Тема індивідуального опалення у місті Трускавці є на вустах вже близько п’яти років. Фактично від того часу, як його спочатку дозволили на найвищому рівні, а згодом, спохопившись, наклали такий ряд обмежень, що фактично заборонили. Адже, погодьтеся, нелегко, а фактично неможливо у багатоповерхівці зібратися всім без винятку і всім без винятку відмовитися від централізованого опалення. Отже, 2007, 2008, 2009 роки ознаменувалися у Трускавці війною за право все-таки встановлювати автономне опалення. І нарешті влада на чолі з тодішнім мером Левом Грицаком пішла на поступки. Виконком узаконив всі від’єднання від мереж ЦО, а для нових бажаючих від’єднатися були вироблені нові правила гри.
Після приходу до влади команда Руслана Козира продовжила цей курс, ба, навіть почала активно заохочувати людей до встановлення індивідуального опалення, мотивуючи це енергетичною та економічною безпекою міста та громади, як і тим, що ніхто з «автономників» не побажав повертатися назад до ЦО. Втім, кількість бажаючих встановити автономне, здається, майже вичерпалася через його дорожнечу (мається на увазі монтаж та матеріали – біля 15-20 тисяч гривень одночасно), через відсутність такої потреби та з ряду інших причин.
Але в мерії вперто продовжують пропагувати ідею автономізації Трускавця (в плані опалення, звісно ж), хоча всього впливу на цей процес влада міста якраз і не має. І про це свідчить наступний випадок.
Мешканка будинку № 2 на вулиці Мазепи пані Євгенія вирішила все-таки встановити індивідуальне опалення. Тим більше, що в цьому мікрорайоні кількість тих, хто відмовився від ЦО – найбільша у Трускавці. Але такий добрий намір пані Євгенії обернувся для неї та її матері, котра має 68 років і мешкає в іншій квартирі цього ж будинку, справжньою катастрофою. Ось уже дві зими жінкам доводиться мерзнути, не маючи жодного опалення. Маючи на руках дозвіл влади та оплативши вартість всіх робіт у Бориславській газовій конторі, встановивши недешевий котел «Вайланд», тепла все ж нема. Причина – газ до мережі індивідуального опалення підключати не поспішають.
В мерії розводять руками і нічого обнадійливого пані Євгенії сказати не можуть – ПАТ «Львівгаз», якому належить Бориславське УЕГГ, є приватною структурою і впливу на газовиків влада не має. Судитися з газовиками пані Євгенія не має жодного бажання. Є проблеми і з сусідами – не в кожну квартиру можна зайти, щоб завершити монтаж труб. І хоча трубу газового стояка вже й замінили на більший діаметр, та все одно пані Євгенія мусить в холодні ночі кутатися в теплі ковдри та перини.
Ситуація, можливо, є радше винятком із правила, але вона доводить це правило – перш ніж встановлювати автономне опалення, варто добре подумати, все розрахувати та налаштуватися, що процес буде довгим та болісним. Оскільки це питання неврегульоване на законодавчому рівні, а газом володіє монополіст, то можливі митарства та нервові зриви. Як у випадку з пані Євгенією, котра з розпачу навіть написала скаргу до народного депутата від Партії регіонів Петра Писарчука.
На жаль, нам невідомо, як справи розвивалися надалі, чи допоміг їй чимось голова ЛОО Партії регіонів і чи жінка вже має спокій з індивідуальним опаленням. Телефоном зв’язатися з жертвою обставин теж ніяк не вдається. Тож про подальший перебіг цієї історії поінформуємо в одній з наших наступних публікацій.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень