15 грудня в центральній бібліотеці Трускавця відбулася зустріч з письменником Василем Базівим, який перебуває в нашому місті на оздоровленні в санаторії «Дніпро».
Василь Базів – постать неоднозначна і контроверсійна. З однієї сторони його відкрито називають «медведчуківцем» та «кучмістом», адже свого часу він працював заступником Глави Адміністрації Президента України Віктора Медведчука. Недружні письменники вішають Василю Базіву ярлик «графомана» і кажуть, що його книги не варто навіть брати в руки. Та з іншої сторони не слід забувати, що саме Василь Базів був редактором культової на зорі нашої незалежності газети «За вільну Україну». Його літературні твори є динамічні і гостросюжетні. Про свій відхід від політики Василь Базів говорить коротко і ясно: «В Україні витворювався державний устрій, в якому таким людям, як я, не було місця…». Ще один важливий аргумент на користь пана Базіва – його особиста участь в Революції Гідності, особиста присутність на Майдані в найгарячіші дні січня-лютого 2014 року.
Але про контроверсійність постаті письменника на зустрічі в трускавецькій бібліотеці не йшлося. Спочатку бібліотекар читального залу Ореста Касперська представила Василя Базіва, його титули та творчий доробок. А далі слово взяв сам письменник. За останні 5 років він видав 8 книг, першу з яких («Хрест», 2011 р.) сам Василь Базів називає культовою і пишається нею. Каже, що написав її менше, ніж за місяць, а натхненням стала його подорож на Святу Землю. До речі, роман «Хрест» номінований на Шевченківську премію, він став першим в історії української літератури твором, виданим в англійському перекладі у США в 2013 році.
Інші твори письменника, про які він розповів на зустрічі – «Армаґеддон на Майдані», «Брати, або Могила для «тушки», «Кінець світу: до і після». З монологу Василя Базіва стало зрозуміло, що він явно недолюблює чинного Президента України Порошенка, з презирством ставиться до Московії і що Революція Гідності повністю змінила його внутрішній світ, його світогляд. Можливо, саме тому і побачила світ книга «Армаґеддон на Майдані» – сповідь учасника революції.
– В Майдані бачу якийсь галактичний, вселенський смисл, – каже Василь Базів. – Це колосальне потрясіння, коли біля тебе півтора мільйона людей. Здається, що поза ними нема вже більше світу. Такого явища, щоб в одному місці зібралися одночасно півтора мільйона людей, більше не було в жодній країні світу. Ніколи…
Особливо цікавою була розповідь Василя Базіва про його візит на передову українсько-московської війни («трикутник смерті» Опитне-Піски-Авдіївка), коли письменник потрапив під обстріл московітів. Підполковник у відставці каже, що аж тоді зрозумів, що таке війна, хоча й не воював. Вразило його те, що на гарячій лінії фронту не було чину, старшого від капітана, бо вищі армійські чини «сюди й носа не показують».
В жанрі сатирико-політичного роману написаний твір «Брати, або Могила для «тушки». Василь Базів зачитав кілька уривків з роману і пояснив, що головний герой твору, нардеп-«тушка» Петро Капець – це збірний образ. З натяків стало зрозуміло, що ім`я взято від олігарха та екс-нардепа від Дрогобиччини, а початок та кінець прізвища збігаються з прізвищем екс-депутата від Стрийщини, який, до речі, одного разу зірвав презентацію цієї книги в Стрию. Сюжет твору нескладний – нардеп-«тушка» хоче ще за життя спорудити собі гробівець-піраміду, причому в рідному селі. Він заручився підтримкою місцевого пароха та його їмості, але категорично проти виступив церковний комітет сільської парафії, який очолює рідний брат олігарха, його антипод, кришталево чесна людина.
Зустріч з Василем Базівим тривала півтора години, в ній взяли участь керуюча справами виконкому Трускавецької міської ради Олена Петранич, начальник відділу культури ТМР Тетяна Татомир, представники Асоціації інвалідів, Польського культурно-просвітницького товариства імені Раймунда Яроша, бібліотекарі, молодь, а також давній друг Василя Базіва, поет із Трускавця В`ячеслав Умнов. Після завершення зустрічі бажаючі могли придбати книги письменника, причому за досить демократичну ціну.
15 грудня Василь Базів провів ще одну творчу зустріч у Трускавці – в залі санаторію «Дніпро».
ТОП коментованих за тиждень