Те, що в Україні в цілому і в Трускавці зокрема обговорюється роками, в розвинутих демократіях світу діє вже понад сотню років. І поіменне голосування, і автоматизація підрахунку голосів на виборах, і багато інших процесів, які дозволять владі бути відкритою, прозорою, а громадянам мати можливість контролю за нею. Тому не потрібно винаходити велосипед – слід просто запозичити досвід у тих країн, де інститути демократії працюють і випробувані часом. Про це говорилося на зустрічі, котра пройшла у четвер, 26 листопада, в приміщенні бібліотеки-філії № 1 м. Трускавця.
Бібліотекою Конгресу США була профінансована поїздка в цю державу кількох громадських діячів нашого регіону. Катерина Розора, Святослав Грабовський, Руслан Солонець, Андрій Пристай та Микола Рупняк побували у штаті Род-Айленд завдяки участі у проекті від Ротарі Клуб Інтернешенел.
Ця поїздка відбувалась в рамках програми «Відкритий світ». Програма «Відкритий світ» є єдиною програмою обмінів усередині законодавчої гілки влади США й отримує щорічне фінансування від Конгресу США. Адмініструють програму в Україні «Американські Ради з Міжнародної Освіти» ACTR/ACCELS (American Councils).
У Трускавці вже восьмий рік успішно діє Ротарі Клуб Трускавець, заснований підприємцем Сергієм Розорою та його однодумцями. Як розповіла учасник поїздки в США Катерина Розора ротарійці із Трускавця та регіону допомагають школам-інтернатам, сиротинцям, купують обладнання для дитячих будинків, проводять благодійні аукціони для допомоги дітям-сиротам, організовують конференції та навчання. Як каже пані Катерина, в Ротарі Клубі Трускавця керівництво міняється щороку. Був керівником місцевих ротарійців і Святослав Грабовський, який, щоправда, згодом вийшов з цієї організації, бо там потрібно щорічно сплачувати членські внески в сумі 120 доларів США. Але оскільки він активно займається громадською діяльністю і тему поіменних голосувань в радах розробляє вже не один рік, то під час участі у програмі «Відкритий світ» про нього не можна було не згадати.
Катерина Розора, Святослав Грабовський та Микола Рупняк розповіли присутнім про свої враження від поїздки у США, від того, наскільки ця країна живе демократією, наскільки там відповідальне ставлення громадян до питань розвитку громади, наскільки високою є політична культура. У США протоколи голосувань у поіменному режимі велися з 1882 року, розповідає Святослав Грабовський, який мав можливість бачити їх в оригіналі у архіві. До речі, доступ до архіву штату Род-Айленд українці отримали протягом 15 хвилин. Більше ста років у США виборчі бюлетені не рахують вручну після процесу голосування, роблять це спеціальні машини. Депутатів місцевих рад обирають частіше, ніж у нас – приблизно раз на два роки, а мерів – раз у чотири-п’ять років (залежно від штату). На 80-тисячне місто (типу нашого Дрогобича) кількість депутатів – 9 чоловік. Зате будь-який мешканець міста може вільно прийти на сесію і внести свій проект рішення. У США бути депутатом – це не статус, це місія, почесна місія, тому вони дорожать своєю репутацією. І хоча випадки корупції трапляються і там, але незрівнянно рідше і з всіма відповідними наслідками. Так, розповідають Святослав Грабовський і Микола Рупняк, одного мера з 25-річним терміном керування містом посадили у в’язницю на три роки за те, що він «покривав змову». Відсидівши свій термін, ця людина знову балотувалася – до виграшу забракло всього кілька процентів.
Учасники поїздки поділилися й іншими враженнями – про захоронення сміття, функціонування бібліотек, які у США нагадують справжні храми, про чепурність котеджів, чітке дотримання правил та приписів тощо. Окрім учасників поїздки Святослава Грабовського, Миколи Рупняка та Катерини Розори участь в зустрічі взяли директор бібліотеки-філії № 1, член виконкому Трускавецької міської ради Віра Савка, депутат ТМР Руслан Цехмейстер, громадські діячі Петро Пасічник, Володимир Дуб, Олег Кретчак, Євген Бродзінський, Сергій Розора, Григорій Долик, Інеса Солонець, бібліотекарі Наталія Іваночко та Любов Кіско, головний спеціаліст відділу культури ТМР Юрій Борик, а також Ваш покірний слуга.
Повертаючись до теми поіменного голосування, зазначимо, що у четвер, 26 листопада, український парламент ухвалив закон про обов’язкові поіменні голосування в місцевих радах і це є підтвердженням того, що ініціативи трускавецьких громадських діячів були правильними і на часі. Ті, хто всіляко опирався цьому і лякав страшними наслідками чи величезними видатками в сумі кількох мільйонів, виявилися неправі, але вони вже не при владі. Їх час пройшов – час «вчорашніх», час тих, хто боялися відкритості та прозорості. Це вчорашній день, а нам потрібно думати про сьогодні і про завтра. З`являються нові виклики, появляються нові пропозиції, які потрібно обговорювати, опрацьовувати, впроваджувати в життя. Для прикладу, є пропозиція відмовитися від опції «утримався» при голосуваннях, залишивши виключно «за» та «проти». Інше – запровадити щорічну ротацію голів профільних депутатських комісій. Наступне – не допустити змін у регламенті міської ради, які, як каже голова комісії з питань регламенту, депутатської етики та співпраці із ЗМІ Святослав Грабовський, можуть трактуватися як згортання демократії.
Поїздка до США була стимулом для громадських діячів Трускавця і надалі працювати на благо рідного міста, щоб влада була чесною не на словах, а на ділі. А також відкритою, прозорою і такою, що в першу чергу відстоює інтереси громади, котра її обрала та надала їй мандат довіри.
Володимир Ключак
P.S. На фото – учасники зустрічі у верхньому одязі, оскільки в бібліотеці-філії № 1 м. Трускавця немилосердно холодно, на що звертаємо увагу керівництва міста в цілому та відділу культури ТМР зокрема. А ще там проблеми з електрикою – постійно вибиває світло, тож навіть нема можливості включити чайник, щоб хоч трішки зігрітися при низькій температурі в приміщенні.
ТОП коментованих за тиждень