З початку епідемічного сезону, сприйнятливими погодніми умовами виникає ризик захворювання населення на гострі кишкові інфекції, в т. ч. холеру.
29.05.2011 р. у м. Маріуполі Донецької обл. були зареєстровані 3 випадки захворювання на холеру. За попередніми даними епідрозслідування двоє хворих рибалок готували та вживали в їжу виловлених з моря бичків, а третій, рибалка, з його слів, “під час вахти впав і наковтався води”.
Станом на 31.05.2011 р. госпіталізовано четверту людину, у нього бактеріологічно діагноз поки ще не підтверджений, але джерело – ті ж самі бички, які він чистив і годував ними кота, при цьому погано помив руки після цього.
Холера (від chole — жовч і rheo — течу) — інфекційне захворювання, викликане холерними вібріонами, їхніми токсинами, що проникають через рот у травний тракт здорової сприйнятливої людини, супроводжуване порушенням водно-сольового обміну, різної степені зневодненням через втрату рідини з водянистими випорожненнями і рвотними масами, відноситься до числа карантинних інфекцій. Холерні вібріони — грамнегативні палички, представляють злегка вигнуті чи комоподібні бактерії циліндричної форми, що мають на одному зі своїх кінців джгутик і внаслідок цього здійснюють дуже активні поступальні рухи. У кислотному середовищі вібріони швидко гинуть. Дезінфікуючі речовини діють на них згубно. За певних умов у зовнішньому середовищі вони тривалий час зберігають свою життєздатність, наприклад, якщо вони знаходяться у воді. Однак холерні вібріони легко гинуть під дією високої температури і прямих сонячних променів. Деякі біотипи довго зберігаються і розмножуються в йоді, в мулі, в організмах мешканців водоймищ . Джерелом інфекції є людина (хворий і бактеріоносій). Вібріони виділяються з фекаліями, рвотними масами. Епідемії бувають водяні, харчові, контактно – побутові і змішані. Сприйнятливість до холери висока
Збудник характеризується значною стійкістю до дії несприйнятливих факторів зовнішнього середовища. Щороку в світі на холеру захворюють від 12 до 65 тис. людей.
Інкубаційний період триває від кількох годин до 2 – 5 днів. Клінічно виражені форми починаються гостро з проносу. Випорожнення чисті, рясні, досить швидко втрачають колір і консистенцію калу, мають специфічний запах. Пронос не супроводжується болем у животі та тенезмами. У хворих можуть бути відчуття дискомфорту в ділянці епігастрію, бурчання, плескіт. Температура тіла нормальна або субфебрильна. У випадку прогресування хвороби випорожнення стають частішими ( до 15 разів на добу) , приєднується багаторазове блювання , нерідко фонтаном, без нудоти.
Під час епідемічних спалахів можуть реєструватися атипові форми захворювання – блискавична та септична (холерний тифоїд).
Блискавична холера характеризується гострим токсикозом, переважанням симптомів ураження нервової системи з судомами. Шкіра багрово – синього кольору. Пульс ниткоподібний . Тони серця глухі, артеріальний тиск низький. Часті блювання і пронос. Смерть настає протягом 1 – ї доби.
З огляду на вище вказане ДЗ “Трускавецька міська санепідстанція” з метою профілактики захворювання на холеру рекомендує :
– не вживати воду з сумнівних джерел,
– воду для пиття використовувати тільки після кип’ятіння, або фасовану,
– не проводити закупівлю продуктів у невстановлених місцях торгівлі,
– перед вживанням в їжу ретельно мити фрукти, овочі,
– дотримуватись заходів особистої гігієни, завжди мити руки перед прийняттям їжі та після туалету,
– не допускати купання у непризначених для цього місцях.
Кістечок А. М., в. о. головного державного санітарного лікаря Трускавця
ТОП коментованих за тиждень