Щороку 7 квітня відзначають всесвітній день здоров’я. Наскільки здоровими є наші громадяни, які питання піднімає поняття «здоров’я», як святкується це свято, ми вирішили дізнатися в начальника медвідділу ЗАТ «Трускавецькурорт» Андрія Процика.
– У нашій суспільній свідомості існує одна дуже проста думка, безпосередньо пов’язана з питаннями здоров’я і проблемами його відсутності. «Буде здоров’я – решта все додасться», – так звучить це багатовікове спостереження. І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне та суспільне оточення. Здоров’я – це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Здорові люди здебільшого рідко замислюються про те, як правильно і розумно влаштувати свій побут та життєдіяльність, щоб їх здоров’я залишалося міцним і надійним на тривалу перспективу. Наше власне здоров’я дуже легко втратити. Люди, що страждають тими чи іншими, особливо хронічними захворюваннями, на практиці кожен день стикаються з масою проблем, які активно відволікають їх від справжнього повноцінного життя.
Традиції святкування Всесвітнього дня здоров’я нерозривно пов’язані з діяльністю всієї системи нашої охорони здоров’я. Працівники клінік, лікарень і госпіталів, ті, хто так чи інакше з обов’язку професії і служби надає медико-санітарну допомогу всім, хто її потребує, якнайкраще розуміють цінність здоров’я. Профілактика та увага до нашого власного здоров’я – є основною метою проведених медиками в цей день акцій та заходів. Численні інформаційні матеріали, брошури та буклети, семінари, виступи фахівців і навіть концерти, які приурочені цьому Дню, в простій і доступній формі пояснюють нам важливість цієї позитивної ініціативи.
– Андрію Святославовичу, на які хвороби найчастіше хворіють наші громадяни?
– Це залежить від пори року. Тепер здебільшого зустрічаються такі хвороби, як грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). А взагалі часто скаржаться на проблеми зі шлунком (гастрит, виразкова хвороба), серцево-судинною системою. Є особи, які перебувають на диспансерному обліку, бо мають вроджену ваду серця. Також спостерігається патологія органів дихання (мова про бронхіальну астму, хронічний бронхіт, вади легень). Трапляються захворювання щитовидної залози, зокрема дифузний зоб, тому що в нашому регіоні не вистачає йоду.
– На Вашу думку, із чим пов’язані сезонні хвороби?
– Сезонні захворювання, такі як грип, ГРВІ, пов’язані зі зміною погоди. Розмножуються бактерії, котрі через масове скупчення людей швидко передаються повітряно-крапельним шляхом. Достатньо захворіти одній людині і вона може заразити своєю недугою інших.
– Ваші рекомендації щодо уникнення та лікування найпоширеніших захворювань?
– Я би порадив відразу звертатися за допомогою до лікаря, тому що потім процес занедужання триватиме з ускладненнями. У підсумку хворі роблять цим гірше і собі, і іншим, адже можуть заразити колег та друзів, які знаходяться весь час поруч.
– Чи погоджуєтеся з думкою, що спорт – запорука здоров’я?
– Однозначно погоджуюся. Спорт потрібний, адже він корисний для організму. Як кажуть: «У здоровому тілі – здоровий дух». Якщо у вас є проблеми з кістками та спиною, то варто займатися плаванням. Також рекомендую гімнастику, аеробіку, фітнес.
– А як, наприклад, щодо ходіння пішки?
– Безперечно, прогулянки пішки теж можна віднести до спорту. І я б рекомендував ходити пішки хоч би 30 хв. щодня. Це не так аж багато й не так важко. До того ж, такі прогулянки допоможуть позбутися зайвих калорій, якщо вони є.
– А в який спосіб впливає на стан організму харчування?
– Безпосередньо впливає. На жаль, наші громадяни харчуються не так, як повинні були б. Вони їдять 1 – 2 рази щодня, хоч потрібно 4 рази й невеликими порціями. Зовсім не п’ють звичайної води. А чого варті різні чіпси, сухарики, «мівіни», які вкрай негативно впливають на роботу шлунка. Краще з’їсти якісь фрукти або овочі, щодня їсти супи, не нехтувати різноманітними кашами.
– Особисто Ви вважаєте себе здоровою людиною?
– Ну, відносно вважаю. Оскільки я сам лікар, то до людей у білих халатах звертаюся рідко, бо добре себе почуваю.
Самі люди на запитання, чи дбають вони про своє здоров’я, майже одноголосне відповідають, що так. Проте зазначають, що харчуються переважно напівфабрикатами. А яке ж це здоров’я? Та поки що змінювати свій раціон вони не збираються. Дехто через брак часу або грошей, інші – через невміння добре готувати. Корисну їжу громадяни вживають переважно вдома. А спортом займаються переважно хлопці, які грають у футбол, волейбол, баскетбол та інші ігри. Дівчата ж здебільшого відвідують заняття з аеробіки чи фітнесу.
Шкода, що більшість із нас задумується про власне здоров’я лише в такі дні, як 7 квітня, або ж коли погано себе почуває. Якщо ми зможемо змінити цю звичку, то зміниться на краще й стан нашого організму. Пам’ятайте про поради лікарів і про те, що здоров’я за гроші не купиш.
Здоров’я може мати дуже дорогу ціну. І в основному це стосується спроб повернути його на своє місце. У Всесвітній день здоров’я бажаю всім його надійного зберігання. Тому саме цього дня варто побажати: всім хворим – якнайшвидшого одужання. Медикам – хорошої матеріальної і технічної бази. Всім нам – бути здоровими та життєрадісними!
Розмову вів Віктор Стецько, газета «Трускавецькурорт»
ТОП коментованих за тиждень