Нотатки з кінофестивалю

17.09.2016 | Filed under: Публікації

Традиційно в осінні дні курортна столиця України Трускавець стає ще й кіностолицею. Міжнародний кінофестиваль «Корона Карпат», який проходить тут з 2009 року – явище непересічне, знакове, потрібне.

Відкриття фестивалю «Корона Карпат» пройшло 16 вересня. Перший день фестивалю був насиченим по саму зав’язку. Урочиста інавгурація, на якій присутніх вітали міські голови Трускавця Андрій Кульчинський та Івано-Франківська Руслан Марцінків, покази художніх, мультиплікаційних, короткометражних та документальних фільмів – як кажуть, обирай, що до вподоби.

Промоційний аспект

Депутат двох скликань Трускавецької міської ради Олег Карпин добре розуміє важливість промоції Трускавця і вносить свою вагому лепту у формування позитивного іміджу нашого курорту. Мало хто вірив у 2009 році, що Олегові Карпину вдасться вивести кінофестиваль на такий високий рівень. Зараз, з висоти пройденого часу, аж не віриться, що можна було досягти таких результатів.

Здавалося, обставини не сприяли тому, щоб проводити фестивалі такого типу. В Україні перманентні вибори, Революція Гідності, анексія Криму, війна на Сході, економічні та політичні кризи. Але мистецтво вічне, тому варто його популяризувати, вирішив Олег Карпин. Знаючи, що не гоже братися за все відразу, він зосередився на одному сегменті кіномистецтва. Йому вдалося, і з кожним роком про Трускавецький кінофестиваль «Корона Карпат» знає все більше людей.

Знаменитості, які приїжджають до Трускавця (актори, режисери, чиновники від культури), сприяють тому, щоб про наш курорт згадували, говорили. Гостям курорту приємно зустріти на вулицях Трускавця відому актрису чи титулованого режисера. Перегляд нового і якісного фільму – це додаткова можливість гарно провести час у Трускавці. Отже, все тут взаємопов’язане, і фестиваль телевізійних фільмів – це те, що дає ефект не лише в плані підтримки кіномистецтва, але і популяризує Трускавець.

Є ще один момент – впізнаваність Трускавця, згадка про нього у фільмах. «Чи є краща реклама для нас, ніж Трускавець в епізоді цікавої стрічки, яка розходиться у світовий прокат?» – риторично запитує Олег Карпин.

Зарубіжні нотки

Ще на V «Короні Карпат» в листопаді 2014 року посольство Аргентини в Україні представило показ дитячого аргентинського кіно. Цьогоріч, вже на VI фестивалі, «аргентинський сегмент» на фестивалі розширився. Серед аргентинських фільмів, які мали можливість безкоштовно переглянути трускавчани та гості міста-курорту – «Дикі історії», «Винні злочинці» та «Ваколда». Зупинимось на одному з них.

«Дикі історії» не може не вразити. Фільм складається з кількох не пов’язаних між собою сюжетів, в яких головним героєм є .. ненависть. Ненависть до тих, хто зробив йому кривду, заставляє героя першого сюжету зібрати всіх своїх ворогів в один літак і скерувати цей літак на будинок власних батьків, до яких він теж почуває ненависть. Показаний середній палець при обгоні автомобіля стає причиною жорстокої сутички між двома водіями, яка завершується смертю обидвох. Напружені сюжети не дозволяють відвести очі від екрану. Та попри всю гостроту, кінець останнього, «весільного», сюжету (а водночас всього фільму) оптимістичний, happy end. Ненависть ніколи не буває конструктивною і до добра не доведе – немов застерігають людство творці фільму.

Незважаючи на те, що людей на перегляді було небагато (можливо, причина в тому, що фільм транслювався іспанською мовою, хоча й із українськими субтитрами), фільм справив на глядачів колосальне враження. «Дикі історії» – приклад дуже якісного кіно. Приємно, що на Трускавецькому фестивалі дбають про те, щоб глядачі бачили тільки якісне. Фільми вищої проби – це відповідь на засилля сірості та посередності на телеекранах.

Аргентинські нотки на цьогорічному кінофестивалі – це лише один колір із цілої «гами» зарубіжного представництва на цьому презентабельному заході.

Ірано-чесько-українська повнометражна драма «Осінні спогади» висуває на перший план кохання, яке змусить головних героїв рухатись вперед і жити – попри все. Ні вік йому не завадить, ні культурні розбіжності, ні мовне питання. Автори фільму пропонують глядачам замислитись над тим, як за будь-яких обставин не втратити здатність любити, співчувати, мріяти, тобто назавжди залишатися Людиною. Тема фільму – Любов та Людяність.

До речі, дія фільму відбувається в селі на Прикарпатті, зйомки проходили у Трускавці та в селах Дрогобицького району, зокрема, в Доброгостові.

Інший фільм, який варто було переглянути – українсько-італійська  стрічка «Гніздо Горлиці» (2016), де, як і в «Історії однієї каблучки», піднято тему українського заробітчанства.

Іноземні акценти кінофестивалю доповнили ворк-шопи (творчі майстерні), на які запрошені представники Англії, Італії та Грузії. Так що «Корона Карпат» вкотре підтвердила свій статус Міжнародного кінофестивалю. До речі, головні призи «Корони Карпат» переважно мандрують саме за кордон (Італія, Латвія, Аргентина, Молдова), виняток становив хіба що культовий фільм «Хайтарма» Ахтема Сеітаблаєва (про долю кримських татар), який в 2013 році здобув гран-прі Трускавецького кінофестивалю.

Кіномитці нашого краю

Приємно, що поряд зі світовими величинами кіно на фестивалі завжди знаходиться місце для наших місцевих талантів. Цього року це три стрічки різного жанру від різних людей. Всі вони вартують того, щоб про кожну з них сказати хоча б декілька слів.

Короткометражний фільм «Історія однієї каблучки», знятий «Галицькою кіношколою» (засновник та керівник Олег Бачинський) – це історія двох: матері та доньки. Мама – заробітчанка, вона мусить заробляти кошти на утримання сім`ї. Але дитина не хоче відпускати маму до далекої Італії, бо тоді маленьке дитяче серденько з`їдатиме самотність і довгі тужливі дні та вечори без мами перетворюються на пекло.

Історія надзвичайно зворушлива, глядачі не раз витирали сльози, співпереживаючи з героями фільму. Можливо тому, що стрічка заснована на цілком реальних подіях.

Як розповідає директор Трускавецької НВК «СЗШ № 2-гімназія» Роман Гудзеляк, все почалося з уроку інформатики, на якому діти набирали на комп’ютері тексти листів до святого Миколая.

– Мене надзвичайно зворушив один з листів, – каже Роман Гудзеляк, – в якому дівчинка просить: «Святий Миколаю, нічого мені не треба, тільки зроби так, щоб моя мама була зі мною».

«Галицька кіношкола» планувала на кінофестиваль «Корона Карпат» зняти фільм зовсім іншої тематики. Але коли засновник кіношколи Олег Бачинський почув з вуст директора школи-гімназії цю історію, він вирішив, що саме тема заробітчанства ляже в основу сюжету фільму.

Фільм вийшов вдалим завдяки злагодженій роботі Олега Бачинського, Романа Шпарука, Анастасії Михайляк, Аліни Лепак, Олександра Яцківа, Дмитра Ілечка, Ольги Бачинської та акторського тріо у складі Валерії Данилець, Вікторії Ілечко-Данилець та Євгена Виноградова. Спонсором фільму «Історія однієї каблучки» виступив трускавецький магазин ювелірних виробів «Каблучка».

Другий фільм нашого краянина, який демонструвався у програмі кінофестивалю «Корона Карпат» – це «Майдан. Викриття» (ідея та відеоматеріали Сергія Розори, режисер Олена Ножечкіна). Глибока аналітика крок за кроком викриває підступні плани Кремля перетворити Україну у fail state (держава, яка не відбулася). На основі відеозаписів Сергія Розори Петро Порошенко, ще не будучи Президентом України, подавав звернення в Генпрокуратуру відносно провокацій на Майдані.

Фільм доводить, що Майдан планувався як спроба дестабілізувати ситуацію в Україні і події мали йти за іншим сценарієм. Але втрутилося Боже Провидіння і плани Кремля щодо знищення України як держави не здійснилися. Фільм доступний для перегляду в Інтернеті. Можете подивитися його навіть зараз.

Представлена на кінофестивалі і робота «Спацер по старому Трускавцю». Фільм реалізовано на основі публікацій трускавецького краєзнавця Миколи Іваника (історико-краєзнавчий клуб «Сива давнина»). «Спацер по старому Трускавцю» є водночас і промоційною, і історичною стрічкою.

Happy end

В одній статті неможливо описати всі враження від фестивалю, всі його події, всі нюанси. Та й не потрібно. Кожен із фестивалю виносить щось своє, особливе. Для місцевих режисерів це можливість вдосконалити свою майстерність, зав’язати нові знайомства, представити свої роботи на суд фахівців. Для дітей це нові мультфільми та короткометражні фільми, формування любові до кіно як мистецтва. Для гостей Трускавця – можливість переглянути новий якісний фільм, сфотографуватися зі знаменитістю, прикрасити своє перебування на курорті. А для глядачів загалом – це кінорай, смакування гурманів і просто любителів на фільмовій учті, яка триває кілька осінніх днів.

Цьогорічна осінь на диво тиха, тепла, погожа. У Трускавці і надалі триває високий відпочинковий сезон. Його органічне переплетення з «фільмовим» сезоном створює в нашому курортному місті атмосферу фільмової казки. Казки, яка попри різноманітні повороти сюжету мусить закінчитися добре.

Володимир Ключак, фото автора та Ярослава Барана, Святослава Грабовського і Тетяни Вінницької

(Переглядів 219 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • В музеї міста-курорту відкриють виставку про кримськотатарську спадщину
  01.11.2019 | 09:27

  У неділю, 3 листопада, у Трускавці в музеї історії міста-курорту відбудеться відкриття фотовиставки  кримських митців «Палац в саду. Перлина Кримського ханства». Проєкт реалізується за підтримки кримськотатарської громади м. Львова. Початок заходу о 16.00.  Запрошуємо! (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Музей міста-курорту Трускавець запрошує на виставку (0)У Трускавці […]

 • Спортивні анонси
  18.10.2019 | 10:31

  (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеАфіша. Міжнародний турнір з боксу (0)У четвер 22 грудня 2016 р. о 16:00 Благодійний фонд «Спортовець» запрошує на загальні збори (0)Футбольна школа проводить набір дітей (0)Козацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви