Саме ці три складові можна почути в трускавецькому костелі. Пригадую якось, вісім років тому назад, коли я прийшов працювати в санаторій «Конвалія» керівником з виховної та культурно-масової роботи, до мене підійшла відпочивальниця, (на жаль, її ім’я не пам’ятаю), яка запропонувала організувати поїздку в трускавецький костел. Я прислухався до її думки і поїздка відбулася. Враження незабутні. А дякувати потрібно скромній людині, звати його – п. Станіслав Чапля. Це була його ідея поєднати органну музику, скрипку та поезію. А чого тільки варто почути «Аве Марія» у виконанні Наталії Цейхмейстр та Анни Нечай. Саме завдяки пану Станіславу (адміністратор костелу), храм в місті Трускавці – тепер заново відроджений.
Ось коротка історія костелу – спочатку це була невеличка капличка, а вже в 1859 році на її місці збудовано костел. Його будувала меценатська група паралельно з розбудовою курорту. Проте двері нового костелу Трускавця були відчиненими недовго: почалася Перша світова війна, вона знищила споруду усередині, горіла стеля та покрівля.
1915-1939 роки – період найактивнішого духовного життя при Трускавецькому костелі. Та з приходом до влади окупаційного радянського режиму воно вимушено послабилося.
У 1948 році костел закрили, а у його приміщенні влаштували склад мінеральних добрив. Усі духовні й мистецькі цінності зникли, йшла руйнація самої споруди.
У 1952 році у Трускавці почалася розбудова курорту радянського штибу, і в приміщенні костелу влаштували музей атеїзму.
Згодом, з 1969 р. тут був планетарій. У 60-х роках ніхто й гадки не мав, що це духовна споруда. Про її первісне призначення ніщо не нагадувало: вікна були замальовані, купола не було, внутрішні оздоби грубо заштукатурені.
Після розвалу Союзу храм освятили й тут почали проводитися богослужіння. Перша Служба Божа відбулася на сходах діючого ще музею. Це був уже 1991 рік.
Ну а зараз маємо 2013 рік, і не обов’язково бути католиком, щоби послухати твори Баха в трускавецькому костелі у виконанні Володимира Ковалишина, а після концерту помилуватися декоративними квітами вирощені Станіславом. І пам’ятаймо слова Йоганна Себастьяна Баха: «Ціль музики – доторкнутися до серця».
Євген Бродзінський
ТОП коментованих за тиждень