Рак простати: сучасні реалії діагностики та лікування

30.09.2013 | Filed under: Публікації

Сучасне довкілля, багате на ксенобіотики, інформаційний потік і високий темп життя людини накладає свій відбиток на здоров’ї та захворюваності серед людей. Зростання чисельності хворих на онкологічні захворювання відбувається у сьогоденні невпинно. Злоякісними новоутворами окрім шлунка, шкіри та легень досить часто поражується передміхурова залоза у чоловіків.

Ще 20 – 30 років тому рак простати був прерогативою переважно осіб чоловічої статі віком понад 60 – 80 років. Сьогодні це захворювання нерідко зустрічається у осіб віком 40 років. Що ж зумовлює „омолодження” контингенту хворих і значне його поширення?

Статистика засвідчує, що у країнах Європейського Союзу частота цього захворювання в середньому складає 31,6 на 100 тисяч населення. За поширеністю рак передміхурової залози займає 3-тє місце серед онкологічних захворювань і 3-тє місце серед причин смертності осіб чоловічої статі. Слід зазначити, що у Європі рак передміхурової залози займає 2-ге місце у списку захворювань чоловіків, що служить причиною смерті. На сьогоднішній день у ФРН кожен шостий мужчина віком понад 50 років хворіє на рак передміхурової залози, а після 75 років рак простати займає перше місце серед причин смертності чоловічого контингенту. Крім цього, наявність близьких родичів чоловічої статі (батько чи брати) збільшує ймовірність розвитку розглядуваного захворювання серед мужчин.

З огляду на несприятливу, в загальному, радіаційну обстановку в Україні, на наслідки аварії на Чорнобильській АЕС, забруднення середовища відходами промислового виробництва – все це впливає на зростання чисельності хворих раком передміхурової залози в Україні. Не дивина, що це захворювання доводиться діагностувати та активно лікувати у віці 38 – 45 років.

Які реально можливості в діагностиці цього захворювання існують на сьогодні ?

Перш за все, слід зазначити, що ця хвороба має певні свої прояви. Це – розлади сечовиділення, так звана дизурія, – часте болюче сечовиділення, наявність крові в сечі, інколи епізодично один раз, часті закрепи. А крім цього, загальні ознаки – схуднення, втрата апетиту, апатичність. Слід відмітити, що простата, маючи стосунок як до статевої так і до сечовидільної системи, при розростанні раку простати порушує пасаж сечі з нирок, сприяючи уростазу, нирковій недостатності аж до втрати функції нирок.

У 1979 році був відкритий специфічний білок – простатоспецифічний антиген, котрий з 1987 року увійшов як лабораторний тест ПСА – як онкомаркер раку простати. Саме з цього часу починається масове обстеження чоловіків на предмет раку передміхурової залози з визначенням ПСА. В нормі він складає до 4,0 нг/мл. Цей тест є простатоспецифічним, але не є онкоспецифічним. Це означає, що помірне його підвищення до 10,0 нг/мл може свідчити і про наявність запального процесу в простаті. Але одночасно це заставляє нас детально обстежити хворого, навіть застосувавши пункцій ну біопсію передміхуревої залози для верифікації діагнозу.

На сьогоднішній день є інші онкомаркери, а саме: DD3, PCA3, котрі мають доволі високу специфічність. За потреби у хворих з підозрою на рак передміхурової залози застосовують комп’ютерну томографію і ядерно-магнітний резонанс.

Постає питання, у яких чоловіків слід визначати ПСА? Слід пам’ятати, що чоловіки після 40 років мають хоча б раз на рік проходити ректальне пальцеве дослідження передміхурової залози в уролога. При виявленні в простаті зон „кам’янистої щільності” в обов’язковому порядку має бути визначене ПСА. А, окрім цього, як скрінінг-метод має бути визначене ПСА у кожного мужчини після 40 років. Це дозволяє виявити хворобу на найбільш ранніх стадіях, доклінічних – коли немає проявлених ознак хвороби.

Застосування скрінінгу з використанням ПСА дозволило у США досягти 5-річного виживання після діагностики і лікування раку простати у 98% осіб. А, крім цього, раннє виявлення І – ІІ стадії процесу дозволяє виконати радикальну простатектомію, котра забезпечить медичну та соціальну реабілітацію мужчини.

Наведені дані засвідчують актуальність раку простати в сучасному світі, необхідність скрінінгового визначення ПСА крові для найбільш ранньої діагностики і радикального лікування цього захворювання.

Олег Прийма, лікар-уролог Трускавецької міської лікарні, кандидат медичних наук, доцент кафедри анатомії, фізіології та валеології ДДПУ ім. І.Франка,

Ярослав Грицак, лікар-уролог Трускавецької міської лікарні, завідувач урологічного відділу готельно-курортного комплексу «Карпати»

(Переглядів 171 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо вивчати англійську мову!
  26.08.2022 | 15:47

  Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

 • Потрібен викладач англійської мови!
  26.08.2022 | 15:45

  Курси іноземних мов Ірини Ченцової: потрібний викладач англійської мови! Вимоги: – Вища освіта за спеціальністю, – Досвід роботи від 1 року, досвід підготовки до ЗНО та міжнародних екзаменів, – Високий рівень володіння англійською (С1-С2), – Бажання працювати та розвиватись, – Творчий підхід до роботи, – Порядність, пунктуальність, відповідальність, – Сумлінне ставлення до роботи, Що ми […]

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви