Минулий тиждень хоч і не був істотно багатий на масштабні події, проте декілька важливих заходів таки відбулося. Один із них – засідання сесії міської ради, що відбулося 29 листопада, два інші – громадські слухання. Тематика останніх двох зборів була вельми суперечлива: перша частина слухань мала дати відповідь на питання, де у місті ставити ще один пам’ятник Великому Каменяреві. Друга ж повинна була визначити долю будівництва каплички на вулиці В. Івасюка. І якщо під час розгляду питання майбутнього місцевстановлення пам’ятника його розгляд швидше нагадував добре поставлену п’єсу в одну дію, то питання друге через категоричність та полярність висловлюваних думок і справді було громадським слуханням. Шкода лишень, що підґрунтям для цієї полярності стала релігія.
Ледь я увійшла до зали засідань народного дому – стало зрозумілим: питання щодо місця, де буде встановлено пам’ятник, вже вирішене, залишилося лишень майстерно відіграти офіційну частину. А для цього усе було готово: і «масовка» із прихильних пенсіонерів та освітян, і «важка артилерія» із найближчого чиновницького оточення мера Руслана Козира, готова використати будь-які аргументи аби лишень… Думаєте для того, щоб ще раз возвеличити дух великого українського генія? Помиляєтеся. Усе – заради того, щоб ЗАТ «Трускавецькурорт» залишився без ділянки у 14 сотих біля музею М. Біласа. Палкі промови начальників управлінь доводили: чотирнадцять соток біля музею, навпроти міської ради, ніби створенні саме для того, аби там стояв Великий Каменяр. Короткі, ніби завчені репліки поважних осіб, наближених до міськради, зайвий раз засвідчили: громадською думкою тут навіть і не пахне. Хоча б через те, що така одностайність аж ніяк не притаманна трускавецькій громаді. Та й опонувати такому напору любові до Франка та патріотизму ніхто не наважився. Не наважилися навіть ті, котрі справді думають інакше, боячись отримати клеймо антипатріотів.
Є і ще кілька фактів, котрі підтверджують відсутність громадської думки на зборах. По-перше, ніхто з присутніх навіть не пробував поцікавитися чиїм коштом буде створено пам’ятник та де громада візьме гроші на облаштування земельної ділянки, яка, між іншим, і надалі знаходиться у користуванні ЗАТ «Трускавецькурорт». Яким чином погоджуватимуть ситуацію з товариством, котре вже розпочало роботи з демонтажу підвальних приміщень? Бо може громада і не відає, та чиновники мерії як ніхто добре знають у якому стані зараз знаходиться та ділянка і скільки мільйонів треба витратити аби її облаштувати. Мало того самі вони це добре розуміють і як то кажуть «не для преси» підтверджують: у місті таких коштів немає, а благодійників, котрі б за це узялися – тим більше. Ніхто з активістів не підняв питання, а що будемо робити з пам’ятником Івану Франку, котрий вже сиротою стоїть біля церкви св. Миколая? А може громада просто не відає, не розуміє, що відбувається насправді?
Але важливо й інше. Пасивність місцевих мешканців у громадських слуханнях, яка вже не раз ставала причиною глобальних змін, що аж ніяк не були на користь місту. Громада, здається, і тут вкотре спасувала, бо повірила у патріотичні наміри міської влади, мало того, особливо активні закликали збирати кошти на пам’ятник. І це справді дивує: у Трускавці хіба що лінивий не чув про те, що новий витвір скульптора Самотоса та архітектора Каменщика наче вже існує, і припускається, що за нього вже щедро заплатили ті, хто свого часу «подбав» про знищення старого франкового погруддя.
А ще існують версії того, що ці громадські слухання – ще один вмотивований крок влади до бажаної мети: звільнення скверу від згаданого погруддя. Та цього разу влада діє досить обережно. Бо якщо його не вдалося знищити, хто дає гарантію, що завтра його не вкрадуть? Чи не знищать знову? Не вчинять так, як вже вчинили, але вже з гарантією, що Духу Франкового там не буде? Бо ж не буде, точно. І цю здогадку легко підкріпити словами головного архітектора пана О. Грищенка, мовляв, сквер – місце не дуже доречне для пам’ятника І. Франкові… Сьогодні недоречне для пам’ятника, завтра – знову для погруддя.
Яна Липнева, газета «Трускавецькурорт»
ТОП коментованих за тиждень