Пожежа – це вогонь значних розмірів, який вийшов з-під влади людини і з шаленою швидкістю поширюються у часі й просторі, знищуючи усе, що тільки опиняється в його «обіймах». На жаль, інколи він не щадить і людину. Саме таке лихо трапилося у Різдвяні свята вночі з 14 на 15 січня Старого Нового нинішнього року близько 6-ї години ранку в Бориславі. Колись житловий, нині аварійний двоповерховий будинок, що по вул. Високій, 9, згорів, як кажуть у народі, дотла. Причин того, що будівля згоріла, залишивши тільки димарі, було кілька. Одна з них, як на мене, основна і вагома – це пізній виклик пожежних підрозділів міста. Інша – це відсутність належних умов для гасіння пожежі належного протипожежного водопостачання, під’їзних шляхів, які до цього будинку давно зруйнувалися, та майданчиків для встановлення пожежної техніки, яких взагалі там не було, і ще до того вітряна та морозна погода. Нічого путнього, на жаль, пожежники більше зробити не змогли, як гасити пожежу у цьому будинку методом «вигорання». Прикро, але в Бориславі близько 80 % житлового фонду, саме житлового, перебуває у незадовільному протипожежному, технічному та антисанітарному стані.
З огляду безпеки мешканців це означає: основні конструктивні елементи-фундаменти, несучі стіни, перегородки, перекриття та покрівлі цих будівель мають значні пошкодження і підлягають або капітальному ремонтові, або заміні новими. Адже термін експлуатації таких будинків давно переверти нормативних 50 і більше років. Крім цього, у кожному з них десятками років не змінювали газо-, водопроводів та електроосвітлювальну мережу, не кажучи вже про вогнетривке просочення дерев’яних конструкцій горищ та мансардних приміщень, і наявності горючого непотребу в цих приміщеннях у такій кількості, що вистачить запалити не один будинок. Такі потенційно небезпечні будинки можна побачити на вулицях Високій, Городище, С. Бандери, Раточинській, М. Хвильового, Мразницькій, Крутій, Крутій-Бічній, С. Палія, Р. Шухевича, Тернавці та інших, де будь-якої миті можуть виникнути вибухи газу, пожежа, руйнування конструкцій внаслідок зсувів. Досвід переконує, що саме так і трапляється там, де поруч з нехтуванням вимог безпеки спостерігається безгосподарність, байдужість, зрештою зневага до людини та її помешкання, за яке вона платить, і то чимало. Бо ж як інакше назвати таке господарювання, коли у місті більше року тому колишні можновладці розібрали два мости, «відмивши» таким чином немалі кошти? Очевидно, не думали, що це економічний злочин перед державою.
Уявіть, що саме у цьому районі міста, не дай, Боже, горітиме житловий будинок або інший об’єкт. Як доїхати туди спеціальній техніці, не кажучи вже про невчасну евакуацію мешканців і надання їм допомоги, вивезення майна з небезпечної зони і таке інше.
Тепер візьмемо такі будівлі, що називаються об’єктами незавершеного будівництва. Ці недобудовані «будови», у тому числі Бориславська лікарня в районі вул. Куліша, житлові будинки, точніше сказати, їхні конструкції, уже багато років поспіль теплої пори року «смажаться» під сонцем і потім розмокають під дощами, а взимку «тріщать» від морозів у прямому розумінні цього слова. А це, погодьмося, уже небезпечно. Крім цього, їх ніхто не охороняє. А там можна побачити і малечу, і дорослих, і навіть «прекрасну половину», яка, залізши на перекриття, засмагає літечком. Пригадую, як кілька років тому з перекриття п’ятого поверху цієї ж недобудови упав і загинув юнак. Тому такі будівлі потребують певного нагляду як забудовників, так і працівників технічного нагляду, у тому числі й архітектури нашого міста.
Інша дуже важлива проблема у Бориславі склалася із Домами «Просвіти» яких у місті аж чотири. Це в основному будинки дерев’яні та частково оштукатурені. Як виявилося, ці будівлі, у яких колись співала й танцювала молодь, – і не тільки, у яких люди дивилися вистави та кінофільми, нині на межі повного руйнування. З культури там залишилися тільки назви. Причини, що призвели до цього, вважаю, теж вагомі. Лише один приклад: Будинок культури, що на Мразниці, навпроти церкви Успіння Пресвятої Богородиці. Він у такому протипожежному, антисанітарному стані, що просто жах. А все Це ~ через нестачу коштів. Принаймні, так кажуть представники відділу культури міської адміністрації. Як бачимо, новообраній бориславській владі є над чим працювати. Передовсім, треба взяти на особливий облік аварійні безгосподарні й ветхі будівлі, навіть окремі помешкання у багатоповерхівках вулиць С. Коваліва, Володимира Великого. Чого гріха таїти, усі знають, тільки не хочуть говорити, що саме там «процвітають» різного роду притоки, але служби, які мали б за цим стежити, і у вус не дмуть. Можливо, ці роздуми надихнуть ще когось написати свої міркування про те, що й як треба зробити щодо порушених проблем. Бо нащадки цього нам не простять.
Володимир Багрій, мешканець Борислава
ТОП коментованих за тиждень