Ліфти, безперечно, є досягненням цивілізації, що вносить у життя мешканців міських багатоповерхівок приємну зручність. Особливо необхідною вона стає тоді, коли вам за 50, 60 чи 70 років, або у будь-якому віці, коли у руках важкі господарські сумки. Власне, саме у такі моменти по-справжньому оцінюєш значення у багатоквартирному будинку ліфта. Мешканці бориславських багатоповерхівок користуються ліфтами (там, де вони працюють) багато років, проте особливо бережливим ставленням до них не відзначаються. Іноді зовнішній вигляд та санітарний стан цих засобів відлякує, – і бажання швидше дістатися до квартири зникає. Мусиш йти пішки, хоч це важко і довше, але значно надійніше та безпечніше. Адже не навчилися у нас шанувати людей та цінувати працю тих, хто опікується ліфтами у місті.
Ліфтове господарство Борислава налічує 57 підйомників. Ними упродовж декількох останніх років займається невеликий колектив працівників малого приватного підприємства «Бескид». До приходу на ринок надання послуг з обслуговування ліфтів «Бескиду», ними опікувалося спеціалізоване підприємство «Львівліфт», спеціалісти якого час від часу з’являлися в Бориславі. У більшості будинків ліфти не працювали, а ті, що перебували у робочому стані, були такі, що бридко дивитися, а тим більше торкатися кнопок. Люди постійно висловлювали невдоволення з приводу роботи ліфтів. За рік на адресу міської влади надходило близько 1700 звернень, у яких мешканці висловлювали своє невдоволення з приводу незадовільної роботи ліфтового господарства. Із приходом на ринок надання послуг із обслуговування ліфтів МПП «Бескид» ситуація у ліфтовому господарстві міста змінилася на краще. Зрозуміло, що до її поліпшення доклалася міська влада, яка для ремонту непрацюючих ліфтів залучила значні кошти із державного, обласного та міського бюджетів. Проте не можна не відзначити значні зусилля, які були вкладені для створення у місті спеціалізованої дільниці з ремонту й технічного обслуговування ліфтів МПП «Бескид»-
Виробнича діяльність із обслуговування ліфтів належить до робіт підвищеної небезпеки. Для набуття права займатися цим видом діяльності необхідна ліцензія, для отримання якої підприємство повинно обов’язково мати персонал висококваліфікованих працівників. Причому, вимоги до робіт із утримання та обслуговування ліфтового господарства чітко регламентовані Державними нормами і правилами, які, по суті, визначають мінімальний штат працівників підприємства, необхідний для отримання ліцензії.
Мінімальний штат працівників такого підприємства випливає безпосередньо з обов’язків, пов’язаних із дотриманням безпечного користування ліфтами у багатоповерхових будинках. До штатного розпису такого підприємства повинні входити мінімум 3 електромеханіки 3-5 розрядів та 3 ліфтери такого ж рівня кваліфікації. Існуючі норми не дають змоги зменшувати кількість ліфтерів та електромеханіків, оскільки вимогами з охорони праці заборонено виходити на ліфт одному ліфтеру чи електромеханіку. Окрім того, підприємство повинно забезпечити щоденну роботу аварійної служби, час роботи якої має дорівнювати часові роботи ліфтів – із 6 год. ранку до 24 год. ночі. А це відповідно до норм витрати робочого часу – 4 електромеханіки, 4 ліфтери та 4 диспетчери. А ще ж потрібен адміністративно-управлінський апарат, який, виходячи із того, що на такому підприємстві повинна на постійній основі працювати комісія із перевірки знань з охорони праці у складі не менше трьох чоловік – керівника підприємства, майстра дільниці та інженера-експлуатаційника. Доплюсовуємо до цього складу посаду бухгалтера, без якого немислима робота будь-якого підприємства. Набирається 22 чоловіки персоналу. На ліфтовій дільниці МПП «Бескид» нині працює, враховуючи суміщення посад, 15 спеціалістів, які, власне, опікуються ліфтовим господарством.
«Сьогодні у місті працюють 44 ліфти, – розповідає начальник дільниці з ремонту та технічного обслуговування ліфтів МПП «Бескид» Роман Мойшевич. – Ремонту потребують 4 ліфти, що знаходяться у будинках ДКП «ЖЕК № 2». Це ліфти у першому під’їзді будинку № 56, першому та другому під’їздах будинку № 39 та ліфт у 39-му будинку по вул. С. Коваліва. Ще дев’ять ліфтів потребують ремонту у будинках житлового фонду ДКП «ЖЕК № 1». До них належать підйомники трьох під’їздів будинку № 171, два ліфти у будинку № 171-А, три ліфти у будинку № 177 та ліфт другого під’їзду будинку № 148 по вулиці Володимира Великого. В основному це ліфти, що в експлуатації більше 25-ти років і на ремонт яких потрібні значні кошти. У план програми капітального ремонту цього року включено ліфти другого під’їзду будинку по вулиці С. Коваліва, 34 та 2-го під’їзду будинку № 148 по вул. В. Великого.
Ремонт цих двох ліфтів, за висловом пана Романа, є найменш затратний. Кошторисна вартість ремонту ліфта 2-го під’їзду будинку по вул. С. Коваліва, 34 складає 74 тис. грн., а кошторисна вартість капітального ремонту підйомного механізму у 2-ому під’їзді 148 будинку по вул. Володимира Великого – 42,7 тис. грн. Вартість капітального ремонту інших ліфтів буде значно вищою – в межах 120-130 тисяч грн. В основному це ліфти, що в експлуатації тривалий час і потребують заміни більшості деталей основних вузлів: редукторів, тягових канатів, шківів, обмежувачів швидкості, розсувних дверей, апаратів виклику, постів керування, вимикачів, дзвінків і т.п.
А ще начальник дільниці з ремонту та технічного обслуговування ліфтів розповів, що на термін експлуатації підйомників без ремонту суттєво впливає ставлення до них самих мешканців. Оплата за користування ліфтом здійснюється у розрахунку на один метр квадратний житлової площі квартир за винятком другого поверху і складає 47 копійок на місяць, де 41 коп. -вартість технічного обслуговування й ремонту ліфта, включаючи технічні огляди та електровимірювальні роботи, а 6 коп. – вартість електропостачання. За ці гроші можна хіба що утримувати ліфт у нормальному робочому стані. Кожна деталь сьогодні коштує дуже дорого. І тому бережливе ставлення до ліфтів із боку мешканців суттєво впливає на термін їх експлуатації.
– Практика роботи ліфтів у Бориславі довела, – продовжує розповідати пан Роман, – що використання терміналів для поїздок є виправданим. Термін експлуатації ліфтів, що обладнані терміналами для карток, збільшився на третину. На третину нижчою у таких ліфтах є споживання електроенергії, а відповідно на третину подовжився термін природного зносу основних елементів підіймального механізму. Виходячи із реалій сьогоднішнього дня, це дає можливості економити значні кошти, адже термін роботи ліфта без ремонту подовжується практично на рік. У ринкових умовах затрати на утримання та експлуатацію житла поступово перекладають на плечі мешканців, які фактично є реальними власниками багатоквартирних будинків. Практику шанобливого ставлення до майна треба популяризувати якомога ширше.
Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень