Мирон Цайтлер: «Віктор Конц лобіюватиме інтереси Борислава на державному рівні»

15.10.2012 | Filed under: Публікації

З ініціативи Віктора Конца, кандидата в народні депутати України від виборчого округу № 121, 19 жовтня у Бориславі відбудеться екологічна конференція “Екологічні проблеми Борислава та Стебника і пошук шляхів їх вирішення”. Під час конференції планується розглянути питання щодо загазованості, стану атмосферного повітря, якості питної води, проблеми з утилізацією твердих побутових відходів, екологічного стану річок регіону, впливу довготривалого нафтоозокеритовидобутку в Бориславі та гірничих розробок у Стебнику на навколишнє середовище. Мета проведення: по-новому поглянути на проблеми довкілля, переосмислити ставлення до природи, підвищити природоохоронну освіченість населення і, як наслідок, покращити екологічну ситуацію в регіоні. До роботи в конференції запрошені провідні фахівці Державної служби геології та надр України, Міністерства екології та природних ресурсів України, Міністерства надзвичайних ситуацій, екологи та представники державних і місцевих органів влади.

Цю ідею підтримали і міські влади Борислава та Стебника. Як зазначив міський голова Борислава Володимир Фірман, екологічна ситуація в нашому регіоні не проста.

«Вивчення проблеми забруднення території міста показало, що міграція вуглеводних газів не може бути ліквідована повністю, а вимагає сталих зусиль і впровадження невідкладних заходів, – каже Володимир Фірман. – Негативні зміни, що сталися в навколишньому природному середовищі на значній території неможливо усунути без застосування надзвичайних заходів з боку держави. Маю надію, що конференція буде сприяти вирішенню проблем екології, від яких потерпають наші міста».

Сьогодні нашим співрозмовником є відомий вчений – доцент кафедри екології Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка, кандидат біологічних наук, керівник українсько-бельгійського центру екології Мирон Йосипович Цайтлер.

– Мироне Йосиповичу, нещодавно у Бориславі відбувся міжнародний форум нафтовиків, активним учасником якого ви були, а нині місто готується до чергового важливого заходу — екологічної конференції за участю високих посадовців столиці. Чим викликана така увага до нашого старовинного міста?

– Як відомо, перший захід пройшов у рамках святкування ювілею Борислава, а екологічна конференція проводиться в його розвиток. Хочу також зазначити, що ці знакові заходи відбуваються за підтримки кандидата в народні депутати України Віктора Конца.

І це дуже добре, що йому вдалося привернути до Борислава увагу багатьох відомих людей науки, інвесторів, державних діячі, що неодмінно матиме позитивний вплив на вирішення як нагальних проблем, так і перспективних питань міста нафтовиків.

Адже Борислав після кількох хвиль слави сьогодні перебуває у певному затишші.

Ми знаємо кілька таких етапів слави. Це – перший нафтовидобуток у другій половині 19 ст. Це – другий нафтопромисел, який ознаменував себе відкриттям потужних покладів нафти на глибинних горизонтах. І ось після цього 100-літнього періоду слави відбувся повний занепад нафтовидобутку. На цьому фоні бачимо певні ностальгійні настрої бориславців – їм хочеться повернути минулу славу свого міста. Більше того, у Бориславі витає дух третього нафтопромислу. Сьогодні тут люблять цитувати інженера-нафтовика, який на схилі років сказав таке: «Тут під моїми ногами є велика нафта і ця нафта буде служити нащадкам». Бориславцям дуже хочеться, щоб ці слова були пророчими. Тут очікують, що цю нафту вдасться віднайти і вона принесе Бориславу нову хвилю економічного зростання. Форум нафтовиків, який нещодавно відбувся, безперечно, сприятиме відродженню духу Борислава, сприятиме залученню багатьох людей – науковців, практиків, інвесторів, покликаних дати новий імпульс розвитку міста нафтовиків.

До речі, багато європейських країн проводять різноманітні науково-практичні конференції, форуми це в столицях, а на периферії. Так, сусідня Польща проводить подібні конференції, на яких доводилося брати участь, у Бжозові. І це місто з цього має користь. І не лише тому, що приймає конференції, форуми. Користь, насамперед, від практичних напрацювань учених і бізнесменів різних країн, які із зацікавленням вивчають і намагаються застосувати у повсякденній роботі. Я впевнений: Борислав матиме від цих двох форумів також чимале інтелектуально-практичне надбання, що даватиме йому змогу впевнено робити нові кроки до відновлення давньої слави.

– У свій час у Бориславі розвивали й інші галузі промисловості…

– Так, у 70-80 роках минулого століття відбувався стрімкий розвиток різних галузей промисловості, працювали підприємства хімічної, машинобудівної, радіоелектронної, деревообробної, легкої, харчової та інших галузей промисловості. На сьогодні ці надбання втрачено, але такий багатогалузевий спектр свідчить про наявні потужні потенційні можливості Борислава, які можна реалізувати.

– Які стратегічні завдання форумів?

– Це, насамперед, реклама Борислава, можливостей його розвитку. Але, крім того, відкривається змога задіяти інші потенційні ресурси. І коли ми на це звертаємо увагу, нам необхідно також врахувати не лише регіональні особливості (маю на увазі Дрогобиччину), не лише природно-ресурсний потенціал нашого краю, а також як національні, так і глобальні виміри. Ось подивіться. 2011 рік. ООН визначає три стратегічні напрями розвитку світової спільноти: продовольство, енергетика, здоров’я людини. Ці проблеми, до речі, актуальні й для української економіки. Чого хіба вартує проблема з енергетикою, насамперед у газовій сфері. І тепер, фокусуючи нашу увагу на природно-ресурсному потенціалі міста, ми повинні з нього й виходити під час пошуку шляхів вирішення енергетичної проблеми.

Кажемо, що стратегічним напрямом є здоров’я людини. У Бориславі можемо розвивати бальнеологію. Адже місто розташоване на рекреаційній лінії Трускавець – Борислав – Східниця. Відомий курортолог Іван Шимко бачить цю територію як рекреаційний комплекс. І справді, у Бориславі дуже потужні бальнеологічні ресурси. Мова йде про чисельні виходи на поверхню води «Нафтусі». На околицях міста багаті ландшафти. Це території, що примикають до Бориславського заказника і чекають свого освоєння під рекреаційні об’єкти. І в цьому, до речі, Борислав має свій досвід. Тут був пансіонат «Бескид», рекреаційні ресурси використовували під спеціалізовані установи – санаторну школу і спецшколу. Про «зелений туризм» бориславці знають із власної практики ще з 70-80 років минулого століття. А останнім часом у Бориславі почав розвиватися лижній туризм. Усе це підтверджує рекреаційні можливості міста.

– Можливості є, але як їх зреалізувати?

– Насамперед необхідно розробити міську програму стратегічного розвитку. До речі, німці мають програму стратегічного розвитку, що передбачає повну відмову від традиційних джерел енергії до 2100 року. Якщо це роблять успішні країни, то чому ми не робимо?

До розробки програми стратегічного розвитку Борислава мають долучитися представники громади, влади, науковці й у дискусії визначити основні напрями, їх може бути багато – не обов’язково усі будуть реалізовані, але мають бути зазначені. І на основі цієї програми розробити проектні пропозиції, з якими можна буде виходити, як до вітчизняних, так і зарубіжних інвесторів. Це вже, так би мовити, технічні питання, а першим має бути розробка бачення – як громада бачить стратегічні питання свого розвитку.

– Ви як науковець вже десь озвучували своє бачення бориславських проблем і, якщо так, то чи мали підтримку?

– Озвучував як на кафедрі екології педуніверситету, так і в рамках українсько-бельгійського центру. Деякі з цих питань ми опрацьовували в співпраці з німецькими, польськими і бельгійськими колегами. Усе це дало змогу виробити певне бачення і пропонувати свої послуги у розробці таких програм. Ми можемо це робити. Обов’язково, як я сказав, у широкій дискусії. У свій час ми розробляли проект рекультивації відвалів бориславського озокеритового родовища коштом держбюджету. Це була наукова тема, яка також може бути маленьким аспектом оцієї програми, оскільки екологічні питання сталого розвитку мають бути стратегічними питаннями майбутнього Борислава.

