У четвер, 16 серпня, у Трускавці розпочалася ХХІ позачергова сесія міської ради. Розпочалася, та не закінчилася, хоча і запитів депутатських не було, і тільки одне питання стояло на порядку денному – «Про затвердження списку присяжних». Та питання, котре за словами одного з депутатів можна було розглянути протягом 15 хвилин, викликало палку бурю дискусій і справедливого обурення. Бо влада вирішила діяти непрозоро та бавитись у підкилимні ігри навіть там, де для цього ніби і підстав не мало б бути.
Як доповіла депутатам завідувач юридичним відділом Трускавецької міської ради Оксана Хемич, 20 листопада цього року набирає чинності новий Кримінально-процесуальний кодекс України. І вперше в нашій країні запроваджується інститут присяжних. На клопотання обвинуваченого кримінальна справа може розглядатися за участі двох професіональних суддів та трьох присяжних. Мова йде про ті кримінальні справи, де обвинуваченому «світить» довічне ув’язнення, тобто за важкі злочини типу дезертирства у воєнний час, військові злочини, шпигунство, державну зраду, корупцію із завданням надзвичайно великих збитків державі тощо.
Визначається і статус присяжних – законом «Про судоустрій і статус суддів». Серед факторів, які можуть цю посаду робити привабливим – імунітет (як у суддів) на час роботи присяжним, розглядається можливість і оплати роботи як у судді. Присяжним у Трускавці може бути громадянин України, котрий проживає на території міста не менше 6 останніх місяців, котрий не має непогашеної судимості, не стоїть на обліку у нарколога чи психіатра, котрий володіє державною мовою і ще є кілька пунктів. Не можуть бути присяжними держслужбовці, адвокати, судді, працівники МВС, нотаріуси та деякі інші категорії. Є у присяжних і певні обов’язки як то нерозголошення таємниці нарадчої кімнати, таємниць слідства тощо.
І тут розпочинається найцікавіше. Якщо у Дрогобичі та Бориславі офіційні друковані органи «Галицька зоря» та «Нафтовик Борислава» інформували і то не раз населення міста про те, що впроваджується інститут присяжних, подавали оголошення із закликами до бажаючих писати заяви, то у Трускавці від 19 червня до середини серпня про це – анічичирк. В юридичному відділі прийняли всього 21 заяву на подання бути присяжними, проте на розгляд депутатів подано 15 кандидатур – хто їх узгодив, чому саме ці люди писали заяву і як так сталося, що навіть депутати окремих фракцій нічого не знали, що процес пішов ще два місяці тому – це і викликало хвилю обурення в депутатському корпусі.
В обговоренні взяли активну участь депутати Ігор Ластовецький, Ігор Пілько, Павло Швець, Руслан Крамар, Юрій Беднарчук, Богдан Процишин, Євген Юник, Анатолій Стародуб, Володимир Симович. «За кого сесію мають, шановні колеги? Нас мають за ніщо…» – обурювався Юрій Беднарчук, а Руслан Крамар та Павло Швець заявили, що фракції «Свобода» та «Батьківщина» не голосуватимуть за пропоноване рішення. Депутат Анатолій Стародуб, чиє прізвище не потрапило в проект рішення, заявив, що відкликає свою заяву на участь у інституті присяжних. Головуючий на сесії Петро Шумин (мер – у відпустці, це вже друга позачергова сесія цього року відбувається без його участі) зазначив, що приклад Анатолія Стародуба могли б наслідувати і інші депутати. Депутат Володимир Симович заявив, що він свою заяву написав ще в червні, а вона чомусь не потрапила у список, тож логічне запитання – в якім кабінеті і як формувався цей список 15-ти?
Гадаємо, тепер буде доречно подати прізвища тих 15-ти, кого пропонували депутатам призначити присяжними. Це 9 депутатів ТМР (діючі): Сергій Мицик, Богдан Процишин, Євген Юник, Олександр Ткаченко, Віктор Павлик, Андрій Кульчинський, Ігор Стасик, Галина Шиманська-Карпюк, Ігор Гарванко. Інших шестеро – член виконкому Мирослав Гумега та член виконкому попереднього скликання Микола Мацько, два депутати попереднього скликання (були у фракції «Наша Україна») Теодозій Сидір та Ігор Нич, працівник ДП «Кришталевий палац» Валерій Антощук та директор Художнього музею Михайла Біласа Олена Білас-Березова.
Особисто проти цих кандидатур ніхто не висловив жодного кривого слова, йшлося лише про сам механізм формування списку. Оскільки стало зрозуміло, що питання не пройде, то депутати вирішили зібратися в останній день, коли це подання може зробити Трускавецька міська рада – у понеділок, 20 серпня. Початок сесії – о 12.00. Якщо і тоді депутати не дійдуть до згоди, то присяжних для Трускавця призначить Львівська обласна рада.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень