З’їзд Асоціації урологів України, що тривав 17-18 жовтня у Палаці культури імені Тараса Шевченка, хоч і відбувся у місті не вперше, проте уперше за кілька останніх років співорганізатором цієї потужної медичної конференції стало товариство «Трускавецькурорт». Тож, зважаючи на масштаби події (учасниками з’їзду стали близько 800 делегатів) та її значимість (з’їзд об’єднав урологів-науковців та практикуючих лікарів, а також іноземних гостей – представників провідних європейських клінік), на плечі товариства лягла чимала відповідальність за її долю. Важливим також було і враження, котре залишиться в учасників після завершення з’їзду. Тож сьогодні, оцінюючи подію, варто сказати про те, що головна її мета була досягнута: засідання були багатими на інформацію та фактаж, що важливо для практикуючих урологів. У той же час науковці від урології змогли почерпнути чимало важливої інформації від лікарів-практиків. А протягом першого робочого дня сталася ще одна важлива подія: делегати з’їзду переобрали голову Асоціації урологів України. Ним знову став представник поважної династії урологів, директор ДУ «Інституту урології НАМН», член-кореспондент НАМН України, професор Сергій Возіанов.
Урочисте відкриття з’їзду розпочалося у великій залі ПК ім. Т. Шевченка виступом-вітанням на адресу учасників від голови Асоціації Сергія Возіанова, у якому він згадав добрим словом усіх, хто присвятив своє життя такій нелегкій та не дуже престижній галузі медицини як урологія, особливо тих, кого цьогоріч вже немає поруч. А також подякував усім, хто долучився до цієї події в плані її організації. Згодом привітальне слово учасники з’їзду почули від голови Наглядової ради ЗАТ «Трускавецькурорт» Павла Якубенка. Він озвучив вітання від імені Наглядової ради ЗАТ, великого колективу та профспілкового комітету товариства. Висловив сподівання, що урологи курорту почерпнуть від учасників з’їзду чимало важливих наукових думок, а разом вони зрозуміють, у якому напрямку повинна розвиватися сучасна урологія в Україні. Павло Павлович побажав учасникам успіху, а також гостинно запросив відвідати новозведені об’єкти: віллу «Христина», сучасний комплекс «Міротель» та медичний центр «Мед-Палас». Вітав учасників з’їзду і міський голова Руслан Козир. Він подякував усім фахівцям за те, що вони зібралися тут, у Трускавці, заради того, аби відбулася корисна суспільству фахова дискусія. Зрештою присутні мали нагоду одразу перейти саме до фахових дискусії, тобто до справи. Першою промовою на цьому з’їзді стала доповідь голови асоціації урологів України Сергія Возіанова «Стан та перспективи розвитку урологічної допомоги населенню України», якою він окреслив основні важливі моменти, на яких варто акцентувати увагу всім урологам країни: висока смертність від урологічних недуг та низький рівень їх ранньої діагностики. Основний наголос він зробив на тотальній відсутності якісних профоглядів. І як результат – висока смертність від недуг, котрі можна було вилікувати при вчасному діагностуванні.
Згодом, після нетривалої перерви, спільнота учасників розділилася. Члени Асоціації та представники оргкомітету перейшли до окремої зали, аби обрати головуючого та вирішити деякі поточні питання, а решта присутніх у цей час мали можливість відвідати симпозіуми фірм-спонсорів. їх того дня було декілька і вони були цікавими перш за все своєю інформативністю, позаяк лише представники потужних світових фармкорпорацій сьогодні в Україні мають можливість втілювати вартісні дослідницькі програми та проводити так звану соціологію, котра дозволяє визначити потреби, проблеми та можливості хворих українців, зокрема і хворих на урологічні недуги. Тому такі симпозіуми (першого дня їх було декілька) дають неоціненну можливість пересічним урологам отримати глобальну інформацію, фактаж, котрий змусить переглянути свої переконання чи, скажімо, змусить задуматися над важливими речами. Між іншим, проведення такого з’їзду було б неможливим без фінансової участі представників фармкомпаній, і тішить те, що переважна більшість із них – вітчизняні.
Побували на цій події і закордонні урологи. Зокрема присутні почули кілька доповідей представників європейської школи урології, котрі розповіли, якими методами лікування поширених урологічних недуг послуговуються нині в більшості європейських країн. А також запросили до співпраці своїх українських колег.
Ще одна важлива складова з`їзду – фахові дискусії. На жаль, першого дня для них на семінарах практично не залишалося вільного часу. Він з’явився лише наступного дня, коли учасники подій змінили місце дислокації і продовжили роботу у санаторії «Карпати». Саме там на одному із семінарів, у президії якого перебував голова Асоціації С. Возіанов, розгорілася дискусія навколо реалій та можливостей вітчизняної урології. Зокрема професор зауважив, що після деяких виступів складається таке враження, ніби у нас все – пречудове. Але насправді не все так добре. І на відміну від наукової думки та серйозних медичних розробок урологам-практикам, котрі лікують людей в стаціонарах, нелегко.
Узяти хоча 6 факт тотальної відсутності належного устаткування, скажімо того ж обладнання для лапароскопії чи потужних лазерних апаратів. Такі речі на заході вже давно не в дивину. У нас – складається враження – теорія давно випередила практику. І це схоже на два паралельні світи, котрі рідко перетинаються. Словом, наприкінці професор жартома порекомендував виправити ситуацію наступним чином: визнати в Україні лазерні операції шкідливими та поширити ці думки на захід. Можливо скоро більшість таких «шкідливих» лазерних установок прибуде в Україну в якості гуманітарної допомоги.
А якщо серйозно, то вже на стадії закриття з’їзду головним побажанням, котре прозвучало від провідного уролога, стало побажання, аби усі почуті тут цікаві доповіді та виступи надихнули присутніх на нові результати та звершення в урології. І хоч Сергій Возіанов і не в змозі вирішити ті вкрай важливі фінансові проблеми, котрі нині є основною глобальною перешкодою для позитивних зрушень (очолювана ним організація не має таких можливостей та функцій), усе ж він гарантував усім небайдужим до своєї професії фахівцям усебічну особисту підтримку та підтримку очолюваної ним Асоціації. «Давайте будемо щось робити!», – звернувся професор до делегатів з’їзду. І цей, здавалося б, тривіальний вислів з уст професора набув особливого значення. Проблеми, з якими нині зіштовхується вітчизняна урологія, притаманні майже кожній галузі, і їх першопричини: тотальна бідність держави, неспроможність українців розірвати зачароване коло байдужості. Тож нехай першими саме у Трускавці апелюють до власної свідомості урологи і почнуть щось робити. Нехай здійснять те, чого раніше їм не вдавалося. І нехай результатом їх свідомої роботи стануть тисячі вчасно обстежених та якісно вилікуваних хворих українців.
Коментар завідувача урологічним відділом санаторію «Кристал» Василя Крайового:
«З’їзд Асоціації урологів України в Трускавці, справив на мене велике враження. Що не кажіть, а медицина не стоїть на місці. Сучасна діагностика, методи лікування та технології роблять свою справу.
По-перше, читали лекції професори, а це має для навчання велике значення. Це велика школа. По-друге, тут можна було придбати літературу, яку не знайти на звичайних книжкових полицях.
Окрім цього, багато хто з нас отримав можливість зустрітися з колегами по академії, де ми навчалися. Скажу вам відверто, у них залишилися тільки приємні враження про Трускавець, його цілющу воду «Нафтуся». До речі, стосовно води, то скажу, що на з’їзді із доповіддю на тему «Термінові ефекти біоактивної води «Нафтуся» та рівень тестостеронемії та супутні зміни деяких фізіологічних параметрів у здорових чоловіків» виступив В. Флюнт. Після чого присутні урологи зійшлися на думці про детальніше вивчення тверджень трускавецьких науковців для подальшого їх втілення в життя на практиці.
Слід відмітити й той факт, що після 90-х років, коли востаннє проводилися подібні конференції, це перший з’їзд такого формату, і символічно, що він пройшов саме в Трускавці.
Насамкінець хочу додати, що так само приємні враження у знайомих колег залишили й «Міротель» та Палац культури ім. Т. Шевченка, які приймали гостей з усієї України та зарубіжжя на найвищому рівні.
Сподіваюся, що це лише початок. І надалі подібні з’їзди та конференції відбуватимуться частіше».
Установи-організатори, що долучилися до проведення заходу:
Асоціація урологів України, Національна академія медичних наук України, Міністерство охорони здоров’я України, ДУ «Інститут урології АМН України», Львівська обласна держадміністрація, ЗАТ «Трускавецькурорт», ТзОВ «Готельно-курортний комплекс «Карпати».
Теми, які обговорювалися: «Захворювання передміхурової залози: етіологія, патогенез, діагностика, лікування», «Обструктивні уропатїї», «Малоінвазивна урологія», «Нефректомія, постнефректомічній синдром», «Єдина функціонуюча нирка», «Нове в урології», «Організаційні питання» та ін.
У з’їзді брали участь: С. Возіанов – директор ДУ «Інститут урологи НАМИ України», В. Дзюрак – секретар АУУ, головний науковий співробітник ДУ «Інститут урології НАМИ України», В. Пирогов – заступник директора з наукової роботи ДУ «Інститут урології НАМИ України», І. Горпинченко – завідувач відділу ДУ «Інститут урології НАМИ України», Н. Сайдакова – завідувач відділу ДУ «Інститут урології НАМИ України», Л. Старцева – учений секретар ДУ «Інститут урології НАМИ України», А. Боржієвський – головний позаштатний спеціаліст Управління охорони здоров’я Львівської обласної держадміністрації за спеціальністю «Урологія», Р. Шеремета – доцент кафедри урології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, О. Шуляк – професор кафедри урологи Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.
Галина Шумило, газета «Трускавецькурорт»
ТОП коментованих за тиждень