Моніторинговий комітет з раннього попередження корупції підбив підсумки роботи

27.07.2016 | Filed under: Публікації

26 липня у Світлиці Дрогобицької міської ради відбувся підсумковий круглий стіл, на якому було підведено підсумки діяльності Моніторингового комітету з раннього попередження корупції. Нагадаємо, що проект стартував 1 грудня, отже діяв вісім місяців.

Проект ГО «Товариство «Юрій Дрогобич» під назвою «Моніторинговий комітет з раннього попередження корупції» є одним з переможців конкурсу «Зупинимо корупцію: громадська дія у Львівській області» програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження». Метою проекту є створення Моніторингового комітету для проведення моніторингу проектів рішень місцевої влади на наявність корупції.

Моніторинговий комітет з раннього попередження корупції за неповних вісім місяців діяльності провів чотири круглі столи, п’ять тренінгів, чотири прес-конференції, підготував кілька десятків публікацій у друкованих та Інтернет-ЗМІ і виступів на дрогобицькому, трускавецькому та бориславському радіо, провів аналіз бюджетного процесу 2016 року у Дрогобичі, із залученням профільних спеціалістів (Віктор Таран, Олександр Солонтай, Тарас Случик та інші) розробив та подав пропозиції Дрогобицькій міській раді щодо організації прозорості її діяльності, проводив зустрічі з першими посадовими особами міста, розробив рекомендації щодо усунення корумпогенних проявів у адмініструванні земельними ресурсами міста Дрогобича.

Запобігання проведенню тендеру на реконструкцію вуличного освітлення в Дрогобичі із прописаними умовами під одного учасника (дискримінація інших учасників та надання необґрунтованих переваг одному з них) дозволило запобігти «освоєнню» 16 мільйонів бюджетних коштів фірмою колишнього високопосадовця Дрогобицької міської ради. Це конкретні факти, які засвідчують, що проект Моніторингового комітету, який діяв за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», виявився успішним і виконав поставлені перед ним завдання.

Незважаючи на завершення терміну дії проекту його учасники продовжуватимуть діяльність, спрямовану на запобігання корупції в органах місцевого самоврядування.

Участь в круглому столі, який пройшов 26 липня, взяли депутати рад різних рівнів, представники громадських організацій, працівники правоохоронних органів, громадські активісти, журналісти. Учасники зустрічі отримали звіт про діяльність Моніторингового комітету та Методичні рекомендації «Як зробити антикорупційний контроль органів самоврядування доступним кожному мешканцю?».

Детально про пророблену роботу Моніторингового комітету розповів його керівник Богдан Юзефів. Він зупинився на всіх напрямках діяльності і зазначив, що незважаючи на декларації влади щодо прозорості, все ж відчувався спротив чиновників діяльності комітету. Хоча Моніторинговий комітет подавав багато пропозицій до регламентів ради і виконкому та положень про постійні депутатські комісії, та враховано лише одну – щодо конфлікту інтересів. В багатьох питаннях влада Дрогобича і далі залишається закритою, каже Богдан Юзефів. Одним із важливих досягнень діяльності Моніторингового комітету він назвав знання, здобуті молоддю та громадськістю Дрогобиччини на тренінгах та семінарах, які проводилися за сприяння Міжнародного фонду «Відродження». Підтримка проекту засобами масової інформації сприяла привертанню уваги громадськості до теми корупції, що теж є немаловажним фактором.

Із презентацією «Як зробити антикорупційний контроль органів самоврядування доступним кожному мешканцю?» перед учасниками підсумкового круглого столу виступив директор КУ «Інститут міста Дрогобича», експерт Володимир Кондзьолка. Серед тем презентації – 1) прояви корупції у самоврядуванні, 2) проблеми моніторингу виділення землі, 3) чому громадськості складно контролювати органи влади, 4) що необхідно запровадити у самоврядуванні, 5) програмний метод адміністрування комунальними ресурсами, 6) система управління якістю надання публічних послуг та інші теми.

Володимир Кондзьолка розповів, з якими труднощами зустрілися учасники Моніторингового комітету в процесі своєї діяльності і запропонував нові форми роботи щодо запобігання корупції в органах місцевого самоврядування.

Круглий стіл проходив досить жваво, виникали дискусії та суперечки. Участь в них взяли депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний, депутат Дрогобицької міської ради, член земельної комісії Роман Муль, депутат Східницької селищної ради Наталія Федьків, представники Товариства «Просвіта» Михайло Ваврин, громадських організацій «Меч Арея» Леонід Федевич, «Галицька Варта» Олег Дьорка, «Дрогобицька громада» Андрій Сливка, громадські діячі Хосе Турчик, Йосип Дяків, Василь Дмитришин, Андрій Константінов. Виступили і працівники правоохоронних органів – прокурор Дрогобицької місцевої прокуратури Андрій Мельник та старший оперуповноважений відділу економіки Дрогобицького міського відділу ГУ Національної поліції у Львівській області Роман Дяк.

Учасники зустрічі і критикували Моніторинговий комітет, і хвалили. З однієї сторони, начебто очевидних результатів немає – нікого за корупцію не посадили, не було гучних кримінальних справ чи скандалів. Та з іншої, неможливо не помітити той величезний обсяг роботи, зроблений членами Моніторингового комітету, вклад комітету у формування громадянського суспільства в Дрогобичі.

Хоча і зараз є факти намагання пришвидшити «вирішення» питань, але вони спорадичні, каже громадський діяч Хосе Турчик. Попередню ж владу Дрогобича пан Хосе назвав «відкритим бандитизмом».

– Моніторинговий комітет зробив велику роботу, запропонував, що треба змінити. Але міська рада якщо не хоче нічого міняти, то й не буде, – завершив свій виступ Хосе Турчик.

– Що можуть зробити прості дрогобичани? – ділиться досвідом представник «Галицької Варти», громадський активіст молодого покоління Олег Дьорка. – Найпростіше, що ми робимо – це пишемо запити, отримуємо інформацію і поширюємо її серед людей.

– Має бути не пуста балаканина, а конкретні дії, конкретні кроки, – незадоволений діяльністю Моніторингового комітету депутат Львівської облради Михайло Задорожний. – Я є присутній вже не на одному вашому круглому столі і чую тільки слова, слова, слова. А чому не подаєте до суду, не відміните рішення хоча б однієї сесії, проекти яких не були оприлюднені згідно з чинним законодавством за 20 днів до розгляду?

Михайло Задорожний розкритикував виступ голови Моніторингового комітету Богдана Юзефіва в частині бюджету і зазначив, що потрібно думати не лише над збільшенням дохідної частини бюджету, але і над скороченням видатків. У Дрогобичі скільки б не заробив – все йде на освіту та медицину, а це звичайнісіньке проїдання коштів. Якби хоча б частину цих коштів спрямувати на розвиток, інфраструктуру, ремонт вулиць, який поступ був би! – впевнений депутат.

– Я зараз можу вільно прийти на засідання комісії, про що раніше можна було лише мріяти, – розповідає депутат з багатолітнім стажем, активний громадський діяч Михайло Ваврин. – Моніторинговий комітет проробив чималу роботу, за що їм велика подяка. Є реальні здвиги. Зовсім інше діло – це нефаховість дрогобицьких посадовців, небажання їх дотримуватися букви та духу закону. Бо як інакше назвати внесення питань на сесію з голосу? Тільки на останній сесії було внесено 7 питань з голосу…

Михайло Ваврин розповів про кричущий факт затягування справи одного з дрогобицьких підприємців. Коли пан Ваврин спробував довідатися у чому ж причина незрозумілої затримки і зателефонував до депутата, то той … написав заяву в міліцію, буцімто Михайло Ваврин погрожує йому. Ця розповідь схвилювала присутніх, адже є показником того, як представники влади «відриваються» від народу і, напевно, не проти були б і на місцях стати «недоторканними» та зберегти вічне депутатство.

Точилася дискусія і навколо так званих «депутатських» грошей, коли депутатам на округ виділяють певні суми коштів і виборці сприймають зроблені роботи як особисту заслугу депутата. Володимир Кондзьолка висловив думку, що краще було б запровадити «бюджет участі» (партиципіальний бюджет), коли визначали б на що підуть кошти громади самі мешканці, а не один лише депутат.

Про проблеми зі східницькими джерелами розповіла депутат Східницької селищної ради Наталія Федьків, про систему управління якістю надання публічних послуг ISO говорив Андрій Константінов, тему корупції в лісівництві заторкнув Василь Дмитришин, про корупційні діяння з реконструкцією стадіону та про жахіття в парку на вулиці Трускавецькій розповідав Йосип Дяків, а воїн АТО, учасник ГО «Меч Арея» із Трускавця (організація об’єднує учасників АТО) Леонід Федевич зупинився на моральних аспектах корупції та її подолання.

– Корупція – це перетягування на себе ресурсів суспільства, – каже Леонід Федевич. – Повага один до одного, повага людини до суспільства повинні формуватися з дитинства.

Леонід Федевич навів приклад, коли в 1930-х роках у Німеччині розстрілювали за безквитковий проїзд. Такий радикальний спосіб наведення порядку навряд чи варто запозичати, та все ж потрібно більш жорстко ставитися до наведення ладу у рідній хаті. Тільки в випадку України хто б визначав, кого розстрілювати, і хто мав би здійснювати розстріли? – риторично запитував учасник дискусії, натякаючи на те, що і в цьому випадку були б елементи корупції.

Підсумок зустрічі підбив Володимир Кондзьолка, який зазначив, що робота Моніторингового комітету не була марною. Люди, які отримали знання та досвід, і надалі збиратимуться ініціативною групою, щоб лобіювати прогресивні зміни, щоб домагатися покращення діяльності влади, її чесності та прозорості. Пропозицію Володимира Кондзьолки щодо розробки ряду положень прокоментував прокурор Дрогобицької місцевої прокуратури Андрій Мельник. Він зазначив, що найкраще б цю роботу зробили фахівці, зокрема в юридичних вузах. А представник поліції Роман Дяк зазначив, що з корупцією треба боротися не в Фейсбуку, а у відповідних органах.

– Хто і скільки раз повідомив про факти корупційних діянь? Де реальне сприяння громадськості у боротьбі з корупцією? – риторично запитував поліціянт.

Підсумковий круглий стіл щодо результатів роботи Моніторингового комітету з раннього попередження корупції тривав більше півтори години. Хоча проект Моніторингового комітету завершується, та робота з профілактики (запобігання/попередження) корупції триватиме, кажуть громадські активісти. Потрібна ще не одна битва, щоб виграти війну з корупцією.

Володимир Ключак, фото Юрія Федчака

(Переглядів 90 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо на роботу
  05.01.2023 | 16:23

  Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

 • Запрошуємо вивчати англійську мову!
  26.08.2022 | 15:47

  Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви