Програма порядку денного зустрічі, котра була організована представниками Антимонопольного комітету у Трускавці, передбачала кількагодинні розмови не лише із керівництвом, але й з пересічними громадянами. Та все ж зустріч, котра відбулася 25 вересня у приміщенні Народного дому, вийшла нетривалою. Попри те, декому із присутніх все ж довелося довідатися чимало важливої інформації та зрозуміти кілька істотних моментів. Далі докладніше про те, які теми згадувалися під час спілкування мешканців та керівників міста з представниками АК.
На початку зустрічі відбулося коротке знайомство з фахівцями цієї структури: завідувачем юридичного сектору Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Сергієм Оленюком та начальником першого відділу досліджень та розслідувань комітету Оксаною Мекіч. Вони коротко розповіли про особливості свого фаху, а також зауважили, що Трускавець вже неодноразово опинявся у полі зору представників Антимонопольного комітету. Свого часу, завдяки роботі антимонопольників, відстояли свої права мешканці багатоповерхівок, котрі згідно чинного законодавства не зобов’язані були платити за залишки тепломережі у квартирах, котрі були від’єднанні від загальної системи теплопостачання.
Однак того дня говорили про те, чим саме може «цікавити» гостей курортний Трускавець, це насамперед нерівні умови для власників готелів – фізичних і юридичних осіб. Фахівці комітету розповіли про те, що в законодавстві є колізія, внаслідок якої приватні підприємці не можуть навіть добиватися присвоєння своїм готелям зірочок, які є певним показником для споживачів готельних послуг. Але є багато інших питань, над якими працює Антимонопольний комітет, і вони важливі для значно ширшого кола громадян. Наприклад еміграційна служба, що «обростає» різними підприємствами, котрі нібито полегшують оформлення документів, але насправді збільшують вартість виготовлення закордонного паспорта та ін. Тепер комітет вимагає від органів внутрішніх справ, щоб принаймні офіси таких фірм не знаходилися в приміщеннях міліції, де і є еміграційна служба.
Ще одна важлива проблема, над якою працюють фахівці Антимонопольного комітету – підключення споживачів до газових та електричних мереж. Монополісти – газові та енергетичні організації – вимагають іноді величезну кількість різних документів, дозволів, погоджень, не передбачених законодавством. І вартість такого під’єднання сягає подекуди десятків тисяч гривень. Ще монопольне становище цих організацій проявляється в тому, що вони вимагають, аби різні ремонтні чи будівельно-монтажні роботи, пов’язані з електро- або газовими мережами, виконували власне вони самі, а не інші організації, котрі мають дозволи та ліцензії. Вже вдалося добитися успіхів у діалозі з газовими управліннями. Так, раніше вимагалося, щоб встановлення котлів, інші будівельно-монтажні роботи, пов’язані з газом здійснювало лише Управління експлуатації газового господарства, а тепер АК добився, щоб такі роботи могли робити інші підприємства, що мають відповідну ліцензію. Тепер черга енергопостачальних організацій, позаяк більшість районних електромереж вимагають, щоб споживачі, особливо нові споживачі, встановлювали «аскоє» – автоматичні лічильники, які дозволяють відслідковувати витрати енергії. Зрозуміло, що для енергопостачальних організацій такі прилади дуже зручні, але чому споживачі мають встановлювати їх за власні кошти? Адже це задоволення не з дешевих і коштує близько 50 тисяч гривень.
У процесі розмови деякі керівники трускавецьких комунальних підприємств підтвердили, що справді отримали такі вимоги енергопостачальників, вони навели й інші приклади монопольного зловживання «Обленерго» та РЕМів. Тепер навіть відремонтувати пробитий чи ненароком перерізаний кабель електромережі чи здійснити інші схожі роботи можуть лише самі енергопостачальники за чималу плату.
Не оминули також болючої теми монопольного становища «Укрзалізниці», котра відмінила деякі поїзди до Трускавця, і курорт через це терпить збитки. Зокрема присутні зауважили, що досить довгий час така монопольна структура як «Укрзалізниця» просто ігнорує численні звернення громади та керівництва міста, а також прохання відпочивальників.
І насамкінець у присутності фахівців АК наше товариство звинуватили у монопольному становищі на ринку видобутку мінеральної води, котре насправді звучить досить нелогічно, враховуючи той факт, що товариство ЗАТ «Трускавецькурорт» у своїй діяльності щодо видобутку «Нафтусі» в усі часи діяло згідно чинних норм та діючого законодавства України. Мало того, ця монополія ПЕРЕДБАЧЕНА ліцензійними умовами, на підставі котрих діє наше підприємство. Тож виходить ЗАТ «Трускавецькурорт» звинувачують у… законності? Як це схоже на тих, хто звик оминати та нівелювати усе, що стосується норм та законів! Можливо саме через це на зустрічі з антимонопольниками ця тема, здається, була актуальною лише для однієї особи – тієї, котра її озвучила. Тому ні самі представники АК, ні присутні, ніяк його не коментували.
Колектив редакції газети «Трускавецькурорт»
ТОП коментованих за тиждень