– Коли я входив до складу українського уряду 27 лютого 2014 року, то думав, що жертв Майдану більш ніж достатньо, щоб ввести у владі принцип нульової толеранції до корупції, – такими словами розпочав свою зустріч із трускавчанами колишній міністр економіки Павло Шеремета. Але він помилявся. Люди старої системи і не думали про реальну боротьбу з корупцією. Павло Шеремета спочатку для них виглядав звичайним диваком, який навіщось повісив у себе в кабінеті замість портрета президента чи прем’єра картину з портретами Героїв Небесної Сотні. А згодом з дивака та «теоретика», як його охрестили опоненти, Павло Шеремета став для них загрозою.
Його відставка – це не поразка. І не припинення боротьби з корупцією. Його відставка – це якісно нова форма цієї боротьби. Бо без перемоги над корупцією не можна буде говорити про демократію, Україну, майбутнє. А корупція – на всіх рівнях: від міністрів та їхніх заступників (а можливо, і прем’єра) – аж до чиновника-хруня у маленькому місті типу Трускавця.
– Трускавець – особливе місто в Україні з найбільш невикористаними можливостями. Ми благословенні ресурсом кращим, ніж нафта, хоча назва й подібна, – каже Павло Шеремета тим, хто в суботній вечір 19 вересня зібрався в Народному домі Трускавця, щоб послухати його відкриту лекцію «Співвідповідальність задля розвитку». Видно, що проблеми Трускавця він знає. І не тому, що «перерив» Інтернет, готуючись до цієї зустрічі. Тут, у Трускавці, живе його рідна сестра і Павло Шеремета – частий гість нашого міста-курорту. Тому й запитує: «Чому в Україні про Трускавець не чути? На слуху Вінниця, Львів, Жовква, Глиняни. А про Трускавець в Києві я не чув…», – натякає екс-міністр на апатичність та недієвість трускавецьких перших осіб.
– Чи це те рішення, за яке Небесна Сотня поклала життя? – так думав Павло Шеремета завжди, коли мало прийматися якесь рішення. Якби так думали чиновники всіх рівнів! Уявімо собі, що совість запитує Козира, Бодак чи Яворського під час засідання виконкому: «Чи Небесна Сотня поклала життя за рішення ліквідувати бібліотеку, підвищити тариф на водопостачання, дати дозвіл на рекламу «своїм» і відмовити у ньому «не-своїм», вкрасти в міста приміщення дитячої лікарні та санстанції?». Втім, не будемо про їхню совість…
На зустрічі, яку організував трускавецький осередок партії «Сила людей» (голова – Оксана Мотика), йшлося про корупційні схеми в «Укрекоресурсах», Інспекції з регулювання цін, Держспоживчій інспекції. Останню очолював друг Януковича по полюванні. В нас призначають на значні посади за ту заслугу, що ти – друг по полюванні…
Йшлося про нав’язаних міністру економіки Шереметі заступників-корупціонерів. Йшлося і про те, що й зараз на сьомому прем’єрському поверсі (Грушевського, 12) є люди, котрі активно протидіють чесності, прозорості, котрі є лобістами певних структур та олігархів і плювати вони хотіли на Україну.
На запитання «Що ж відбувається? Пролийте світло…» Павло Шеремета відповідає: «Я схвильований тим, що діється. І хотів би, щоб мені пролили світло на все це. Корупціонерів запрошують у списки, хмари над Києвом та Україною згущуються».
Павло Шеремета застерігає від надмірних очікувань, що прийде нова влада і щось зробить, від надій, що держава щось зробить: «Ні, розвиток залежить від нас». Він каже, що треба діяти за принципом: «Поки сам(-а) не зроблю, то нічого не буде». А роль держави, на думку представника «Сили людей», у тому, щоб: 1) організувати захист країни, 2) забезпечити легкість ведення бізнесу та рівність умов для всіх, 3) забезпечити правосуддя. Хоча й по третьому пункту можна вести дискусії.
Зустріч тривала годину, від 19.00 до 19.55, адже екс-міністр від`їжджав поїздом «Трускавець-Київ». Тому і запитання від присутніх, і відповіді були лаконічні та чіткі. Про ставлення до «5.10» Балашова, про ЄСВ, освіту та охорону здоров`я, потрібність статусу курорту державного значення для Трускавця, пенсійну реформу, відміну земельного податку для відомчих санаторіїв, повернення корупціонерів до влади. На завершення зустрічі Павло Шеремета дав присутнім просту пораду: «Нічого не очікувати, нікого не звинувачувати і щось робити», якої сам дотримується. А ще: «Гроші можна підняти на рівному місці. Адже грошей в світі неміряно. Тому треба не тільки думати про зменшення видатків, але і про збільшення доходів». Проводжали екс-міністра економіки теплими оплесками.
На зустрічі з Павлом Шереметою були присутні два чинні депутати Трускавецької міської ради – Богдан Стасишин та Андрій Кульчинський.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень