26 липня 2011 року в приміщенні музею Михайла Біласа проходив незвичайний захід – круглий стіл на тему “Туристична привабливість Трускавця”. Цей круглий стіл відбувався в рамках проекту «Туристична привабливість міст Львівщини».
Організатором заходу виступила Львівська Асоціація розвитку туризму (ЛАРТ), директор якої Андрій Мацелюх ознайомив присутніх із діяльністю структури, яку він очолює. Президентом Асоціації є відома на Львівщині людина – Валерій П’ятак. “Турист у Львові хоче бути один день – 8 годин, потім його цікавить екотуризм”, зазначив пан Мацелюх. Тому й не дивно, що львів’яни зацікавлені у співпраці з такими курортами та місцинами як Трускавець, Моршин, Східниця, Славське, Дрогобич, Золочів, Жовква, Самбір, де є що показати. Саме в цих 8 пунктах і проходять подібні круглі столи для обстеження їхнього туристичного потенціалу та можливостей використання його в подальшому в інтересах місцевих територіальних громад. Мета проекту, на перший погляд, просто чудова – це сприяти розвитку перспективних видів туризму на Львівщині та створенню пріоритетних центрів розвитку туризму на базі малих міст з вагомим туристичним потенціалом. Проте реалізувати її без співпраці з місцевою владою, а особливо без співпраці з бізнесом навряд чи вдасться.
В круглому столі взяли участь і представники місцевої влади, слово для привітання мали і мер, і його заступник з гуманітарних питань. Та прикро, що захід повністю проігнорували представники турфірм, екскурсоводи, тобто ті, для яких він і організовувався. Кілька депутатів міської ради в перерві між сесійними засіданнями теж побували на круглому столі.
В прес-релізі читаємо: “Перетворення малих туристичних міст в сучасні туристичні центри є складним комплексним завданням. Вирішити його можна тільки завдяки спільним зусиллям всіх зацікавлених сторін. Тільки тоді, коли ця справа стане спільною для територіальної громади і держави, можливі швидкі позитивні зрушення. Для запуску цього процесу конче необхідна консолідація зусиль і запуск потужного інструменту змін, яким є ефективна співпраця в трикутнику місцева влада – територіальна громада – місцевий бізнес. Розробка і впровадження місцевих політик повинні бути спрямовані на залучення місцевого бізнесу і громади до створення готельної, транспортної та сервісної інфраструктури малих міст; формування характерних туристичних продуктів; розвитку місцевих інститутів підтримки туризму; пошуку та залученню зовнішніх та внутрішніх ресурсів; захисту та лобіюванню загальних інтересів міст”. Та от тільки з цим якраз у нас проблема. І з цією проблемою стикалася як попередня влада Трускавця, так і теперішня – із нерозумінням суб’єктів господарювання, турфірм, інколи і представників громадськості, що потрібно не діяти поодинці, а консолідувати свої зусилля. Навіть політичні вороги повинні бути друзями в цьому власне питанні.
З доповіддю на круглому столі виступила заступник начальника управління розвитку курорту ТМР Світлана Лутчин, яка звернула увагу присутніх, що в нас більше неорганізованого туризму і це потрібно змінювати. В рамках ХІ Міжнародного економічного форуму, який пройде в “Ріксосі” в середині жовтня, заплановано провести ярмарок інвестиційних проектів. Пані Світлана теж зазначила, що до новоствореного управління, в якому вона працює, є надочікування, а для результату роботи потрібен час, тим більше, коли починаєш працювати з чистого листка. Було теж продемонстровано слайд-шоу із заходів промоції, які вже проводяться, чи тільки плануються, зокрема по кінофестивалях, науково-практичних конференціях, пленерах, аква-фесті тощо.
Слово для виступів взяли і представник клубу “Сива давнина” Микола Іваник та дослідник історії нашого міста, заступник генерального директора санаторію “Карпати” Іван Скибак. Останній, зокрема, подарував гостям зі Львова свою книгу з історії Трускавця та альбом про санаторій “Карпати”, в якому значна частина присвячена курорту Трускавець, силі цілющої води “Нафтуся” тощо. Іван Михайлович запропонував ідею проведення в нашому місті, яке можна окреслити і як прикордонне, українсько-польського фестивалю, тим більше що мову про це він вів із начальником Управління культури Сергієм Борком. Натомість пан Микола Іваник розповів про досягнення їхнього клубу, про подорожі, які вони здійснювали, зокрема і україно-румунським пограниччям та про проект “Плеяда українських родин”, який має бути втілений в життя.
Про співпрацю з клубом любителів природи “Рух” у Львові та про маркування велосипедних маршрутів розповів присутнім керівник ГО “Клуб пригодницького туризму “Інстинкт” Олег Нагірняк. Інший член цього клубу Юрій Гаман теж висловив ряд цікавих ідей, які б сприяли промоції Трускавця. Від Клубу Ротарі слово мав його директор Олег Карпин, який зазначив, що інколи самі працівники санаторіїв починаючи від санітарки поширюють негатив про Трускавець чи “Нафтусю”, а це річ неприпустима. Із захопленням всі слухали Ірину Лабай зі Львова, яка вказала на недоліки на нашому курорті, як їх бачать відпочиваючі чи сторонні люди, які вперше в нашому місті.
Слід відзначити, що круглий стіл проходив надзвичайно цікаво і якщо на його початку видавалося, що визначені дві години – це дещо забагато, то потім стало зрозуміло, що їх явно замало. Адже були порушені проблеми і кваліфікації екскурсоводів, і їхнього статусу в окремих населених пунктах, і етики в цій справі, і питання збереження архітектури Трускавця, і потребу називати нові вілли чи готелі милозвучними назвами, і виділення більших коштів на промоцію курорту. Для прикладу, Відень виділяє 100 мільйонів євро щорічно, хоча він і так надзвичайно розкручений. Німецький Ляйпціг хоча і не дуже має що показати, та на рекламу щороку тратить понад 4 мільйони євро. А ми маємо що показати, але не вміємо подати. До речі, “Трускавецький вісник” висловив готовність на безоплатній основі робити правки, а можливо і переклади польськомовних текстів, які готує на буклетах наша мерія. Бо те, що ми побачили на чудовому альбомі світлин “Трускавець. Ретроспектива” було просто жахливо – до польських “о носове” та “е носове” додали невідому полякам літеру “у носове”, поплутали “зет кресковане” та “зет з кропечков”, винайшли ще одну нову літеру “ер кресковане”, не кажучи вже про інші помилки. Так що в цьому напрямі ми однозначно допомагатимемо владі, щоб таких казусів в майбутньому не виникало, бо поляки сміятимуться, коли побачать такі “творіння-перли” їхньою мовою.
А в цілому про круглий стіл можна говорити як про успішний захід, на якому пролунало багато нових та креативних ідей, зокрема і щодо організації туристичної виставки “Осінній Трускавець”. Гості зі Львова оглянули наше місто, їх провідником був згадуваний вище Іван Скибак. Цілком можливо, що на наступній зустрічі з даної проблематики вже говоритиметься і про висновки, які можна зробити чи втілити в життя з круглого столу 26 липня.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень