Україна розпочала вшанування свого національного пророка Тараса Григоровича Шевченка. 9 березня минає 203 роки від дня його народження, а 10 березня – 156 років від дня смерті поета.
У Трускавці теж щиро шанують Шевченка та втілюють в життя його заповіді. «Діла добрих оновляться, діла злих загинуть» – пророчі слова Великого Кобзаря на стіні трускавецької мерії справдилися в Україні в 2014 році, а в Трускавці в році 2015. Ці ж слова продовжують нагадувати всім, що на брехні та злобі не побудуєш щастя.
Основні урочистості з нагоди вшанування Шевченка в місті-курорті пройдуть сьогодні. О 13.00 на Майдані Кобзаря біля пам’ятника Тарасу Григоровичу пройде урочисте віче «Єднаймо Україну Тарасовим словом». Але стартом відзначення Шевченківських днів у Трускавці стало відкриття виставки мисткині Олександри Зробок в музеї історії міста-курорту. Подія мала місце 7 березня і зібрала творчу інтелігенцію міста.
– Вітаю всіх, хто завітав сьогодні до музею міста на презентацію мистецької виставки «Кобзареві думи» майстрині народної творчості пані Олександри Зробок-Камінської, – привітала гостей директор музею Галина Коваль. – З першим сонячним промінням весни приходять до нас Шевченківські дні, які назавжди ввійшли в історію української та світової літератури, в історію національних свят України. Це дні, які дали нашому народу Великого Генія, національного Пророка Тараса Шевченка, Великого Кобзаря. Кожному народові Господь Бог дає велетенську постать, котра б була його зорею, проявом його душі, в якої черпають сили і надії, та зрештою черпаю свою творчість та натхнення інші митці, як і у випадку з пані Олександрою. Саме шевченківська хатка із творів “Кобзаря”, книги, що стала для українців першою серед успадкованих з минулого національних духовних скарбів, стала першою ластівкою у її творчому доробку та дала старт для всіх інших. За роки інтенсивної творчої роботи у мисткині назбирався не один десяток художніх робіт, вишитих шерстяною ниткою на Шевченківську тематику, в яких відображено теми, описані Кобзарем у своїх творах: добра і зла, правди і кривди, жіночої долі та звісно, української краси.
Олександра Зробок – майстер народної творчості з 2003 року. У Трускавці виставки її творів експонувалися в 2008 році (єпархіальний музей) та в 2013 році (музей міста-курорту).
Цього разу разом з мисткинею на презентацію виставки прибули представники Львівського державного обласного центру народної творчості, членкинею якого є Олександра Зробок. Методист центру Михайло Бондар схвально та з великою повагою говорив про майстерну творчість вишивальниці. Від імені влади Трускавця привітала майстриню та виступила на відкритті виставки завідувач відділу культури ТМР Тетяна Татомир. Трускавецька поетеса Стефанія Шумило присвятила знаменитій вишивальниці свої віршовані рядки. Оскільки виставки вишиваних робіт Олександри Зробок вже не вперше презентуються у Трускавці, то всі вищеназвані трускавчанки вже добре знайомі з талановитою львів’янкою.
Доповнили свято та надали йому урочистості своїми пісенними та віршованими виступами діти – вихованці Трускавецької дитячої школи мистецтв імені Романа Савицького та дитячого сектору Народного дому Трускавця. Виступили, зокрема, Анна Кропивницька, Віктор Тершак (керівник Лідія Данило) та Олександр Данило (керівник Георгіна Янів).
Хто вишиває хрестиком, той знає, наскільки це нелегка і клопітка праця, котра потребує уваги, зосередженості, терпіння та відчуття краси. Можна вміти вишивати механічно, вміти копіювати узори, але так і не навчитися творити диво, творити картину, якою захоплюються, яка привертає увагу. Олександра Зробок – справжня майстриня вишивання, її твори – довершені, глибокі, маєстатичні і водночас прості своєю геніальністю.
Творчість Олександри Зробок стоїть на трьох основах – нитка (об’ємна шерстяна), голка та інтуїція. Вона малює ниткою так само, як художник пензлем, намагаючись робити свої картини такими ж живими, як і поезії Тараса Шевченка.
Щоб глибше пізнати Шевченка, зрозуміти його, насолодитися живою водою його творчості, можна і треба знову взяти до рук його Кобзар. Щоб виявити свою шану Великому Кобзареві, бажано прийти і задемонструвати це в урочистостях з нагоди Шевченківських днів. А щоб побачити внутрішній світ Шевченка, необхідно просто прийти і побачити – побачити вишивані шедеври Олександри Зробок. Музей історії міста-курорту запрошує зробити це, відвідавши виставку «Кобзареві думи».
Володимир Ключак, фото Ірини Бердаль-Шевчик
ТОП коментованих за тиждень