У суботу, 7 липня, у всеукраїнській оздоровниці Східниці проходило направду незабутнє багатолюдне дійство. Зібралися не лише східничани, а й гості — з Борислава, довколишніх сіл і всієї округи, сотні відпочивальників.
Сценарій цього велелюдного свята продумала східничанка Наталія Недосєко. Перед тим, як його укласти, вона глибоко вивчила прадавні традиції, пов’язані із цим святом у зеніті літа.
Ще до початку дійства селом їхала фіра з музиками: звучали баян, бубон і дзвіночки. Об’їжджали з музикою двори від хати до хати, а господарі виносили всіляку непотріб, що склалася за рік: старі беззубі граблі, поламані сапилна, вичовгані березові віники. Старих речей треба було позбуватися – вони згодяться для купальської ватри. Але не задарма: за кожну річ господарі отримували пригорщу цукерків – для солодкого і заможного життя, на добро в кожній оселі.
Жоден народ не може розвиватися без поваги й пошани до правікових традицій, які до нас прийшли, збереглися споконвіків. Дерево не може живитися без коріння, так і народ, нація не можуть розвиватися без традицій.
Цікавинка свята: ведучі зробили перекличку і виявилося, що найбільше гостей-учасників із Київщини, Дніпропетровщини, центральної і східної України.
Головним героєм була казкова постать – дівчина Яр-Дана. Колись боги пливли зоряним океаном, зійшли з неба – й опустилися на чарівну місцину, яку й названо Східницею. Саме тут від Ярила і Дани, богів сонця і води народилася незвичайна красуня. І прозвучав такий вірш:
Сьогодні вся земля радіє,
Радіють з нами небеса,
Яр-Дана — дівчинка любові,
У ній — священний дух і зелена краса.
Роль дівчини Яр-Дани виконувала юна східничанка Юля Грицик. Вона плавала на човні на озері біля санаторію «Зелений Бір» і співала в оточенні хлопців-молодців купальську пісню.
Були й веселі козацькі забави. Східницькі юнаки із секції боксу одяглися в шати козаків: у шаровари й іншу одіж. Колись у козаки приймали у віці п’ятнадцяти літ, І тепер ці юнаки, як і чотириста літ тому, демонстрували, на що вони здатні. Відбулися поєдинки, конкурси – перетягування каната, подолання перешкод, а головне – показали елементи бойового гопака.
А дівчата запалили смолоскипи, створивши своєрідний коридор, як ворота очищє/н-ня, священні ворота. Хлопці проходили отой коридор, підходили до козацького отамана, який їх посвячував. Кожен із них клявся служити за волю і славу рідної України.
Ще один дуже романтичний момент: коли над озером запалили сотні свічечок. А ще – хто знайде цвіт папороті. Насправді папороть не цвіте, а цвіте вона в повір’ях і легендах. Квітку папороті знайшов один із відпочивальників із Харківщини. Він приніс під радісні вигуки багатолюдної громади оте папоротеве диво. І всім було мило й радісно.
Красиво й видовищно було підніматися на повітряній кулі. Цього спробували десятки юнаків і юнок, були і старші господарі й гості, які побажали подивитися на селище з висоти пташиного польоту.
Кульмінаційним моментом свята стала купальська ватра. У вогонь молодь кидала ляльку Марену, дівчину-нечупару. А Купала хлопці хотіли спалити, та дівчата вирішили просто викупати його у водиці.
Купальське свято припадає на особливу пору – після літнього сонцестояння, коли літо повертає на осінь і на зиму.
Відбувся і гарний концерт – співали гості, тріо «Тоніка» зі Львова, всі дружно, в колі, танцювали і співали біля ватри. Пішов рясний дощ. Половина людей розбіглася-розійшлася. А друга половина стійко трималася купальської ватри. Ватра ж була триметрова. Гостями свята був родинний ансамбль Романа Грици, а ще ансамбль зі Львова із солісткою Маріанною Ільків (Златою).
А 12 липня у Східниці пройшло ще одне свято – храмове: святих Петра і Павла. Традиційно воно збирає чимало люду. Цьогоріч після святкової літургії у храмі святих Петра і Павла відбулися футбольні поєдинки, а під вечір великий святковий концерт.
Олена Дзюба, газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень