Якось приїхала моя внучка (із США) до мене, ми розговорилися, й вона запитала: «А що, дідо Бро-ньо не міг якось відкупитися від Сибіру?». Вона мала на увазі «відкупитися» грішми. І тоді я згадала, як «відкуповувалися» інші люди: ходили кожного вечора, чи другого-третього (як домовилися) у міський відділ МДБ з доносами на сусідів, знайомих (і не знайомих), когось із рідних. Один із наших сусідів «відправив на відпочинок» шість чоловік тільки зі своїх близьких, рідних. І мого батька викликали щовечора (після роботи тримали на розмовах до пізньої ночі – 2-3-тя год.), щоб погодився «працювати» з МДБ. Батько вистояв. А треба було тільки показати на когось пальцем, придумати якусь провину. Знайшовся хтось, що зробив це в нашу сторону, міськвідділ МДБ швидко зреагував.
19. 07. 1950 року вдосвіта загримали у двері нашої хати і вдерлися до нас військові з капітаном Буловою на чолі. Наказ: «Собірайтесь». Правда капітан (добре знайомий батькові) порадив забирати все, що тільки можна, не залишати сусідам нічого, бо важче буде повернути (щоб не віддавати того, що не забрали), – так ми отримали надію на повернення. На запитання: «За що виселяють? », – пролунала відповідь: «Так Родіна трєбуєт!».
Пробули ми в камері до 1 вересня 1950 року. І в цей день повантажили нас на машини і на великій швидкості повезли на станцію, де стояли порожні вагони-телятники із заґратованими вікнами. Там нас загнали у ці вагони, розмістили у два яруси на нари: вночі ми виїхали з Борислава, не знаючи куди. На ранок наш вагон вже був за Львовом, а потім у Здолбунові. Там стояли два вагони з Ковеля. Так сформувався ешелон людей за № 97222, який 2 вересня 1950 року відправили через Білорусію, в обхід Москви, на Уфу – Омськ – Новосибірськ – Тайшет і на станцію Роз’їзд, куди ми приїхали 19 вересня того року. Там відкрили вагони і нас приймали й поселяли в бараки без вікон, без дверей, або і просто біля пеньків, у тайзі.
А тепер ми відзначаємо роковини – 60-річчя тієї вимушеної «поїздки» на «білі ведмеді». Боляче!
Віра Крисько (Харів), м. Борислав, газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень