Дрогобич відзначає День міста 21 вересня, в свято Різдва Пресвятої Богородиці. Та фактично кожне храмове свято в місті є великою урочистістю, одна з найбільших – день Пресвятої Трійці в честь прокатедри СДЄ УГКЦ. А 24 серпня в Дрогобичі відзначають, як і в інших містах України, День Незалежності. Та для римо-католицької громади Дрогобича цей день – подвійне свято, адже спомин святого Варфоломія, покровителя костела та День Незалежності України співпадають.
Урочистість святого Варфоломія завжди збирає на відпуст римо-католиків зі всього регіону. Священики одягають на Святу Месу орнати (ризи) червоного кольору на згадку про мученицьку смерть апостола. Святий Варфоломій згадується в Євангелії всього п’ять разів і то під іменем Натанаїла (Варфоломій та Натанаїл – одна і та ж особа). Апостол відомий в першу чергу зі свого запитання до апостола Пилипа: «Чи може бути щось доброго з Назарету?», на яке він отримав відповідь «Прийди та подивися». Святий Варфоломій здійснював євангелізацію в країнах Індійського півострова, там і віддав життя за Христа.
Польська спільнота Дрогобича є найчисельнішою меншиною поляків порівняно зі всіма містами нашого регіону. Фактично лише росіян нараховується в Дрогобичі більше. Святиня була прихистком для міщан ще в часи воєн XVII століття, коли п’яна козаччина руйнувала костели та церкви, грабувала місцеве населення. За часів тоталітарного режиму костел святого Варфоломія, пам’ятка архітектури, яка почала будуватися ще в XIV столітті, був закритий, а вірні їздили на Святу Месу до Львова, Самбора чи Стрия, наражаючись часто на небезпеку буди викритим. З початком незалежності нашої держави святиня була повернена її вірним, тому молитва за Вітчизну, за Україну є невід`ємною частиною всіх молитов, які звершуються щодня, та особливо урочистого вигляду вона набуває на престольне свято. На це свято в день 24 серпня 2011 до Дрогобича приїхали священики не лише з близьких Трускавця та Стрия, але і зі Львова, Берездівців, Великих Мостів, Ходорова та з Польщі. Окрасою Служби Божої був спів дрогобицького хору, який виконав ряд релігійних гімнів латинською («Sanctus», «Agnus Dei»). Завершальним акордом празника стала урочиста процесія (обхід) навколо храму та урочисте «Тебе, Бога, хвалимо!».
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень