Юліуш Словацький – видатний польський поет, котрий найчастіше приходить на гадку після Адама Міцкевича так само, як Іван Франко після Тараса Шевченка. І хоча поет творив виключно польською, та був уродженцем українського Кременця, а українська тематика є домінуючою в його творах.
Саме творчості Юліуша Словацького був присвячений поетичний вечір, котрий у стінах трускавецької центральної бібліотеки провела у понеділок, 18 червня, пані Галина Заборовська з Культурно-просвітницького центру імені Раймунда Яроша у співпраці з виконавицею творів поета Зеновією Щербініною. І хоча на зустріч зібралося всього біля півтора десятка осіб, та, напевно, ніхто з них не пожалкував проведеної години часу у товаристві Її Величності Поезії. Життєвий шлях поета від славного Кременця з його ліцеєм та мальовничим замком аж до Парижу, де Словацький закінчив своє молоде життя, був наповнений любов’ю без взаємності, еміграцією до різних країн як проявом пошуку свободи, нерозумінням та навіть ворожим ставленням зі сторони вищезгадуваного «пророка» Адама Міцкевича, як його називають у польській літературі. Та Юліуш Словацький теж не був позбавлений дару пророцтва, адже передбачив, що помре раніше від своєї матері, а також появу на папському престолі через сотню років Папи-слов’янина, що й сталося в 1978 році, коли краківський кардинал Кароль Войтила на конклаві був обраний папою під іменем Івана Павла ІІ.
Описи Кременця та річки Ікви, благання до Господа за Вітчизну та народ, романтичні описи минулого і навіть майбутнього (бо Словацький про свій час, про ХІХ століття не писав зовсім) – все це знаходимо в творах «Заповіт», «Золотий Череп», «Ангел вогнистий», «Гімн», «Поможи мені, Боже!» та інших. Не бракує в поета і лірики, як то «До Софії Бобрової», «Розлука», «Заспокоєння». На закінчення поетичної зустрічі в бібліотечній світлиці, котра гостинно відчинила свої двері в цей вихідний зазвичай для центральної бібліотеки день, організаторам заходу щиру подяку висловила директор ЦБС Наталія Марковецька. «Дуже добре, що такі культурні зустрічі відбуваються власне з ініціативи трускавчан, яку треба підтримувати», – ділиться враженнями п. Микола Іваник, один з учасників поетичної зустрічі.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень