Кабінет Міністрів прийняв Постанову про зміни до Порядку формування тарифів на водопостачання та водовідведення. Правовий акт доповнили кількома абзацами, якими затвердили порядок формування окремого тарифу для посередників.
Система різних тарифів для різних категорій споживачів існувала до 2011 року, коли мешканці, державні організації, приватні підприємства мали свій тариф. Для населення він формувався найнижчим, безприбутковим, для бюджетників тариф розраховувався з мінімальною рентабельністю. Водоканали мали отримувати доходи на тарифі для підприємств та заводів. При стабільній економіці ця схема формування тарифів працювала. В кризу, коли заводи зупинились, а бюджетники залишились без коштів, основним споживачем залишилось населення, для якого водоканали надавали послуги безприбутково. Така ситуація привела до вимивання обігових коштів від водопостачальників.
Негативна ситуація поглиблювалась тим, що законодавчо заборонено відключати боржників від водопостачання, а висока інфляція постійно робила тарифи збитковими.
Тому підхід до нарахування тарифу на воду вимагав змін. Постанова про єдиний підхід до формування тарифу на водопостачання та водовідведення була розроблена у 2011 році не випадково. Документ є чинним і виключає будь-які спекуляції, адже великі водоканали отримали один тариф для всіх і таким чином вирівнюється ситуація між організаціями, мешканцями і підприємствами, що дає змогу водоканалам працювати і втримувати доступні ціни. Відтак єдиний тариф вигідний для всіх окрім посередників, які перепродують воду на місцях і намагаються заробити на різниці тарифів.
Трускавецький водоканал є посередником, який купує воду у КП «Дрогобичводоканал» і зміни до Постанови КМУ дозволять йому купувати воду за окремим, нижчим тарифом. «Тарифи відтепер не зростатимуть так стрімко і практично не відрізнятимуться від цін для споживачів дрогобицького водоканалу», – повідомляють на офіційній сторінці Трускавецької міськради.
– Чи справді це буде так? – запитуємо у Романа Шагали, начальника КП «Дрогобичводоканал», найбільшого постачальника води в регіоні.
– Якщо трускавчани матимуть дешевшу воду, ніж у Дрогобичі, то це, власне, можна буде назвати великим досягненням чинної влади Трускавця. Але реалії кажуть про інше. Перерозподіл витрат за новою Постановою приведе до зменшення тарифу. Але, враховуючи те, що забір води трускавчанами суттєво зменшився (на 40%), то нова ціна для підприємства-посередника буде більшою, ніж на сьогоднішній день. Якщо додати сюди ще витрати – адміністративні та інші, які щомісяця несе Трускавецький водоканал, то зменшення ціни на воду для трускавчан не є ймовірним.
– Очільники Трускавця говорять про «перемогу у боротьбі з місцевим монополістом»…
– Мені не зрозуміло, чому взаємовідносини наших підприємств охарактеризували як боротьбу. Дрогобицький водоканал вважає Трускавецький водоканал партнером, а не ворогом, він є нашим споживачем. Ми зі споживачами співпрацюємо, а не воюємо. Нова Постанова Уряду дає можливість зняти всі спекуляції навколо тарифів. Будемо сподіватись на те, що Трускавецький водоканал почне сплачувати за послуги водопостачання та водовідведення в повному обсязі, а ситуацію з боргами Трускавецького водоканалу, яка виникла раніше, так чи інакше вирішить суд, – каже Роман Шагала, начальник КП «Дрогобичводоканал».
Реалізація змін до Постанови про формування тарифів на водопостачання та водовідведення відбудеться лише з першого січня 2016 року, до цього часу діятиме старий тариф. Чи вирішить нова Постанова Кабміну проблему високої ціни на воду у Трускавці – запитання, вочевидь, до трускавецької влади та керівників водоканалу, бо це вони робитимуть розрахунки, вони ж будуть затверджувати майбутній тариф. Але виглядає так, що саме існування посередника є ключовим фактором того, що однакової ціни на послуги водопостачання та водовідведення в місті-курорті та регіоні не буде, попри оптимістичні обіцянки теперішньої трускавецької влади.
Леся Боднар
ТОП коментованих за тиждень