Залишилося декілька тижнів до омріяного відпочинку. Хоча звісно в теперішніх умовах якось і не до нього, та все ж душа прагне усамітнення та спокою, і для цього як найкраще підійдуть зимові Карпати. Тож гайда до телефону чи Інтернету шукати омріяне місце відпочинку… І ось тут на вас може очікувати декілька сюрпризів, які ви спочатку у блаженному пориві просто не зауважите, та згодом вони здатні просто знищити ваше свято. Таким сюрпризом є шахраї та аферисти.
Першими про цю проблему на всю країну напередодні Новорічних та Різдвяних свят заговорили журналісти каналу 1+1 в одному з випусків ТСН. Невеличкий сюжет розповідає про один із варіантів наживи нечесних на руку ділків. Афера виглядала наступним чином: ви в пошуках садиби чи котеджу натрапляєте в Інтернеті на потрібну інформацію. Телефонуєте, домовляєтеся про час та місце. Далі господар пропонує Вам залишити завдаток (у реальних випадках це була передоплата 50-100%). Перераховуєте на картку гроші… А далі реальність змінюється: в Інтернеті зустрічаєте інформацію про вашу садибу з іншими контактами. Телефонуєте, щоб довідатися, чи пройшла передоплата. І тут починає все ставати зрозумілим: реальні господарі про вас вперше чують і звісно грошей вони не отримували. Пробуєте набрати старий номер, а той звісно вже не відповідає… Отож свята без грошей і без свята…
Ми вирішили з представниками порталу www.karpatytur.info зрозуміти, як діяти в таких ситуаціях і можливо дати якісь рекомендації? на що варто звертати увагу, щоб не потрапити на гачок шахраїв. Як розповів Андрій Сезонний (менеджер порталу), ймовірність афер напередодні Нового року цілком логічно зростає. Для карпатського туристичного бізнесу це сезон, по-друге, більшість туристичного бізнесу уже давно користуються послугами Інтернету для пошуку клієнтів, тож сховатися чи замаскуватися у цій масовості досить таки легко. На жаль, аферисти як і розробники вірусних програм постійно вдосконалюються, тому рекомендації сьогодення уже завтра можуть втратити сенс.
Також сама суть афери і її зміст часто-густо може мати несподіване підґрунтя. Пригадую з власного досвіду невдалу спробу з’їздити у Єгипет в медовий місяць. У відомій львівській туристичній компанії вже було все домовлено про мандрівку. Та все ж інтуїція наполягала уточнити певні моменти, скажімо як справи з візами для негромадян України (моя дружина громадянка іноземної держави). Нас запевнили, що все гаразд і переживати не варто. Гроші оплатили, але в той же ж день, щоб душа була спокійна, кинулись вивчати питання в Інтернеті. І виявилось, що до інших країн у цій мусульманській державі правила значно суворіші, а особливо стосовно молодих жінок. Коли звернулися з вимогою пояснень та повернення коштів, у туристичну компанію, розпочалася гра «як не повернути кошти»: «ви знайдіть нам клієнта і тоді повернемо гроші» і т.д. Довелося до справи залучати професійних юристів. Після першого «заказного» листа гроші було повернуто без будь-яких додаткових умов. Дана ситуація теж виглядає на аферу, але її джерелом є халатність працівників, а не намагання злочинним шляхом отримати прибуток. Проте куди небезпечніше цілеспрямоване шахрайство, з яким уже довелося зустрітися декому з відпочивальників на карпатському туристичному поприщі.
То ж на що варто звертати увагу обираючи новорічний відпочинок у Карпатах? Насамперед якщо пошук ведемо в Інтернеті, то стараємося користуватися декількома джерелами інформації. Скажімо, ми на якомусь порталі знайшли садибу, яка нас задовольняє на усіх 100%. Не лінуймося пошукати цю ж садибу на інших сайтах. Подібних сайтів є безліч. Більшість якісних представників туристичного бізнесу стараються викладати інформацію на якомога більшій кількості ресурсів. Тому наявність «вашої» садиби на багатьох сайтах є запорукою того, що власники давно і активно працюють у туристичній сфері.
Наступне на що варто звернути увагу – контакти. Якщо контакти різняться, це вже причина прискіпливіше звіряти інформацію. Звісно відмінність контактів це ще не вирок, оскільки на ринку працює безліч посередників. Та все ж якщо вам невідома репутація Андрія Сергійовича, чи Артема Петровича, варто пошукати контакти безпосередніх власників. Хоча пересвідчитись «власник чи не власник» стає щораз складніше. Власне у сюжеті ТСН про це йшлося: на прохання вислати фото аферисти сьогодні здатні прислати цілу колекцію, яку можна поцупити з офіційних сайтів. Ось тут наразі зберігається ще одна маленька хитрість, яка може стати у нагоді. Якщо на світлинах є так звані водяні знаки – світлини неоригінальні, а скопійовані з сайтів чи каталогів. Відповідно знаючи звідки світлини, можемо зайти на цей сайт і знову ж звірити контакти.
Третя порада стосується відгуків. Звісно на більшості дощок оголошень чи каталогів якщо і є відгуки – вони позитивні. Проте існують незалежні портали та форуми, де можна прочитати найрізноманітніші думки. Зрозуміло, що цю інформацію необхідно фільтрувати, адже там можуть старатися і самі власники, і просто недоброзичливці. Та все ж якусь загальну картину можна-таки та й отримати.
Щодо завдатку – справа індивідуальної довіри. У кризовий час, як на мене, споживач має диктувати умови, тож завдаток – одна з форм, яка відлякує споживачів. Ну і особливо в ситуації, коли завдаток перевалює 10-20%, це однозначно має насторожити.
Врешті, варто звертати увагу на такий факт як наявність офіційного сайту про «вашу» садибу чи котедж. При сучасних економічних умовах для аферистів створити повноцінний сайт-дубль заради разової наживи – справа нерентабельна, тому у більшості випадків наявний сайт дасть вам можливість отримати прямі контакти, багато світлин, а також найширшу інформацію, де збираєтеся зустріти Новий Рік чи Різдво.
В результаті отримуємо таку собі цілісну картину пропозиції відпочинку з високим ступенем довіри: котедж, садиба чи кімната, інформація про яку розміщена на багатьох туристичних та спеціалізованих сайтах, у більшості випадків з однаковими контактами і найголовніше з офіційним повноцінним сайтом. Проте ще раз варто нагадати, що технології змінюються і через рік усе вищесказане може бути вже неактуальним. Тож сподіваємося, що ваш Новий Рік у Карпатах стане справжнім відпочинком душі і тіла і на наступний рік ви обов’язково сюди повернетесь.
Ярослав Баран
ТОП коментованих за тиждень