Куди підуть бюджетні гроші в 2016 р.? Відповідь на це запитання спробували дати в Моніторинговому комітеті з раннього попередження корупції, який діє в Дрогобичі за сприяння Міжнародного фонду «Відродження». А щоб бюджетні гроші у Дрогобичі витрачалися без тіньових схем та на реальні, а не надумані потреби, комітет здійснює аналіз проектів рішень Дрогобицької міської ради, виконавчого комітету, інших підрозділів, установ та підприємств на наявність корупції. Робиться це у формі рекомендацій комітету, їх оприлюднення та лобіювання врахування рекомендацій при прийнятті рішень на сесіях міської ради та засіданнях виконавчого комітету.
Але це далеко не єдина робота, яку проводять у Моніторинговому комітеті. Участь у роботі постійних комісій, засідань Дрогобицької міської ради та виконавчого комітету з метою отримання інформації та донесення позиції комітету; інформування мешканців Дрогобича про наявність корумпогенних рішень та проектів у органах влади; формування громадської думки та просвітницька діяльність щодо боротьби з корупцією у органах самоврядування; сприяння аналітичному, інформаційному здійсненню заходів щодо запобігання і протидії корупції у органах Дрогобицької міської ради, її відділах та управліннях, підприємствах, установах та організаціях комунальної власності територіальної громади м. Дрогобича; підготовка пропозицій щодо прозорості, підконтрольності та підзвітності органів влади; розроблення дієвого та ефективного механізму реалізації антикорупційного законодавства України в органах Дрогобицької міської ради, запобігання корумпованим зв’язкам і втягування посадових осіб місцевого самоврядування і службовців міської ради у протиправну діяльність; підвищення компетентності та рівня знань громадських активістів у сфері боротьби з корупцією – такі цілі учасники комітету та волонтери поставили собі за головні в своїй діяльності.
Незважаючи на те, що Моніторинговий комітет з раннього попередження корупції тільки нещодавно розпочав свою роботу, та цей місяць був дуже насиченим. Адже аналіз проектів рішень міської ради та виконкому, який раніше робився спорадично та фрагментарно, або ж не проводився взагалі, зараз здійснюється системно. І це дає можливість поставити шлагбаум перед тими спритними ділками, які роками шукали лазівки в чинному законодавстві та реалізували свої схеми.
28 грудня в каб. № 47 Дрогобицької міської ради Моніторинговий комітет з раннього попередження корупції прозвітував перед представниками міських та регіональних засобів масової інформації про роботу, проведену в грудні ц.р. Прес-конференцію на тему «Куди і як підуть бюджетні гроші в 2016 р.?» проводили голова Моніторингового комітету з раннього попередження корупції Богдан Юзефів та член комітету Володимир Ключак. В ній взяли участь журналісти місцевих газет «Галицька Зоря», «Гомін Галичини», «Вільне слово», «Франкова криниця Підгір`я», Дрогобицького регіонального радіо «Франкова земля», Дрогобицького Інтернет-телебачення, Інтернет-ресурсів ЗІК, «Дрогобич – вільне королівське місто», «Дрогобицьке земляцтво», «ЛайфІнфо», «МедіаЛайфНейм», «Трускавецький вісник», «ДрогобичІнфо» та ін., а також представниця відділу внутрішньої політики Дрогобицької міської ради.
Про проведену комітетом роботу розповів на прес-конференції його голова Богдан Юзефів. Найбільш масштабні заходи, які привернули увагу громадськості – це інавгураційний круглий стіл, який пройшов у Дрогобицькій міській раді 9 грудня, та тренінг на тему антикорупційних механізмів, що відбувся в приміщенні ДДТЗДІ «Надія» 24 грудня.
Публічні заходи, які були проведені в грудні та широко висвітлені у ЗМІ (газети, радіо, телебачення, Інтернет) – це лише верхівка того «айсбергу», чим займається комітет, зазначив Богдан Юзефів. Адже є багато рутинної роботи, зокрема копіткий системний аналіз всіх проектів рішень, які готуються на сесію, на виконком. Кожен з цих проектів проходить своєрідний «тест» на корумпогенність. У випадку виявлення тіньових схем готуються звернення, здійснюються необхідні реагування. Окрема розмова – участь членів комітету та волонтерів у засіданнях постійно діючих депутатських комісій ради, що теж забирає багато часу та зусиль, зазначив голова Моніторингового комітету з раннього попередження корупції.
– Ми проводимо навчання молоді, волонтерів, щоб вони вміли відстоювати права громади у правовому полі, – сказав Богдан Юзефів. – Ця ланка діяльності нашого комітету є не менш важливою, ніж контролююча чи інформаційно-просвітницька.
Багато уваги приділив Богдан Юзефів аналізу бюджету Дрогобича і бюджетного процесу взагалі. Окремо були проаналізовані корупційні схеми, які спричиняють недопоступлення коштів у міську казну, а окремо – схеми, які застосовуються при освоєнні коштів (видаткова частина бюджету).
Серед конкретних прикладів, наведених Богданом Юзефівим, можна назвати такі:
– недопоступлення коштів у бюджет через пільги при оренді приміщень, які знаходяться на балансі комунальних підприємств міста;
– недопоступлення коштів у бюджет внаслідок неукладання угод з провайдерами (в Дрогобичі працює 12 провайдерів і лише із 2 з ними укладено угоди на суму по 6 тис. 400 грн. на місяць);
– недоотримання коштів за оренду землі (приклад – долотний завод, який втричі зменшив площу орендованих земель, хоча обгородженою залишається земельна ділянка, за яку підприємство платило оренду в попередні роки);
– видатки на утримання роздутого чиновницького апарату;
– корупційна схема підкупу виборців за допомогою виділення грошей депутатам міської ради «для вирішення проблем на окрузі»;
– схеми в ЖКГ та інше.
Богдан Юзефів відповів на численні запитання журналістів, зокрема про діяльність управляючих компаній, про громадські слухання та місцеві ініціативи як форми безпосереднього здійснення місцевого самоврядування, про процес формування бюджету, бюджетні запити та контроль громади над раціональністю витрачання коштів платників податків. Між журналістами та представниками моніторингового комітету зав’язалася дискусія про доцільність виділення коштів на ОСББ чи на ремонт дахів окремих будинків.
Підсумок зустрічі підвів Володимир Кондзьолка, керівник проекту «Моніторинговий проект з раннього попередження корупції», який реалізується в Дрогобичі за сприяння МФ «Відродження». Він зазначив, що з владою Дрогобича, зокрема з міським головою Тарасом Кучмою було досягнуто домовленості, що рекомендації Моніторингового комітету будуть враховуватися при розгляді проектів рішень, які виносяться на сесію та виконком. Також керівник проекту зазначив, що новий закон про поіменні голосування в радах – це перемога громадянського суспільства, адже тепер відповідальність влади буде персоніфікована, що можна розглядати як один із методів попередження корупції.
Слід зазначити, що журналісти Дрогобича та регіону постійно інформують громадян краю про діяльність комітету. Завдяки їм щораз більше число людей висловлює зацікавлення його діяльністю, підключається до роботи. І це великий вклад ЗМІ у боротьбу з корупцією.
Крок за кроком наближаємося до створення повноцінного громадянського суспільства. Хочеться вірити, що вже через рік запитання «Куди підуть бюджетні гроші?» не застане зненацька пересічного мешканця міста, а кожен знатиме напрям руху цих грошей. Адже бюджет міста (як і бюджет держави) – це не чиїсь гроші, це не чужі гроші. Зрештою, це навіть не «наші» гроші в «колгоспному» значенні цього слова. Кошти платників податків, кошти бюджету – це гроші, які кожен з нас зі своєї власної кишені віддав, щоб вони йшли на користь громаді, місту, державі і … кожному з нас. Ми маємо відчути, що інвестуючи в місто чи державу, інвестуємо в себе. Тому не треба нарікати на владу, а треба контролювати її. Не треба нікого звинувачувати в «дерибані» бюджету, майна, землі, а потрібно контролювати обраних нами ж депутатів, виконавчу владу – саме така позиція свідомого громадянина, платника податків заслуговує на популяризацію…
Володимир Ключак, фото автора та Сергія Матійка
ТОП коментованих за тиждень