Проведений аналіз захворюваності ботулізмом свідчить, що за останні 3 роки в Львівській області зросла кількість зареєстрованих випадків ботулізму. Так, в поточному році зареєстровано 7 випадків захворюваності ботулізмом з кількістю потерпілих 11 осіб. Зокрема в Бродівському р-ні отруїлася сім’я із 4-х осіб, 2-є з них померло, а 2-є у важкому стані знаходяться на стаціонарному лікуванні. Серед харчових продуктів, що послужили причиною захворювання на ботулізм, були консерви домашнього виготовлення (м’ясні, рибні, грибні) в герметичних закатаних банках.
Ботулізм – гостра інфекційна хвороба з групи кишкових інфекцій, яка характеризується важким ураженням нервової системи, змінами серцево-судинної системи, слабкістю скелетних і гладких м’язів, порушенням зору, ковтання, моторики кишок. Хвороба рідкісна, викликається анаеробним мікробом Сl. botulinum, який утворює спори і дуже сильний екзотоксин. Вперше збудник був виділений із шинки, у Голландії Е. ван Ерменгемом у 1896 р.
Є три види ботулізму, найбільш часто зустрічається харчовий ботулізм, який найбільше небезпечний тому, що багато людей можуть бути одночасно отруєні від єдиного зараженого джерела.
Резервуаром збудника ботулізму є переважно теплокровні травоїдні тварини. У зовнішнє середовище мікроби потрапляють з випорожненнями. Інфікування людини відбувається при споживанні забруднених спорами продуктів, частіше домашнього консервування – ковбаси, м’ясо, риба, гриби, овочі). Захворювання спричиняють не самі мікроби, а екзотоксини, що їх вони утворюють при розмноженні без доступу повітря. Паличка ботулізму гине при температурі 120ºС, а при технології домашнього консервування продукти піддаються термічній обробці переважно до 100 ºС. При кип’ятінні гине лише токсин, а ботулістична паличка після кип’ятіння буде розвиватись.
Інкубаційний період хвороби коливається від 2 годин до 7 діб (в середньому 24 години). Початок хвороби гострий. Нудота, блювота і пронос нетривалі. Температура тіла звично нормальна.
Багато хворих скаржаться на здуття живота, сухість в роті, утруднення при ковтанні. Часто першими проявами ботулізму є скарги на порушення зору, зниження його гостроти і двоїнні предметів, з’являються ознаки порушення мови, сиплість голосу аж до повної афонії.
Всім хворим з підозрою на ботулізм, показане обов’язкова госпіталізація у інфекційній лікарні, бажано у стаціонари, де є апаратура для штучного дихання. Перша допомога складається з ретельного промивання шлунка і кишківника. Внутрішньовенно або внутрішньом’язево вводять суміш протиботулінних сироваток для нейтралізації токсину.
При групових захворюваннях ботулізмом усім особам, що вживали підозрілі продукти, з профілактичною метою вводять внутрішньом’язево 2500-5000 МО сироватки кожного типу. За ними встановлюється медичне спостереження до 2 тижнів. Залишки їжі, що вживалась і підозрілі продукти підлягають вилученню і бактеріологічному дослідженню.
Пам’ятайте, що консерви з банок з роздутими кришками (бомбажем) не можна вживати в їжу. Приготовлені в домашніх умовах м’ясні, рибні, грибні і овочеві заготовки і продукти повинні бути виготовлені з дотриманням всіх правил стерилізації. Безумовно не можна споживати ковбасу та шинку з ознаками недоброякісності (запах прогірклого масла); компоти з абрикос, що мають на поверхні темні плями; гриби , що не були достатньо добре очищені від забруднення землею.
Не купуйте у випадкових людей на “стихійних ринках” ковбасні вироби і копченості, консервацію домашнього виготовлення: грибну, м’ясну, рибну та не давайте їх споживати дітям.
Бережіть своє здоров’я і здоров’я своїх близьких!
Є. В. Шагала, помічник лікаря-гігієніста Трускавецької МСЕС
ТОП коментованих за тиждень