На дворі весна – час цвітіння дерев, кущів. У багатьох людей з’являються нежить, сльозотеча, кашель. Ці симптоми можуть бути проявами алергії на пилок. Під час дощів зменшується концентрація пилку у повітрі. Це пом’якшує симптоми захворювання. В період загострення полінозу пацієнти скаржаться на багаторазове чхання із значними слизистими виділеннями з носа, закладання носа, сльозотечу, різь у очах, свербіж носа і очей, в носоглотці і гортані. Більш ніж у третини хворих супутніми є бронхіальна астма, астматичний бронхіт. Можливі також свербіж шкіри, висипки, біль у суглобах. У частини хворих під час цвітіння виявляються клінічні ознаки ураження серцево-судинної системи, біль за грудиною і в ділянці серця, ядуху при незначному фізичному навантаженні. Третина пацієнтів має скарги на біль у животі, відрижку, нудоту, нестійкий стілець, схуднення.
У більшості хворих спостерігається «пилкова токсемія»: загальна слабість, втрата працездатності, головний біль, порушення сну, деколи температура тіла 37,2°-37,3°. При обстеженні крові виявляється підвищена кількість еозинофілів у 50% пацієнтів.
При рентгенологічному обстеженні легень у випадках тривалого перебігу захворювання виявляють картину хронічного бронхіту, емфіземи легень. При рентгенологічному дослідженні додаткових синусів носа може бути одно або двостороннє запалення гайморових пазух носа.
Як показує досвід, при повторенні проявів захворювання на протязі багатьох років в одну і ту саму пору року, діагноз можна поставити у 75% хворих. Застосування нашкірних проб з метою виявлення алергену остаточно підтверджує діагноз. Факторами ризику у виникненні захворювання є проживання у містах з великим атмосферним забрудненням, професійні шкідливості.
Відомо, що поліноз, який проявляється нежиттю і кон’юнктивітом, має схильність трансформуватись у астматичний бронхіт і бронхіальну астму, Тому треба вчасно діагностували захворювання.
Лікар-отоларинголог Трускавецької міської лікарні Семанюк О. Д.
ТОП коментованих за тиждень