Сьомий Міжнародний фестиваль Бруно Шульца проходить цими днями в Дрогобичі. Місто Шульца приймає шанувальників його творчості. Шульцфест, який розпочався 2 червня у Львові, завершиться аж 9 червня.
Хоча більшість заходів проходить в Дрогобичі, та цього року і Трускавець має можливість «спробувати» Шульца. Так, у неділю, 5 червня, в Художньому музеї Михайла Біласа було відкрито виставку митця з польського Жешова Станіслава Ожуґа, затитуловану «Фарширований короп».
Бруно Шульц – письменник та художник не для пересічної сірої людини. Уродженець Дрогобича, Шульц прожив у цьому місті все своє життя, тут і загинув від кулі гестапівця. Викладаючи в гімназії образотворче мистецтво, Шульц був прекрасним вчителем та гарним оповідачем – свідчать його учні. Як Шульц сприймав Дрогобич, бачимо з твору письменника «Вулиця Крокодилів» (змальовано вулицю Стрийську).
Шульц був частим гостем у Трускавці. Тут проходила одна з його перших і дещо скандальних виставок. Тут в глибинах парку він потаємно зустрічався з полькою Зоф`єю Налковською. Тут Шульц проводив свою останню в житті відпустку (на віллі «Аїда»). Курорт Трускавець став збірним прототипом оздоровниці у творі «Санаторій під Клепсидрою».
Символічно, що виставка на мотиви творчості Бруно Шульца проходить у Трускавці, каже директор музею Біласа Олена Білас-Березова. І додає, що випадковостей немає, тому, вочевидь, закономірним є те, що Білас був учнем Шульца, коли вчився в дрогобицькій гімназії. Країни та світ творять такі маленькі міста як Дрогобич та Трускавець та люди, які в них живуть, каже директор музею, роблячи алюзію до того, що саме провінція дає митців світової слави. Олена Білас-Березова згадує про ще одного сина нашої землі – Івана Франка, і каже, що кожна з цих трьох величних постатей (Білас, Шульц, Франко) по-своєму любила і по-своєму прославляла та возвеличувала рідну землю.
Відкриттю виставки творів Станіслава Ожуґа передувала офіційно-митецька імпреза, котра складалася з виступів організаторів фестивалю (Ґжеґож Юзефчук), представників влади (міський голова Трускавця Андрій Кульчинський), зачитування уривків із творів Шульца (директор музею Олена Білас-Березова), перфектного виконання музичних творів (тріо «Con anima» Трускавецької дитячої школи мистецтв імені Романа Савицького, директор Ігор Нич). Кілька слів сказав і автор малюнків Станіслав Ожуґ, який «познайомився» з Шульцом в кінці 1960-х, ще будучи учнем школи. До речі, тоді в Польській Народній Республіці Шульц та Кафка, з яким часто порівнюють Шульца, були під забороною.
Трускавець готовий і надалі долучатися до Шульцфесту. Як зазначив міський голова Андрій Кульчинський, наступного року Трускавець святкуватиме 190-річчя курорту, тож було б дуже добре, якби гості, які з`їжджаються з Польщі, Німеччини, Угорщини, Ізраїлю та інших країн на Шульцфест, завітали до Трускавця – міста, в якому любив відпочивати всесвітньовідомий письменник та художник Бруно Шульц.
Трускавецька частинка Шульцфесту зібрала чимало гостей, переважно тих, які прибули «шульцобусом» з Дрогобича. Серед представників Трускавця – люди культури, політичні та громадські діячі, представники мерії, підприємці. Та, на жаль, трускавчан було менше, ніж вартувало б, адже захід дійсно непересічний. Втім, нічого дивного в цьому немає, адже це вже не вперше заходи, які привертають увагу світу, залишаються непоміченими заклопотаними людьми, яким ніколи глянути вгору і побачити ясне сонце і чисте небо.
На виставці «Фарширований короп» у Художньому музеї Михайла Біласа представлено хіба частину робіт Станіслава Ожуґа з циклів «Скарб старини», «Чудові тваринки», «Фарширований короп», «Ненаписані казки», інспіровані творчістю Бруно Шульца та Шалома Аша. Крім творів Станіслава Ожуґа експонуються картини дрогобицького митця Лева Микитича. Вашій увазі пропонуємо кілька картин, які передають дух творчості Шульца. А щоб краще зрозуміти цього письменника, рекомендуємо не полінуватися прочитати його твори, які відкривають дивний таємничий світ, витворений проекцією на рідне місто і трансформацією образів та явищ в уяві митця.
ТОП коментованих за тиждень