Після двох років підготовчої праці підписано договір про співпрацю між Східницькою селищною радою та гміною Сіньковою (Малопольське воєводство Республіки Польща). Узаконивши проект будівництва музею-скансена нафти і газу на курорті, який реалізовуватиметься в рамках програми Європейського Союзу “Карпатський регіон”, селищна рада, продемонструвавши неабияке вміння відстоювати інтереси громади, добилась свого.
Як наголосив у розмові з нами наш селищний голова Іван Піляк, Програма транскордонного співробітництва Польща – Білорусія – Україна, яку фінансує Європейський Союз, у цьому році завершується. З 2014 року розпочинається реалізація програми “Карпатський регіон”, яку також фінансує ЄС. У рамках цієї співпраці і буде збудовано музей-скансен нафти і газу в Східниці. Гірський курорт – один з перших українських населених пунктів, що представлений у програмі “Карпатський регіон”.
Реалізація проекту відбудеться в кілька етапів. Заплановано створити екскурсійний маршрут протяжністю 1,5 км. У музеї-скансені будуть представлені експонати, документальні свідчення про зародження нафтової промисловості у наших умовах. Буде можливість порівняти як видобували нафту колись і як це робиться тепер. Експонати не будуть концентруватися в одному центрі. Усе для збільшення ефекту ідентичності зберігатиметься на своїх місцях. Вже підготовлено відповідний проект, згідно з яким передбачено облаштування доріжок – теренкурів. На кожному об’єкті стоятиме пам’ятна дошка, схема маршруту. Під час екскурсії можна буде побачити досі діючі старі виробничі приміщення, промислові об’єкти та технічні експонати. Серед них – приміщення побудованої у 1920 році колишньої контори, будівля кузні, діюча механічна майстерня та устаткування (керати) з початку ХХ століття. Збереглося і старе австро-угорське нафтогазове обладнання, яке також у робочому стані.
До складу музею увійде колишня свердловина Англо-Австрійського Банку, що розташована в мікрорайоні “Пасічки”. За даними істориків, за чотири місяці у 1895 році ця свердловина видала 17000 тонн нафти. Зараз уже відновлено установку, з якої вперше в Дрогобицькому регіоні видобували газ для заможних громадян.
Екскурсія пролягатиме через ліс по діючому нафтопромислу та продовжиться у музеї нафти і газу, де також буде розміщено музей Омелянові Стоцькому, першовідкривачеві східницької мінеральної води. Така екскурсія триватиме близько 2,5 годин. “У наш край люди приїжджають не лише лікуватися, а й набратися позитивних вражень, що також сприяє оздоровленню. А ще людська допитливість вишукує цікавинки, людина прагне потрапити у минуле того чи іншого міста, селища, села, тому створення такого музею на часі”, – не приховує власного задоволення Іван Піляк.
Нагадаємо, курорт Східиця та курорт Полянчик (гміна Соліна, Підкарпатське воєводство, Республіка Польща) отримали кошти на реалізацію проекту під назвою “Полянчик і Східниця – використаємо разом наші туристичні та культурні потенціали для покращення конкурентоспроможності Карпатського краю” у рамках Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусія – Україна на 2007-2013 роки.
Кошти в сумі 538 тис. євро для Східниці виділені на будівництво відпочинкового комплексу-амфітеатру, який виконуватиме розважальну, спортивну та оздоровчу функції. Проект реалізують у 2013-2014 роках. Зараз ведеться підготовка документів щодо надходження коштів з Європейського Союзу. Перший транш надійде вже в другому кварталі цього року.
До речі, серед 180 проектів, які отримали кошти в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусія – Україна на 2007-2013 роки, проект Східниці та Полянчика увійшов до трійки найкращих проектів.
Платон Стах, газета «Вільне слово»
ТОП коментованих за тиждень