Розвиток будь-якого села чи міста оцінюється за різними соціально-економічними показниками, якими так чи інакше можна маніпулювати. Але є один критерій, маніпулювати яким не вдається нікому – це показник кількості населення міста.
Тобто, якщо кількість населення в місті зменшується, якщо люди їдуть в інші міста, то це означає, що в інших містах кращі умови життя. Трускавець у цьому плані в порівнянні з іншими містами України і навіть деякими населеними пунктами Східної Європи на сьогоднішній день має, як стверджує начальник відділу статистики пані Галина Шийка, певні відмінності.
– Пані Галино, розкажіть, будь ласка, конкретніше, про які відмінності йдеться.
– Станом на 1 січня 2014 року в місті проживало 29 386 осіб, з них постійного населення 20 855 осіб. В порівнянні з підсумками Всеукраїнського перепису населення у 2001 року кількість населення міста зменшилась на 1651 особу або на 5,3%.
Як свідчать наведені дані, впродовж минулих тринадцяти років чисельність населення міста Трускавця зменшувалась. До цього призвели мала кількість новонароджених, яка не перевищує кількості померлих, і від’ємне сальдо міграції. Населення старіє через зростання середньої очікуваної тривалості життя та малу чисельність новонароджених. Частка молоді зменшується, а частка літніх людей збільшується. Також існує велика різниця між середньою тривалістю життя чоловіків і жінок, тому у старших вікових групах більше жінок, ніж чоловіків.
Важливим чинником, що впливає на зменшення населення, є рівень заробітної плати. Якщо порівнювати Трускавець зі Львовом, то цей показник виглядає так: у Трускавці середньомісячна заробітна плата за 2010 рік становила 1371 гривню, у Львові – 1941 гривню. І далі відповідно: 2011 р. – 1521 грн. та 2244 грн.; 2012 р. – 1711 грн. та 2578 грн.; 2013 р. – 1838 грн. та 2760 грн. Словом, середньомісячна зарплата у Львові значно вища, ніж у нашому місті. А це відповідно впливає і на кількість населення в місті.
– Що можете сказати про середню тривалість життя в місті-курорті?
– Жінки у Трускавці в середньому живуть довше ніж чоловіки. Зокрема середня очікувана тривалість життя при народженні для жінок – 78 років, для чоловіків – 69 років. Таку різницю можна пояснити тим, що чоловіки, на відміну від жінок, мають більше згубних звичок і ведуть неправильний спосіб життя: зловживають алкоголем і тютюном, мають незадовільне харчування, спостерігається низька фізична активність. Крім того, їм доводиться працювати у важких умовах. Варто зауважити, що низька тривалість життя є основною причиною того, що у місті на 10 жінок припадає менше 9 чоловіків.
– Кажуть, діти – цвіт нації. Як цей цвіт розквітає у Трускавці? Кого більше народжують – хлопчиків чи дівчаток?
– Протягом 2013 року у місті народилось 228 осіб (є два випадки мертвонародження дітей), що на 9,6% більше, ніж у 2012 році, в тому числі 117 хлопчиків та 111 дівчаток. Рівень народжуваності становив 10,9 особи на 1000 постійного населення. Із числа народжених 2 двійні та одна трійня. Безперечно в Трускавці зростає коефіцієнт народжуваності. Це означає, що народжується більше дітей ніж протягом попередніх років. В основному зростання народжуваності відбулось завдяки реалізації урядових заходів, спрямованих на збільшення рівня народжуваності. Згідно закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», встановлено гарантований рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної фінансової допомоги. Але народжуваність все ще занизька для збільшення чисельності населення. Теоретично у середньому кожна мама має народити не менше двох дітей, щоб населення міста не зменшувалось. Сумарний коефіцієнт народжуваності в місті 1,47 (середня кількість дітей, народжених середньостатистичною жінкою упродовж життя).
– Що говорить статистика про утворення нових сімей?
– Протягом 2013 року в місті зареєстровано 220 шлюбів та 23 розлучення. З кожним роком у місті прослідковується збільшення кількості шлюбів і зменшення розлучень. Найбільше розлучень відбувається в період від 1-го до 4-х років шлюбу та після 20 років шлюбу.
– На жаль, невід’ємною складовою природного руху є смертність населення. Як ця сумна статистика виглядає в місті?
– Так, з кожним роком населення зменшується за рахунок високої смертності. Кількість померлих за 2013 рік збільшилась порівняно з попереднім роком на 1,4%, і становила 224 особа, в тому числі 107 чоловіків, 117 жінок і одна дитина віком до одного року. На 100 випадків смертей припадає 102 народженні дитини. Рівень смертності становив 10,7 особи на 1000 постійного населення. В основному люди помирають через високий рівень захворюваності. Серед причин смертності переважають хвороби кругообігу (ішемічна хвороба серця), новоутворення, від алкогольної смертності, хвороб органів травлення та дихання та ін.
– Україна – багатонаціональна держава. Трускавець не виняток. Розкажіть, будь ласка, люди яких національностей живуть у місті?
– У місті проживають люди різних національностей. Так, за даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року зі 100 мешканців Трускавця 93 особи – українці, 5 осіб – росіяни, 2 особи, які залишились, належать до інших етнічних груп (поляки, білоруси, молдавани, вірмени).
– То ж якою, на Вашу думку, є демографічну ситуацію в місті?
– Внаслідок складної економічної ситуації у 90-х роках спостерігалося зменшення кількості народжуваності. Відповідно зараз у місті дещо не вистачає молоді. Бачимо також і зростання рівня старіння населення загалом і старіння робочої сили зокрема. Якщо дивитися з цієї точки зору в майбутнє, то можна передбачити, що роботодавцям і підприємцям буде важко шукати молодих працівників.
Добробут регіону залежить від демографічних характеристик населення працездатного віку (статево-вікова структура, здоров’я, зайнятість) та показників демографічного розвитку (динаміка народжуваності та смертності). Він також пов’язаний з тим фактом, що демографічний та інші соціально-економічні чинники впливають на рівень трудової активності населення. Питання, яке ми сьогодні підняли, є надзвичайно важливе, тому що при розробленні стратегії чи програми розвитку, органи влади в першу чергу аналізують та враховують саме ці показники.
Вів розмову Андрій Говіщак, газета «Франкова криниця Підгір`я»
ТОП коментованих за тиждень