– Є розробки, є напрацювання, є ідеї. Чи можна розраховувати на підтримку держави, на те, що пропозиції Борислава розглянуть у столиці і буде належне реагування?

– Це не просте запитання, тому що кожна бориславська влада зверталася до Кабінету Міністрів України, Президента за допомогою у вирішенні назрілих проблем. Не просто ці питання вирішуються. Щоб отримати підтримку у державних інституціях, треба, насамперед, мати в Києві свого представника. Думаю, народним депутатом України від нашого округу має бути бориславець. До речі, у нас вже є позитивні на-працювання у сфері охорони довкілля, вирішення проблем Борислава з людиною, з якою я вчився у школі, яку я знаю, і можуть бути плідні результати від майбутньої співпраці. Мова йде про Віктора Конца. Ми мали з ним розмову в рамках кількох законодавчих актів, на основі яких Борислав може мати певні напрями розвитку і, зрозуміло, як я вже сказав, тут має бути постійна підтримка нашого депутата. Ним має бути людина, спроможна лобіювати інтереси міста на державному рівні. Це дуже вагомий чинник реалізації отих напрацювань, про які ми говорили вище.

– Ми говорили про проблеми Борислава. А які проблеми регіону ви вивчали і як їх можна вирішити?

– Дрогобиччина має дуже потужний потенціал – у районі, як і в Бориславі дуже багато земель, які належать до неугідь. Це – мочари, заплави річок, що займають великі площі. Пшеницю чи інші сільськогосподарські культури на них вирощувати не будеш. Але на них можна вирощувати так звані енергетичні рослини. Сьогодні є перелік рослин, які ефективно нарощують біомасу, яку використовують для біопалива. Цим шляхом йдуть країни Європейського Союзу і нам це треба розвивати.

Це питання на часі й на рівні держави. Ми знаємо, що й уряд хоче, аби на землях чорнобильської зони вирощувати енергетичні рослини. На Дрогобиччині є мікромоделі таких територій – це Борислав, це землі в околиці Стебника, які не придатні для сільськогосподарського виробництва і підходять під такі програми,

Якщо наш представник у Верховній Раді відстоюватиме ці інтереси, то це стане імпульсом розвитку регіону. Тому що, на жаль, у реґіоні також накопичилось багато проблем. Сьогодні Дрогобич переживає не прості часи. Це ж стосується і Стебника. Тому прекрасно, що депутат від Дрогобиччини буде у Верховній Раді й відстоюватиме наші інтереси.

– Чи думали ви над тим, щоб розробити генеральний план розвитку нашого реґіону — Борислава, Дрогобича, Стебника, Трускавця, сіл і селищ Дрогобицького району? Адже тут багато спільних проблем і могло б бути спільне їх вирішення.

– Дрогобицький реґіон – його ще називають Дрогобицька урбоагломерація – як екосистема є єдиним цілим. Але проблема в тому, що він функціонально й територіальне розділений між населеними пунктами, що мають статус обласного підпорядкування. Кожен має свій напрям розвитку, свої джерела наповнення бюджету, і, на жаль, дуже мало механізмів їх інтеграції. Поки не відбулася адмінреформа, яка б мала це врахувати, необхідно шукати шляхи, механізми координації на рівні реґіону.

– Словом, форум нафтовиків, екологічна конференція на часі. Вони дають змогу озвучити проблеми Борислава, бути почутими як на рівні держави, так і міжнародному…

– Саме так. Я б сказав, не лише проблеми Борислава, а й регіону. До речі, у програмі Віктора Конца ці проблеми також висвітлені. А оскільки ці питання є й у полі моїх наукових зацікавлень, мені це також дуже імпонує, що, врешті-решт, має настати цей момент істини і наш реґіон буде єдиним цілим. Тоді ми спільно зможемо вирішити дуже багато проблем. Як приклад, згадаймо проект «тролейбус», про який уже говорять більше десятка років. Якщо б його реалізувати, не лише значно поліпшилося б транспортне обслуговування населення, а й поліпшилась би екологічна ситуація в реґіоні. Подібних справ можна б зробити чимало.

– Дякую за розмову.

Інтерв’ю взяла Наталя Кушнір, газета «Нафтовик Борислава»

(Переглядів 363 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви