У Дрогобичі розпочалися Дні Австрії

28.09.2015 | Filed under: Публікації

Сьогодні, 28 вересня, у Дрогобичі розпочалися Дні Австрії, які триватимуть впродовж всього тижня. Офіційне відкриття Днів Австрії в Дрогобичі пройшло в Мармуровій залі Ратуші за участі чисельної делегації з цієї центральноєвропейської країни (більше 30 осіб). Відкрили урочистості державні гімни України та Австрії.

– Дні Австрії в Дрогобичі – це особлива, знакова подія в житті не лише Дрогобича та нашого регіону. Своєю знаковістю вона виходить далеко за межі Галичини, – сказала у своєму вітальному слові ректор Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Надія Скотна.

– Дні Австрії – це символічне продовження Днів Європи, які проходили в Дрогобичі в червні цього року. Багатовікова мультикультурна традиція нашого міста відроджується на сучасному етапі і я маю особливу честь вітати в цій залі авторитетних представників науки та культури з Австрії. Ваш візит додає нам віри, що Україна продовжує утверджуватися як демократія і займе своє достойне місце серед європейських країн, – зазначила професор Скотна.

Дні Австрії відбуваються в Дрогобичі з ініціативи Австрійської бібліотеки Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. Практично у всіх виступах гостей з Австрії лунало прізвище доцента Ярослава Лопушанського, котрий направду найбільше спричинився до того, щоб захід проходив на такому високому рівні. Завдяки таким людям як пан Лопушанський і проходить популяризація Дрогобича, котрий зараз в Австрії відомий як третій (після Львова та Чернівців) осередок в Західній Україні, де австрійську культуру люблять, цінують, вивчають.

Офіційна частина відкриття Днів Австрії в Дрогобичі проходила німецькою мовою, винятки становили тільки виступи ректора Надії Скотної та в. о. міського голови Дрогобича Тараса Метика. Останній зокрема висловив надію на поглиблення економічної співпраці та побратимство Дрогобича з одним із австрійських міст.

Виступили також Посол Австрійської Республіки в Україні мґр Герміне Поппеллер, представник ректора Інсбрукського університету д-р Барбара Тассер, керівник представництва Австрійської служби академічних обмінів у Львові Андреас Веннінгер, Почесні консули Австрії у Львові та Чернівцях Ярослав Наконечний та Сергій Осачук, а також радник уряду Австрії Крістіна Доллінґер, котра отримала титул «doctor honoris causa» Дрогобицького педуніверситету.

Офіційне відкриття Днів Австрії в Дрогобичі зайняло трохи більше години часу, але попереду – насичена програма. Австрійці запрезентують у Дрогобичі федеральну землю Тіроль, в муздрамтеатрі відбудеться виступ дуету з тірольських Альп, ряд заходів (дискусії, семінари, виставки, презентації, колоквіуми) пройде в педуніверситеті. Також гості з Австрії відвідають цікаві місцини Гуцульщини.

Дні Австрії в Дрогобичі окрім месиджу культурної співпраці мають ще й певний ностальгійний виток. Саме за часів Австро-Угорської імперії Дрогобич розвивався як місто, про що свідчить багато пам`яток архітектури, а навіть брукована дорога, споруджена з нагоди візиту цісаря до нашого краю. І хоча зараз мало пересічних дрогобичан щось може сказати про сучасну австрійську культуру, не кажучи вже про незнання нашими сучасниками німецької мови, та все ж такі заходи як Дні Австрії в Дрогобичі і мають на меті викликати цікавість, поглибити співпрацю, посилити зв’язки, прокласти мости дружби. Адже, як зазначила у своєму виступі Посол Австрійської Республіки в Україні мґр Герміне Поппеллер, «Die Ukraine ist Europa». А якщо ми «Ойропа», то своїх недалеких сусідів, з якими в нас спільна історія, маємо знати краще. Бо не наша вина, що залізна завіса відрізала нас від цієї Європи на цілих півсотні років…

Володимир Ключак

До теми. Вітальна промова в.о. міського голови Дрогобича Тараса Метика на відкритті Днів Австрії в Дрогобичі

Дорогі гості!

Вельми радий вітати вас у нашому місті!

З приємністю хочу відзначити: цього року Дрогобич здійснив прорив у напрямку наближення до Європи. У червні на високому рівні ми провели Дні Європи.

Цей широкомасштабний захід відкрив шляхи співпраці і зближення з європейською спільнотою у багатьох напрямках.

Сьогодні маємо честь відзначати у Дрогобичі Дні Австрії, тобто ще на крок наблизитися до Заходу, ще глибше і більш ємко пізнавати національний колорит європейських країн.

Як і в проведенні Днів Європи, хочу відзначити ініціативність і активну співорганізаторську участь викладацького складу педуніверситету імені І. Франка на чолі з ректором Надією Скотною.

Дякую Вам за системну працю у науковій і культурній царині, якою Ви впевнено торуєте європейський шлях розвитку університету і міста!

Без перебільшення можна сказати, що Дрогобич є особливим містом і для України і для Європи.

Наше місто споконвіку було на перехресті культур багатьох національностей.

Тому, лише пройшовшись його вулицями, відчутний його неповторний полікультурний колорит.

Дрогобич на шляху свого історичного розвитку був містом причетним до європейської історії.

З Європою нас ріднила і дрогобицька сіль, яка свого часу на Заході була у великому пошанівку, і славнозвісний Юрій Котермак, і великий син дрогобицької землі, що став європейським світочем, Іван Франко і не менш відомий світові Бруно Шульц.

Зовсім не чужою для Дрогобича є Австрія. На історичному шляху з цією країною у нас було досить близьке єднання.

За часів панування Австро-Угорської імперії Дрогобич зазнав стрімкого розвитку у всіх сферах соціально-економічного життя.

Завдяки вмілому підходу до організації господарювання, починаючи з останньої третини 19 ст. Дрогобич перейняв функцію споживчого центру нафтового регіону, що зумовлювалося жвавим розвитком техніки, культури, освіти.

Саме зараз ми маємо унікальну можливість та прагнення відновити ті містки єднання і взаємопізнання, які між австрійським і українським народами були прокладені ще кілька сторіч тому.

Ми вітаємо і гарантуємо всіляко сприяти співпраці, яку з австрійськими інституціями зав’язав наш педуніверситет.

Плекання українсько-австрійських взаємозв’язків стане пріоритетом транскордонної співпраці Дрогобича.

Нині, коли Україна однозначно обрала європейський вектор, але живе і творить себе в часі війни, яку розв’язала Росія, яка ще донедавна називала себе сусідом, старшим братом, ми творимо реформи і виступаємо за розширення співпраці у всіх галузях.

У нас є 10 міст-побратимів у Польщі, маємо закордонних приятелів у Латвії, Хорватії, США. Для нас було б великою честю аби міста-побратими з’явилися у Австрії.

Для нас могла б бути цінною і корисною економічна співпраця.

Завдяки наполегливості керівництва Дрогобицького педуніверситету, ми вже маємо тісну співпрацю в галузі освіти.

Впевнений, що цікавою для обох сторін може бути співпраця у сфері туризму.

Уклінно дякую Вам за інтерес до нашого міста, за вашу відкритість до діалогу і єднання.

Сподіваюся наші зустрічі стануть доброю традицією, яку ми спільними зусиллями розвиватимемо і урізноманітнюватимемо з року в рік!

Ще раз гостинно вітаю вас на нашій дрогобицькій землі і бажаю, щоб ваше гостювання у нас було сповнене непересічних вражень і приємних здивувань!

Дорогі гості, шановне товариство!

Вдивляючись у майбутнє, варто відзначити здобутки минулого.

Радий з того, що ми маємо спільну історію, віддзеркалення якої можемо побачити на вулицях Дрогобича й нині.

Саме перебуваючи у складі австрійської держави Дрогобич з провінційного містечка перетворився на промисловий і культурний центр.

Наше місто двічі (1880 і 1894) відвідав імператор Франц-Йосиф 1, наступник австро-угорського престолу ерцгерцог Карл (1911).

Слава про Дрогобич, який під австрійським впливом перетворився на потужний промисловий, передовсім нафтопереробний центр, ширилася всією тодішньою австрійською державою.

У 1902 р. у місті відкрилася філія Австрійського нафтового акціонерного товариства, у 1904 р. – акціонерного товариства нафтової промисловості «Англо-Галіціана». У 1910-1912 рр. у Дрогобичі на вул. Стрийській австрійський уряд збудував найбільший в монархії Габсбургів державний бензино-очисний завод «Польмін», розрахований на щорічну переробку 500 т нафти.

Для забезпечення нафтової промисловості електроенергією у Дрогобичі 1908 р. спорудили першу електростанцію.

Дрогобич помітно розквітав, з’являлися ошатні будинки, урядники подбали про освітлення вулиць.

Відомий російський письменник Олексій Толстой ось так передав свої враження від тодішнього Дрогобича: «Дрогобич…- цілком уже європейське місто; на широких освітлених електрикою вулицях – чудові будинки і красиві вілли… Це – заводське місто, де нафта, яка поступає самопливом з Борислава, переробляється на вазелін, бензин та ін..; тут вже стоять великі спиртоочисні заводи».

До знакових заслуг австрійського правління належить відкриття 1858 р у Дрогобичі гімназії ім. Франца-Йосифа 1.

У цьому добротному навчальному закладі здобули освіту чимало яскравих особистостей української культури, зокрема Іван Франко, Василь Стефаник, Олександр Колесса, Лесь Мартович та ін.

Серед символів австрійської доби – пам’ятник Лицареві у збруї, який у Дрогобичі був зведений на площі Ринок 1916 року на знак перемоги австрійців над росіянами.

Це була дерев’яна скульптура тевтонського лицаря, яка простояла дуже недовго і була зруйнована під час польської окупації.

До слова, сьогодні громадськість Дрогобича активно домагається відновлення цієї скульптури у її оригінальному вигляді.

Отож, Австрія – це країна нам, дрогобичанам, абсолютно не чужа.

Як свідчить історія, саме під впливом цієї країни Дрогобич набув ще тоді обрисів європейського міста.

Вишуканість і непроминучість австрійського смаку ще й досі живе у збудованих за австрійських часів спорудах, що збереглися у нашому місті.

Усі будівлі тодішньої вул. Панської свідчення вікового шарму австрійської архітектури.

Приємно здивувала нас знахідка дослідників, які цього літа проводили розкопки біля костелу Св. Бартоломея. Вони відкопали австрійський колектор. Він був дещо замулений, та цілком у робочому стані, бо був виготовлений кілька сторіч тому з дотриманням найвищих принципів господарності.

Цінуючи свою історію та минуле нашого краю, ми впевнені у світлому майбутньому.

Нині, коли Україна перебуває в часі війни і тотальної реформації соціально-економічної сфери, ми робимо ставку на розвиток економічного потенціалу міста.

Деякі наші підприємства, що працюють на міжнародному ринку, прорубали вікно в Європу: ДП «ЮТГ «Україна», «Декарест», «Тандем», «Грінпласт» та ін.

Ми зацікавлені у тому, аби зміцнювати економічний плацдарм і в цьому спектрі збільшувати кількість підприємств, які працюють із закордонними партнерами.

Тому простір нашого міста у цьому напрямку цілком відкритий для вас.

Будемо раді якщо наше місто стане для вас інвестиційно привабливим.

Ми невідступно ідемо до здійснення свого бажання стати повноправними членами європейської спільноти.

До цього впевнено торуємо свій шлях уже не один рік. Найбільш плідним у європейському контексті є наш поступ в освіті.

Ця галузь найшвидшими темпами наближається до європейського еталону. Піонером, безперечно, у цій справі є наш педагогічний університет.

Активними у напрямку співробітництва з нашими західними сусідами є ЗОШ №1, ЗОШ № 2, ліцей та ін.

Отож, ми не лише декларуємо, але й утверджуємо на ділі наш європейський вибір, з яким пов’язуємо майбутнє нашої держави і нашого міста.

Це наше прагнення, яке сьогодні дещо пригальмовує неоголошена війна, цинічно розв’язана Росією.

Щодня на східному кордоні гинуть найкращі захисники України. Наше місто у цій війні вже втратило шість своїх патріотів.

Важливо, щоб європейська співдружність народів не полишала нас підтримувати.

Адже значення цього конфлікту глобальне: українці стоять нині не лише за Українську державу, своїми грудьми вони прикривають від московського агресора вхідні ворота до Європи.

Разом з тим, ми дякуємо за відкриту і повну підтримку, яку надає Європа, рішуче приймаючи сторону України.

Ми сподіваємося, що невдовзі на нашій землі запанує мир і тоді ми мобілізуємо всі зусилля на те, щоб загальноєвропейські стандарти та цінності стали звичною нормою нашого життя.

Вірю, що Ваш нинішній візит — це початок нашого діалогу та масштабної співпраці.

Переконаний, що невдовзі у Дрогобича з’являться австрійські партнери і міста-побратими.

Ще раз вітаю Вас на Дрогобицькій землі. Ми завжди раді гостям та відкриті до співпраці! Адже ми ходимо під одним сонцем і по одній землі!

Тарас Метик, в.о. міського голови Дрогобича

(Переглядів 255 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви