У центральній частині Трускавця, на майдані Кобзаря, 8 вересня 1991 року було відкрито пам’ятник Тарасові Шевченку, розташований перед Палацом культури, який носить його ім’я.
Авторами пам’ятника є львів’яни: скульптор Р.Романович, архітектор О. Скоп, з участю місцевого архітектора М. Марфіяна. Проектом передбачалося створити парадний підхід до пам’ятника зі сторони вулиці, розділивши існуючий фонтан на дві частини, чого не було зроблено із-за відсутності коштів. При реконструкції підпірної стінки, яка знаходиться в аварійному стані, це можна і потрібно зробити.
Це був перший пам’ятник Великому Кобзареві, відкритий в Україні після проголошення незалежності 24 серпня 1991 року.
В тому ж 1991-ому на фасаді будинку ПК появилося велике панорамне мозаїчне панно за творами поета. Тут фрагменти «Гайдамаків», «Катерини», «Перебенді», «Тополі», інших безсмертних творів великого поета, милують око кольори національної символіки.
Твір цей створено групою відомих львівських митців у складі: народних художників України Андрія Андрущенка і Володимира Патика, художників Григорія Олексюка і, нині покійного, Миколи Кристопчука (інформацію про авторів пам’ятника і панно доцільно розмістити на фасаді будинку ПК).
Не випадково пам’ятник Т. Шевченка було розташовано саме на фоні згаданого панно, що емоційно підсилює композицію пам’ятника.
На жаль, в даний час не бачимо цього прихованого від ока глядача художнього шедевру. Посаджені колись, необачно, маленькі ялинки з часом буйно розрослися, закривши своїми вітами художній твір та затінивши вестибюль будинку ПК.
Помилку потрібно виправляти! Ялин та смерек маємо в Трускавці багато, а такий монументальний художній твір, яким наше місто повинно гордитися, в Україні – один…
При бажанні ялини можна і пересадити, а на їх місці доцільно посадити кущі калини, що підсилить символіку пам’ятника. Це можна, і бажано, зробити до роковин Т. Шевченка у березні біжучого року.
Дана пропозиція була озвучена та схвалена учасниками зборів Трускавецької ГО «Рада Старійшин». Надіюся, вона найде підтримку громади міста, депутатів ТМР, господарів ПК, всіх небайдужих українців і буде реалізована.
Це буде ще одна «запашна квітка» від Трускавця у вінок шани Великому Кобзареві.
Володимир Кушнір
ТОП коментованих за тиждень