Чи можливо, щоб кошторисна вартість ремонту 1 км дороги буквально за якийсь місяць – другий зросла на десятки-сотні тисяч? Звісно, якщо, скажімо, нафта в ціні стрибнула втричі вище, бітум набрав кілька кратної вартості, ремонт перепрофілювали з поточного на капітальний.. А ще таке можливо у нас на Галичині. Особливо, коли на дороги під Євро потекли мільйони..
На затвердження у комісію з питань промисловості, транспорту, зв’язку та комунального господарства Львівської обласної ради надійшов документ, в якому голову комісії просили затвердити кошторис ремонту доріг у населених пунктах, які задіяні у підготовці до фінальної частини чемпіонату Євро 2012. Здавалося, звична процедура. Та незвичними виявились цифри, їх дивним чином було змінено: кількість вулиць, що мали ремонтуватись за державний кошт, зменшено, а вартість ремонту тих доріг, які залишились, збільшено – на десятки, сотні тисяч та мільйони гривень. Начальник служби доріг Петро Шпитак у документі це пояснює так:
– У зв’язку із зміною цін на основні матеріально-технічні ресурси в травні 2011 року балансоутримувачами комунальних доріг міст Трускавець, Борислав, Стрий, Східниця, Дрогобич, проведено перезатвердження кошторисної вартості.
Зі слів пана Шпитака виходить, що саме очільники міст Дрогобич, Трускавець, Стрий, Борислав та Східниця провели перезатвердження кошторисної вартості, а, отже, саме вони прийняли рішення – які дороги ремонтувати, які ні, і скільки на це потрібно державних мільйонів.
Замість чотирьох відремонтують лише дві вулиці…
У квітні 2011 року у ЛОДА був затверджений перелік об’єктів (доріг), які ремонтуватимуться за державний кошт в рамках підготовки до Євро 2012. Згідно цього документу, у Дрогобичі мали ремонтувати чотири вулиці: на поточний ремонт вул. Трускавецької мало надійти 12 млн. 291 тис. гри., вул. Стрийської – 11 млн. 525 тис. грн., вул. Війтівська Гора – 3 млн. 730 тис. грн., вул. Млинарська – 470 тис. грн. Натомість, після перезатвердження кошторисної вартості, яке відбулось місяць по тому, у місті Котермака за державний кошт ремонтуватимуть лише дві вулиці: на поточний ремонт вул. Трускавецької піде 14 млн. 651 016 грн., на ремонт вул. Стрийської – 14 млн. 549 946 грн. Тож, Стрийська додатково отримає 3 мільйони, Трускавецька – понад 2. Розбита Війтівська Гора, яка знаходиться недалеко від центральної частини міста, без державних грошей має обійтись. Як і вулиця Млинарська. Залишається сподіватись, щоб якийсь випадковий євро-турист, випадково не забрів туди, бо матиме що розповідати про місто Котермака в Європі..
Найдорожча дорога – до “Ріксоса”
Приблизно такою ж є ситуація із дорогами у Трускавці: згідно з попереднім документом у місті-курорті мали ремонтувати шість вулиць, а ремонтуватимуть п’ять. Вулиця Бориславська, яка є однією із основних, позаяк знаходиться практично в центрі міста, виявляється, коштів на ремонт не отримає. Згідно з квітневого документу фінансуватись мали: вул. Дрогобицька – 2 млн. 698 тис. грн., вул. Сагайдачного – 4 млн. 498 тис. грн., вул. Городище (до «Ріксос»)- 5 млн. 741 тис. грн., вул. Суховоля – 1 млн. 620 тис. грн., вул. Бориславська – 2 млн. 214 тис. грн., вул. Героїв УПА – 336 тис. грн. Натомість, після перезатвердження суми стали такими: вул. Дрогобицька – 3 млн. 64360 грн., вул. Сагайдачного – 5 млн. 91386 грн., вул. Городище (до «Ріксоса») – 6 млн. 548341 грн., вул. Суховоля – 1 млн. 868365 грн., вул. Героїв УПА – 386213 грн. Тож, нескладний арифметичний підрахунок покаже – за місяць найбільше «подорожчала» дорога до “Ріксоса” – на 800 тисяч гривень. Навіть аварійна Сагайдачного не змогла “переплюнути” Городище – вона подорожчала менш як на 600 тисяч гривень. Натомість, вулиця Бориславська залишилась «в прольоті». Дивно з огляду на те, що поруч – центр, мерія, пошта, банки, готелі…
Ситуація в Бориславі вражає
Те, як перезатвердив кошти Борислав, взагалі вражає. Депресивне місто, яке мало нагоду «під Євро» відремонтувати п’ять вулиць, доведе до ладу лише дві. Згідно квітневих кошторисів, вул. Трускавецька у Бориславі мала коштувати 4 млн. 800 тис. грн., вул. Шевченка – 3 млн. 800 тис. грн., вул. Степана Бандери – 2 млн. 370 тис. грн., вул. Д.Галицького – 700 тис. грн., вул. В.Великого – 400 тис. грн. Натомість, тепер ремонтуватимуть лише дві перших. Тож вул. Трускавецька отримає 6 млн. 689944 грн., вул. Шевченка – 5 млн. 342780 грн.
Схожою є ситуація й у сусідньому Стрию. Очікувалось, що ремонтуватимуть там шість вулиць. Та після перезатвердження кошторисів їх залишилось чотири – із обойми щасливчиків випали вулиці Шевченка та Підзамче.
Єдине місто, яке від перезатвердження виграло – курорт Східниця. Як і планувалося, там ремонтуватимуть лише одну вулицю Шевченка. Однак, якщо у квітні вона «коштувала» 3 млн. 100 тис. грн., то сьогодні «вартість» – 4 млн. 244263 грн.
«Складається враження, що йде банальне освоєння коштів»
Чому так сталось? За поясненням ми звернулись до голови постійної депутатської комісії з питань промисловості, транспорту, зв’язку та комунального господарства, депутата обласної ради Михайла Задорожного:
– Моє здивування було таке ж, як і ваше. У квітні ми затверджували одні кошториси, а вже 6 червня мені, як голові депутатської комісії, на підпис принесли інші. Пояснення начальника служби автомобільних доріг Петра Шпитака, що перезатвердження кошторисів проведені балансоутримувачами, тобто, міськими головами, мене шокувало. Я хотів би, щоб міські голови прокоментували цю ситуацію. Я хотів би, щоб пояснили: чому місяць тому кошторисна вартість дороги становила 11 мільйонів, а тепер стала понад 14? Що зросло за цей час?
Десять днів документ я не підписував. Однак, коли мені зателефонували і сказали, що ось-ось почнуться тендери, а кошторису нема, стало зрозуміло – діватись нікуди. Бо, як не затвердимо, й тих коштів наші міста не отримають. Однак, питання «Звідки такі цифри?» залишається відкритим. Його виноситиму на сесію обласної ради, закликатиму компетентні служби та спеціалістів провести перерахунки. Бо, переконаний, з такими драконівськими підходами, які маємо сьогодні, доріг на Львівщині не буде ніколи! Складається враження, що йде банальне освоєння коштів, а кінцевий результат нікого не цікавить..
Марія Репецька, газета “Вільне слово”
ТОП коментованих за тиждень