Напередодні виборів немов гриби після дощу появляються різні «технологи», «політтехнологи», «політрадники», «соціологи», «іміджмейкери» та інші діячі подібного штабу. За гроші вони ладні «намалювати» кандидату той рейтинг, якого він очікує – тобто, що цей кандидат користується найбільшою підтримкою населення і саме за нього проголосує найбільша кількість виборців.
У Трускавці в цьому році проводилося вже декілька соціологічних досліджень – робили їх представники Львова, Києва, Мелітополя, а також група «Трускавець сьогодні» на замовлення Ігоря Кісака. Небайдужі трускавчани нещодавно теж вирішили самостійно провести дослідження, яке показало б реальну, а не замовну картину. Звичайно, що соціологічне опитування робиться не просто так, а згідно певних правил, мають бути відповідні валідність та репрезентативність вибірки, щоб результат опитування був максимально наближеним до реального показника стану справ.
Отже, організатори соціологічного дослідження дозволили оприлюднити його результати на «Трускавецькому віснику». Звісно, що подаємо не всі дані, а тільки ті, які можуть бути найбільш цікавими нашим читачам.
Опитування проводилося в місті Трускавці в період з 17 по 22 серпня, щодня з 15.00 до 19.00. Було охоплено всі мікрорайони міста-курорту. Всього опитано 565 чоловік, з яких 57% жінки, 43% чоловіки. Вік респондентів – до 45 років 32%, після 45 років 68%.
Із 565 опитаних трускавчан 24% відповіли, що напевно не візьмуть участі у виборах. В принципі, це сходиться з реальними показниками попередніх виборів – із 16,5 тисяч виборців, які мають право голосу у Трускавці, беруть участь у голосуваннях близько 10,5 тисяч мешканців Трускавця.
Політичні вподобання трускавчан виявилися такими: «Батьківщину» готові підтримати 7,6% респондентів, «Свободу» 9%, «Громадянську позицію» 1,7%, Радикальну партію Олега Ляшка 5,6%, НРУ (Рух) 3,6%, «Самопоміч» 15,8%, «Народний контроль» 2,1%, партію «Солідарність» 1,1%, інші політичні сили 13,5%. На відміну від цих 62%, які визначилися, більше третини наших земляків ще думатимуть – у графі «не визначилися» проставлено 38% респондентів. Не виключено, що є такі, які визначатимуться в останній тиждень, а можливо і в самий день голосування.
Цікавими є і результати щодо підтримки кандидата на міського голову Трускавця. Організатори чомусь не поставили у список кандидатів Лева Грицака та Олексія Балицького, хоча відомо, що ці люди мають значну підтримку трускавчан. Тому їх респонденти і згадували часто як тих, за кого варто віддати свій голос – і не тільки їх. Згадували також Петра Іванишина, Святослава Грабовського, Володимира Шиманського.
А серед тих, хто був у пропонованому списку – А. Кульчинський, І. Кісак, Є. Юник, Р. Козир, А. Стародуб, Р. Крамар, С. Розора, Б. Матолич. Симпатії трускавчан розділилися таким чином: за Андрія Кульчинського готові проголосувати 25,8%, за Р. Козира 8,9%, за Анатолія Стародуба 2%, за Євгена Юника 4,2%, за Руслана Крамара 3,9%, за Ігоря Кісака 6,2%, за Сергія Розору 2%, за Богдана Матолича 3,1%, за інших – 5,3%. Решта – не визначилися.
Що ж, соціологія соціологією, а до виборів міських голів та депутатів місцевих рад залишилося ще два місяці, тож дані рейтинги можуть і змінитися. А можуть і не змінитися. Все залежить від активності кандидатів, від діяльності їхніх штабів, а також від того, наскільки трускавчани цікавитимуться реальним станом справ у місті. Але, без сумніву, оновлення є неминучим. Виборці навряд чи оберуть тих, хто своєю діяльністю чи бездіяльністю дискредитував себе.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень