Визначено фільми для участі у II Міжнародному фестивалі телевізійних фільмів «Корона Карпат», який відбудеться у Трускавці 12-16 листопада.
– Усі дванадцять ігрових фільмів, які подолали конкурсний відбір, є вартими уваги журі та глядачів, – говорить програмний директор фестивалю Сергій Остапчук. – З Україною була чи не найбільша проблема. Учасники відбіркової комісії, переглянувши понад 30 ігрових стрічок, надісланих на конкурс, були прикро вражені: жодного українського фільму, гідного участі у фестивалі, серед претендентів не виявилося. Але чи не найбільше шокував той факт, що практично усі отримані «українські» фільми були зняті на «общепонятном».
Втративши надію дочекатися вартісного україномовного фільму, комісія готувала офіційне повідомлення: Україна в ігровій програмі представлена не буде. Аж тут телефонний дзвінок – на завершення відбіркового туру зголосився режисер Іван Войтюк. Його стрічка «Платон Ангел», яка врятувала ситуацію, розповідає про українську сім’ю, про землю, про святі і прості істини на тлі найшанованішого свята в Україні – Різдва Христового. Фільм також може похвалитися зірковим акторським складом: у ньому знялися Богдан Ступка, Ірина Дорошенко, Валентин Шестопалов, Геордій Дрозд, Остап Ступка, Наталя Доля.
Серед фільмів, які увійшли до конкурсної програми, оригінальним сюжетом вирізняється аргентинська картина «Китайська казка», перегляд якої викликає емоційну бурю в душі, не дивлячись на те, що за жанром фільм заявлений як комедія. Заслоговує на увагу і нова австрійська стрічка «Neben meinem Bruder», у якій головну роль виконує молодий, талановий і вже доволі відомий актор П’єр Ківітт. У фільмі він втілює образи братів-близнюків, які живуть потаємним життям, приховуючи від оточуючих, що їх є двоє. Глядачі стануть свідками того як розвиваються стосунки між братами та їхнім батьком, який робить вигляд, що одного з хлопців не існує. А також зможуть насолодитися майстерністю П’єра Ківітта, якому вдалося переконливо зіграти двох абсолютно різних героїв. Актор приїде до Трускавця у складі австрійської делегації, щоб представити цю стрічку на кінофорумі.
Гостем фестивалю «Корона Карпат» буде також Антоніо Соле, відомий іспанський режисер, сценарист, продюсер, автор кліпів таких мега-зірок як Шакіра та Енріке Іглесіас.
Що стосується конкурсної програми документальних фільмів, то до участі у ній також відібрано 12 стрічок із майже півсотні заявлених. За словами Сергія Остапчука, на кінофорумі будуть представлені фільми з усіх континентів, окрім Австралії. На його думку, родзинкою серед документальних стрічок є «Pelada». Це слово у перекладі з бразильського означає «дикий». Фільм розповідає про вуличний, тобто дикий футбол. Автори фільму, а над ним працювало п’ять режисерів, намагалися якомога детальніше дослідити це феноменальне явище. Задля такої мети вони побували у 24 країнах світу, які, власне, й долучилися до створення стрічки.
Україну у конкурсній програмі документального кіно представляє фільм Тараса Химича «Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939-1941 р.». Ця картина – перша грунтовна спроба продемонструвати за допомогою екранних засобів як відбувалося приєднання Галичини до УРСР та що приніс «визвольний похід» Червоної Армії, який розпочався 17 вересня 1939 року, на Західну Україну. Багатокультурна довоєнна Галичина стала жертвою агресії двох найбільших тиранів ХX століття Гітлера і Сталіна. Картину створено на основі свідчень очевидців цих подій – представників українського, польського та єврейського народів, які до 40-х років ХХ століття становили основний етнічний склад Галичини. У стрічці використано кінохроніку та коментарі провідних науковців-істориків. Фільм відрізняється від звичних зразків української документалістики завдяки формату «Діскавері», що передбачає використання сучасних ракурсів та технічних засобів під час знімання, робить фільм близьким до художнього. Велику частину сюжетів грають професійні актори. Над створення стрічки працювали музиканти – Андріана, гурт «Піккардійська терція». Впродовж 2010-2011 років фільм «Золотий вересень» транслювався на місцевих телеканалах, у кінотеатрах, на презентація у школах, вищих навчальних закладах та культурних установах західного регіону України та Польщі. Фільм також змогли побачити українці, що проживають у США, Канаді, Аргентині, Австралії, Європі. Проте масштабного показу стрічки на центральних телеканалах в Україні так і не відбулося через те, що чиновники від культури чинять спротив. «Корона Карпат» є першим фестивалем, у якій цей документальний фільм братиме участь.
Окрім конкурсних програм трускавецький кінофорум пропонує надзвичайно цікаву і різноманітну позаконкурсну програму. Насамперед заслуговує на увагу міжнародний кінопроект польської студії “Еверест” – “Світ від світанку до заходу», у рамках якого група видатних польських документалістів провела майстер-класи зі студентами кіношкіл у п’яти містах світу: Києві, Мінську, Москві, Пекіні та Токіо. У рамках майстер-класів постали документальні стрічки годинної тривалості, які є своєрідними портретами цих міст. Презентація проекту «Світ від світанку до заходу» відбудеться у Києві 9-11 листопада, одразу після того він вирушить до Трускавця.
Шанувальникам найвищих здобутків українського кіно організатори «Корони Карпат» пропонують ретроспективний перегляд фільмів за участі видатного українського кіноактора, режисера, сценариста Івана Миколайчука. Приємною несподіванкою стане ще одна ретроспектива –у Трускавці покажуть фільми, у яких знімалася аргентинська актриса і співачка Лоліта Торес.
Кілька вечорів поспіль демонструватимуться знакові для сучасного кіномистецтва фільми. До таких належить аргентинська стрічка «Таємниця їхніх очей», яка у 2010 році виборола «Оскара», французька картина «Welcome», короткометражка киянки Марини Вроди «Крос», що отримала «Золоту пальмову гілку» на Каннському кінофестивалі. В рамках «Корони Карпат» відбудеться також презентація французького кінофестивалю «Aye-Aye Film Festival», який організовується і підтримується Радою Європи. На знак солідарності з японським народом буде показано документальний фільм «Афтершок»: знімальна група стрічки побувала у регіонах Японії, які найбільш постраждали від великої води, і на власні очі побачила, як відновлюється країна після однієї із найбільших катастроф в історії людства.
Ольга Куц
ТОП коментованих за тиждень