– У вашому місті я вдруге. Всі знають про славетний Трускавець. Перший раз побував тут, коли проходив фестиваль «Франко-Фест». Тоді мав можливість погуляти по парку, біля санаторіїв, роздивитися. Але тут я ще не був, ці місця не впізнаю…
Такими словами поет Олександр Ірванець розпочав свою зустріч з шанувальниками його творчості у ресторані «Оскар». Тут у неділю, 13 листопада, проходила презентація його поетичних збірок «Вибране за 33 роки» та «Санітарочка Рая».
Трохи про самого Ірванця (для тих, хто не знає): народився в 1961, випускник Дубенського педучилища та Московського літературного інституту, пише віршовані та прозові твори, перекладає з російської, білоруської та польської на українську, член літературного угрупування Бу-Ба-Бу (Бурлеск, Балаган, Буфонада) разом з Юрієм Андруховичем та Віктором Небожуком.
Протягом першої половини зустрічі, на якій вдалося побувати нашому кореспонденту, Олександр Ірванець читав свої вірші. Це може звучати дещо банально, але процес читання віршів у плетиві життєвих історій від Ірванця зачаровував, змушував замислитися над багатозначністю слова, над темами, які піднімає поет. А вони, ці теми – найрізноманітніші: від Майдану до кохання, від політичної сатири до тремтливої лірики.
Розпочав Ірванець одним зі своїх ранніх творів під назвою «Мій хрест», потім зачитав «Любіть Оклахому», «Криза середнього віку», «На перехресті осені й зими», «Відкритий лист до прем`єр-міністра Канади Браяна Малруні та генерал-губернатора Романа Гнатишина від трудящих колгоспу «Шлях Ілліча» (закреслено) «Шлях Ільковича», «Панама-мама», «Eine kleine Nachtmusik» та низку інших творів. Більшість його творів римовані, та не цурається Ірванець і білого вірша (верлібру), який, на жаль, «витиснув» у світі поезію рими.
Іноді шокував – словами типу «гандон», «оборзілий», «хамло», іноді вводив у тужливий настрій (навіть голос у Ірванця затремтів, коли читав поезії з «воєнного» циклу). Найбільше вразило те, наскільки він грається зі словами, наскільки вдається йому показати ті нюанси, які заховані в будові слова (для прикладу, «припадкова» та «припадочна», «закони, за комин, за комір»).
Хоча погода в цей день явно не сприяла тому, щоб кудись виходити з хати, але в «Оскар» на зустріч з поетом прийшло досить багато людей – вільних крісел не було. Візит Олександра Ірванця до Трускавця, Дрогобича та Борислава відбувся на запрошення Ігоря Пирога. Багато зусиль для організації зустрічі у Трускавці доклали Анна Литвин та Оксана Мотика.
Тим, хто хоче почитати щось з Ірванця, радимо перейти за посиланням: http://www.poetryclub.com.ua/metrs.php?id=334&type=tvorch
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень