Рак простати: сучасні реалії діагностики та лікування

30.09.2013 | Filed under: Публікації

Сучасне довкілля, багате на ксенобіотики, інформаційний потік і високий темп життя людини накладає свій відбиток на здоров’ї та захворюваності серед людей. Зростання чисельності хворих на онкологічні захворювання відбувається у сьогоденні невпинно. Злоякісними новоутворами окрім шлунка, шкіри та легень досить часто поражується передміхурова залоза у чоловіків.

Ще 20 – 30 років тому рак простати був прерогативою переважно осіб чоловічої статі віком понад 60 – 80 років. Сьогодні це захворювання нерідко зустрічається у осіб віком 40 років. Що ж зумовлює „омолодження” контингенту хворих і значне його поширення?

Статистика засвідчує, що у країнах Європейського Союзу частота цього захворювання в середньому складає 31,6 на 100 тисяч населення. За поширеністю рак передміхурової залози займає 3-тє місце серед онкологічних захворювань і 3-тє місце серед причин смертності осіб чоловічої статі. Слід зазначити, що у Європі рак передміхурової залози займає 2-ге місце у списку захворювань чоловіків, що служить причиною смерті. На сьогоднішній день у ФРН кожен шостий мужчина віком понад 50 років хворіє на рак передміхурової залози, а після 75 років рак простати займає перше місце серед причин смертності чоловічого контингенту. Крім цього, наявність близьких родичів чоловічої статі (батько чи брати) збільшує ймовірність розвитку розглядуваного захворювання серед мужчин.

З огляду на несприятливу, в загальному, радіаційну обстановку в Україні, на наслідки аварії на Чорнобильській АЕС, забруднення середовища відходами промислового виробництва – все це впливає на зростання чисельності хворих раком передміхурової залози в Україні. Не дивина, що це захворювання доводиться діагностувати та активно лікувати у віці 38 – 45 років.

Які реально можливості в діагностиці цього захворювання існують на сьогодні ?

Перш за все, слід зазначити, що ця хвороба має певні свої прояви. Це – розлади сечовиділення, так звана дизурія, – часте болюче сечовиділення, наявність крові в сечі, інколи епізодично один раз, часті закрепи. А крім цього, загальні ознаки – схуднення, втрата апетиту, апатичність. Слід відмітити, що простата, маючи стосунок як до статевої так і до сечовидільної системи, при розростанні раку простати порушує пасаж сечі з нирок, сприяючи уростазу, нирковій недостатності аж до втрати функції нирок.

У 1979 році був відкритий специфічний білок – простатоспецифічний антиген, котрий з 1987 року увійшов як лабораторний тест ПСА – як онкомаркер раку простати. Саме з цього часу починається масове обстеження чоловіків на предмет раку передміхурової залози з визначенням ПСА. В нормі він складає до 4,0 нг/мл. Цей тест є простатоспецифічним, але не є онкоспецифічним. Це означає, що помірне його підвищення до 10,0 нг/мл може свідчити і про наявність запального процесу в простаті. Але одночасно це заставляє нас детально обстежити хворого, навіть застосувавши пункцій ну біопсію передміхуревої залози для верифікації діагнозу.

На сьогоднішній день є інші онкомаркери, а саме: DD3, PCA3, котрі мають доволі високу специфічність. За потреби у хворих з підозрою на рак передміхурової залози застосовують комп’ютерну томографію і ядерно-магнітний резонанс.

Постає питання, у яких чоловіків слід визначати ПСА? Слід пам’ятати, що чоловіки після 40 років мають хоча б раз на рік проходити ректальне пальцеве дослідження передміхурової залози в уролога. При виявленні в простаті зон „кам’янистої щільності” в обов’язковому порядку має бути визначене ПСА. А, окрім цього, як скрінінг-метод має бути визначене ПСА у кожного мужчини після 40 років. Це дозволяє виявити хворобу на найбільш ранніх стадіях, доклінічних – коли немає проявлених ознак хвороби.

Застосування скрінінгу з використанням ПСА дозволило у США досягти 5-річного виживання після діагностики і лікування раку простати у 98% осіб. А, крім цього, раннє виявлення І – ІІ стадії процесу дозволяє виконати радикальну простатектомію, котра забезпечить медичну та соціальну реабілітацію мужчини.

Наведені дані засвідчують актуальність раку простати в сучасному світі, необхідність скрінінгового визначення ПСА крові для найбільш ранньої діагностики і радикального лікування цього захворювання.

Олег Прийма, лікар-уролог Трускавецької міської лікарні, кандидат медичних наук, доцент кафедри анатомії, фізіології та валеології ДДПУ ім. І.Франка,

Ярослав Грицак, лікар-уролог Трускавецької міської лікарні, завідувач урологічного відділу готельно-курортного комплексу «Карпати»

(Переглядів 171 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо юних футболістів
  31.01.2020 | 13:57

  Футбольна школа «КМС» (м. Трускавець) проводить відбір хлопців 2009-2010 р.н. в секцію футболу. Контактний телефон:  096-064-71-97 (тренер Володимир Смола). (Переглядів 1 , 2 переглядів сьогодні) Також читайтеОголошується набір дітей для занять футболом (0)Козацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Футбольна школа «КМС» поповнилася 12 юними футболістами (0)Трускавчан запрошують на Майдан Незалежності на перегляди футбольних матчів (0)

 • Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку
  28.01.2020 | 16:00

  Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку підприємців. Конт. тел. 067-67-27-641. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо спільно відзначити День Соборності України (0)Шукаю роботу з прибирання приватних будинків (0)В музеї міста-курорту відкриють виставку про кримськотатарську спадщину (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви