограма), лейкоцитограми, фагоцитозу, рівнів у крові головних пристосувальних гормонів кортизолу, тестостерону, трийодтироніну, важливих електролітів натрію і калію, а також вираженість реактивної тривожності.
Виявлено, що у осіб контрольної групи стрес супроводжується суттєвими змінами біоелектричної активності головного мозку. Літургія запобігає цим змінам. У контрольній групі стрес спричиняє значуще підвищення симпатичного тонусу в поєднанні зі зниженням вагального тонусу. Літургія не лише запобігає цим несприятливим змінам, а навертає їх у протилежну сторону (реверсує), так що підвищення на 31% стрес-індексу в контрольній групі трансформується у зниження стрес-індексу на 31% в основній групі. Літургія також реверсує стресорне зниження енергії віртуальної сьомої чакри і ентропії кірліанограми у підвищення цих параметрів. До слова, вперше між змінами ритмів електроенцефалограми і параметрів кірліанограми виявлено тісний зв’язок. Літургія запобігає стресорному зниженню мінералокортикоїдної активності і рівня лімфоцитів та підвищенню рівня нейтрофілів. Крім того, літургія супроводжується підвищенням фагоцитарної активності нейтрофілів і рівня тестостерону та зниженням рівня кортизолу і реактивної тривожності, тоді як в контрольній групі ці параметри не змінювались. У цілому виявлено 14 параметрів, за сукупністю стресорних змін яких дві групи осіб значуще відрізняються між собою. Отже, тепер науково доведеним є факт того, що літургія чинить суттєвий антистресорний ефект.
Газета «Трускавецькурорт»
ТОП коментованих за тиждень