ПЕТ-пляшки отримали свою назву через те, що їх виготовляють із пластикового матеріалу – ПЕТ. Поліетилентерефталат (ПЕТФ, ПЕТ) – це термопластик, який також називають поліефіром, лавсаном і т. д. У СРСР поліетилентерефталат і волокно, яке отримували з нього, називали лавсаном, на честь місця розробки – Лабораторії високомолекулярних сполук Академії Наук. Аналогічні волоконні матеріали, що виготовляються в інших країнах, отримали інші назви: терилен, дакрон, тергал, тревіра, теторон, поліестер, мелінекс, мілар (майлар) і т.д.
В даний час вживаються обидва скорочення, проте коли мова йде про полімер, частіше використовується назва ПЕТФ, а коли про вироби з нього – ПЕТ.
ПЕТ набув величезного значення в промисловому виробництві. З нього виготовляють плівки, канати, пакувальні стрічки, шпагати, ПЕТ-пляшки.
ПЕТ широко використовується при виробництві ПЕТ-пляшок для зберігання напоїв, таких як мінеральна вода, газовані безалкогольні напої, а також пива. Також з ПЕТ виробляють посуд для використання в мікрохвильових печах і харчову пакувальну плівку.
Популярність ПЕТ-пляшок обумовлена низкою незаперечних переваг – таких як легкість, міцність, велика місткість, стійкість до ударів.
В даний час лабораторії хімічних досліджень настільки добре оснащені, що дозволяють визначити навіть мінімальний рівень проникнення полімерних сполук ПЕТ-пляшок в харчовий продукт. Безпека ПЕТ-пляшок була підтверджена FDA – Управлінням за Контролем Продуктів і Ліків США.
Однак, необхідно відзначити, що споживачі повинні бути інформовані про правильне використання ПЕТ-пляшок. У відкриті ПЕТ пляшки з напоями можуть проникати бактерії, які здатні розмножуватися при підвищенні температури. Тому відкритий напій у ПЕТ-пляшці краще якомога швидше використати.
Однак люди до цих пір не навчилися користуватися пластиковим посудом, часто ПЕТ-пляшки використовують по кілька разів.
Дачники купують у селян молоко, а потім переливають в пластикові пляшки. Але ж цього робити ні в якому разі не можна! При багаторазовому використанні чи частому миття, розігріванні у НВЧ-печах пластик руйнується. При цьому виділяється отруйна хімічна речовина – дибутилфталат, яке потрапляє в їжу.
Воно добре всмоктується, що призводить до загальної інтоксикації організму, а також може згубно впливати на нервову систему і систему кровообігу людини, провокувати розвиток онкозахворювань. До речі, не можна пити алкогольні напої з пластикових стаканчиків, тому що спирт тільки підсилює дію канцерогенів.
Простоявши декілька годин в такому посуді, вино або коньяк може перетворитися на хімічний розчин. Тому випили пиво з ПЕТ-пляшки, поїли з одноразового тарілки – посуд краще викиньте. Одноразове ж використання пластику ніякої шкоди здоров’ю не принесе. Мамам варто відмовитися від модних нині пластикових пляшечок для малюків. Вибирайте натуральні матеріали – скло, кераміку, фаянс, фарфор і вашому здоров`ю нічого не зашкодить..
Мирослава Босак, завідувач відділення організації лабораторних досліджень Дрогобицького міжміського відділу лабораторних досліджень ДУ «Львівський обласний лабораторний центр держсанепідслужби України»
ТОП коментованих за тиждень