Тішить, що українське кіно поволі пробиває собі дорогу, стає на ноги, завойовує глядача. Про українські фільми говорять, сперечаються, ними захоплюються або ж їх критикують, а це свідчить, що українське кіно як явище існує. Існує і витісняє ворожий кінопродукт, замішаний часто на антиукраїнській ідеології та великодержавницькому і шовіністичному пафосі.
Фільм «Легенда Карпат» режисера Сергія Скобуна презентується як героїчна сага. Лірично-містична розповідь про Олексу Довбуша явно не претендує на скрупульозне відображення всіх відомих історичних фактів з життя цього народного месника, а навіть не має на меті висвітлити всі легенди, які на Гуцульщині досі розповідають про ватажка опришків. Фільм про хлопця, який не міг миритися з несправедливістю у кожному з її вимірів, про боротьбу з «панами» і, звісно ж, про кохання.
Допрем`єрний показ стрічки у Трускавці пройшов 28 березня в кінотеатрі «Злата». Вже традиційно як для таких показів було організовано фуршет та зустріч з режисером та акторами, які розповіли про задум, цікаві моменти зйомок, реквізити, кумедні випадки тощо. Частину цих розповідей можна переглянути у відео, розміщеному на сторінці «Трускавець. Оперативно» в мережі Фейсбук від 28 березня.
Чи є в фільму мінуси? Безперечно, як і в кожної стрічки. На мою думку, це те, що фільм знятий літературною українською мовою, без жодних домішок гуцульського діалекту. Тому мешканцю Західної України слухати діалоги полтавсько-слобожанською літературщиною дещо дивно. Проте якщо зважити на потреби популяризації українського кіно на сході, півдні, півночі та в центрі нашої держави, то розумієш, що цей «недолік» стає перевагою. Проста, навіть дещо мелодраматична розповідь про героїчного опришка стане чудовою лекцією з історії України, доказом того, як нелегко було вести боротьбу за елементарне право бути людиною, а не «бидлом».
Фільм явно справляє позитивне враження і після перегляду залишає відчуття добре проведеного часу. Особливо вражають сцени, де показана велич природи Карпат, захопливими є кадри за участю диких тварин.
Щодо персонажів, то, на мою думку, найкраще втілився в роль у цій стрічці актор Михайло Грицкан (вуйко Довбуша, тобто брат матері Олекси). Він міг би отримати реальну відзнаку за другопланову роль, настільки його гра цієї ролі була природною, невимушеною, доброю. А головні ролі (Олекси Довбуша та його коханої Марічки) зіграли в «Легенді Карпат» Валерій Харчишин та Марія Яремчук.
Польські пани у фільмі теж вийшли досить симпатичними і елегантними, вишуканими і розумними, за винятком одного лише пана Кульчицького. Добре враження справила і гра акторів, котрі втілилися у рядових опришків.
Проте кожен може скласти свої власні враження про цей фільм, який стає поряд з такими новітніми українськими стрічками як «Гніздо горлиці», «Дзідзьо-контрабас», «Червоний», «Серце матері Гонгадзе», «Осінні спогади» та інші, котрі були презентовані у Трускавці в кінотеатрі «Злата» в останні два-три роки. Для цього варто піти в кінотеатр і переглянути на широкому екрані роботи, які колись стануть класикою українського кіно початку ХХІ ст.
А завершуємо нашу коротеньку рецензію на цей чудовий фільм «Легенда Карпат» відгуком редактора газети «Трускавецькурорт», журналістки Галини Носової:
«Побувала на презентації фільму “Легенда Карпат”. Враження двоякі, хоча я прекрасно розуміла, що це не Голівуд. Однак наші хлопці молодці. Вони не тільки впоралися із завданням і дуже майстерно й натуралістично розповіли про легендарного Довбуша. Вони зробили це чуттєво, без зайвого пафосу, без надриву.
Зробили красиве кіно з дещо містичною і досить ліричною обгорткою. Оздобили його розкішними краєвидами Карпат, вдало підібраним музичним супроводом, непересічними акторами. В цілому доволі цікава драма про легендарну людину.
І ще одне. Напевно, коли ви вже прийшли на перегляд, не варто шукати ляпів чи історичної невідповідності. Просто насолоджуйтеся красивим українським фільмом. Приємного перегляду».
Володимир Ключак
P.S. Детальніше про фільм «Легенда Карпат» можна довідатися у Вікіпедії.
ТОП коментованих за тиждень