Бориславом прокотилася чутка: закривають стоматологічну поліклініку. Згодом виявилось, що все так, але трішечки не так. Стоматологічну поліклініку не закривають, а лише реорганізовують. Відтепер Бориславська стоматологія буде не відділенням центральної міської лікарні, а комунальним підприємством. Відповідне рішення одноголосно підтримали депутати Бориславської міської ради.
Хто платитиме за стоматологічні послуги?
Така форма господарювання, як комунальне підприємство, передбачає різні шляхи фінансування, на відміну від відділення центральної міської лікарні, яке фінансується лише з бюджету (принаймні офіційно).
Як розповів в. о. головного лікаря Бориславської ЦМЛ Василь Кочержат, КП “Бориславська стоматологічна поліклініка” лише частково фінансуватиметься з міського бюджету, а частково буде переведена на самофінансування, тобто надання платних послуг. З міського бюджету будуть фінансувати надання невідкладної допомоги. Перелік цих послуг буде сформовано, з ним ознайомлять громадськість, а надання цих послуг контролюватиме міська влада і проплачуватиме за них згідно з актами виконаних робіт. Також отримувати стоматологічну допомогу за кошти з міського бюджету зможуть пільгові категорії громадян, школярі, призовники. В інших випадках, тобто коли людина не належить до пільгової категорії і послуга, яку вона хоче отримати, не є невідкладною, за стоматологічну допомогу доведеться платити з власної кишені, але офіційно – в касу.
Вартість стоматологічних послуг
З огляду на те, що для більшості людей одержання стоматологічних послуг у Бориславі тепер буде платним, постає питання про вартість цих послуг. Офіційного прейскуранта наразі нема. Проте представник вільної профспілки працівників стоматологічної поліклініки лікар Мехман Мамедов розповів нам, що навіть за приблизними підрахунками вартість стоматологічних послуг зросте щонайменше у два рази. Навіть найгірша цементна пломба за таких умов буде коштувати близько 40 гривень. Зростання вартості стоматологічних послуг буде зумовлене тим, що утримувати за власні кошти працівникам комунального підприємства “Бориславська стоматологічна поліклініка” доведеться не лише лікарів та медичних сестер, але й адміністрацію та обслуговуючий персонал. Зокрема, як каже лікар Мамедов, платити заробітну плату із зароблених грошей доведеться реєстраторам, бухгалтеру, економісту, спеціалістам відділу кадрів, директору, фізіотерапевту, рентген-лаборантам, старшій медсестрі, кастелянші, прибиральницям та двірникові. Крім того, потрібні будуть гроші на про-плату комунальних послуг та утримання приміщення.
Нова форма господарювання задля збереження колективу
Логічно, у цій ситуації виникає запитання: для чого міняти форму господарювання, чому стоматологічна поліклініка не може працювати так, як працювала раніше, тим більше, така форма роботи, схоже, влаштовувала і медичний колектив, і мешканців?
Доповідаючи на сесії Бориславської міської ради, на ці запитання відповів в. о. головного лікаря ЦМЛ Василь Кочержат. Він зазначив: є Розпорядження Кабінету Міністрів від 12 листопада 2008 року про оптимізацію мережі у закладах охорони здоров’я, є і відповідні рішення обласної державної адміністрації. А ще ситуація така, що у міському бюджеті недостатньо коштів для фінансування медичної галузі. Тому, щоб не звільняти з роботи людей, зберегти колектив, треба знайти такий спосіб господарювання, щоб кошти у стоматологічну поліклініку надходили не тільки з міського бюджету. Саме створення комунального підприємства дасть змогу надавати послуги на платній основі, і за рахунок цих надходжень зберегти колектив і утримувати приміщення.
Саме ризик втратити роботу найбільше і хвилює колектив стоматологічної поліклініки. Особливо, як розповів нам лікар М. Мамедов, занепокоєні представники молодшого та середнього персонал, адже ці люди, на відміну від лікарів, не заробляють самі на себе, а лише допомагають надавати медичні послуги. Тому вільна профспілка працівників стоматологічної поліклініки пропонує свій спосіб розв’язання проблеми: залишити на бюджетному фінансуванні середній і молодший персонал, а лікарі зможуть заробити на себе наданням платних послуг.
До речі, зі зміною форми господарювання усім працівникам справді доведеться пройти процедуру звільнення з роботи, адже стоматологічну поліклініку, як відділення центральної міської лікарні, буде ліквідовано. Відповідно працівників звільнять і поставлять на облік у міський центр зайнятості. Потім відкриють комунальне підприємство, у яке людей прийматимуть на роботу. Заступник Бориславського міського голови з гуманітарних питань Сергій Оленич каже, що така процедура не повинна лякати колектив, бо в новому комунальному підприємстві будуть потрібні досвідчені кваліфіковані працівники, тому люди будуть працевлаштовані.
Проте не все, звичайно, так однозначно. Не є таємницею, що сьогодні практично на кожному підприємстві працюють різні люди. А при звільненні з роботи на облік у центрі зайнятості не зможуть стати пенсіонери та приватні підприємці. І наразі невідомо, чи у таких працівників стоматологічної поліклініки не виникнуть проблеми з працевлаштуванням у новоствореному комунальному підприємстві. Це, мабуть, і є одним із найбільших каменів спотикання на дорозі про розуміння між міською владою і працівниками стоматології.
Кілька слів про господарку
Представник вільної профспілки працівників стоматологічної поліклініки лікар М. Мамедов пояснює, що у комунальному підприємстві працівникам доведеться заробляти не тільки собі на заробітну плату, але й на матеріали, обладнання, утримання приміщення. Лікарі у стоматологічній поліклініці – висококваліфіковані, здатні надавати широкий спектр послуг, проте для їхньої роботи потрібне обладнання, а технічне забезпечення у поліклініці зараз на рівні 80-их років. Крім того, капітального ремонту потребує каналізація, водопровідна мережа, у поганому стані майже усі вікна та й систему теплопостачання слід реконструювати. Якщо надавати людям платні послуги, то треба забезпечити гідні умови для перебування пацієнтів, і тільки за цієї умови стоматологічна поліклініка зможе конкурувати з приватними стоматологічними кабінетами.
Інша сторона медалі така: у міському бюджеті немає коштів навіть на фінансування заробітної плати для медичних працівників. А за таких умов про будь-які ремонти, тим більше серйозні, мова йти не може. У цьому випадку абсолютно не має значення, яка форма господарювання у тій чи іншій медичній установі. Всі господарські проблеми все одно доводиться вирішувати або за власні, або за спонсорські кошти. Більше того, заступник міського голови Сергій Оленич запевнює, що створення комунального підприємства “Бориславська стоматологічна поліклініка” зовсім не означає, що міська влада знімає з себе відповідальність. Власне форма комунального підприємства дасть змогу здійснювати внески з міського бюджету у статутний фонд поліклініки. Тобто у разі необхідності стоматологію у Бориславі можуть фінансувати з бюджету. «Попередньо планується, – розповідає Сергій Оленич, – що за оплату за стоматологічні послуги за рік витрачатимуть з міського бюджету близько 600 тисяч гривень. Тобто стоматологію не залишать напризволяще, але водночас у міському бюджеті зекономлять приблизно 1 мільйон гривень, і ці кошти можна буде використати для інших потреб».
Пошук компромісів триває
У понеділок, 16 травня, колектив стоматологічної поліклініки, майже у повному складі – 50 осіб, прийшов у міську раду, щоб зустрітися з міським головою. Під час зустрічі і спілкування стало зрозуміло, що, крім страху втратити роботу, у медиків є ще одне суттєве зауваження – працівники категорично проти призначення Сергія Прокоси директором КП “Бориславська стоматологічна поліклініка”. Після тривалих суперечок і взаємних звинувачень на підвищених тонах між Сергієм Прокосою і колективом міський голова Володимир Фірман провів неофіційне голосування щодо кандидатури директора. Працівники стоматологічної поліклініки одноголосно проголосували проти Сергія Прокоси. Цей результат вразив міського голову. “Для виконання будь-якого завдання потрібна команда, – підсумував Володимир Фірман. – В одній структурі ви працювати не зможете. Питання стоїть так: або інший керівник, або інший колектив”. Тож ситуація з реорганізацією стоматологічної поліклініки справді непроста. Тому міська влада і працівники стоматологічної поліклініки вирішили ще раз сісти за стіл переговорів.
І як би не закінчились ці переговори і яким би не було кінцеве рішення, головне – пам’ятати, що визначальним чинником має залишатися якісне надання стоматологічних послуг і за будь-яких обставин виграти від змін і перетворень має пацієнт.
Наталка Кучер, газета “Нафтовик Борислава”
ТОП коментованих за тиждень