Державне підприємство «Дрогобицький лісгосп» Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства у складний для держави час не нарікає, а працює. Сьогодні всім нелегко, але під керівництвом свого директора Василя Матяшовського лісівництво Дрогобиччини не просто тримається на плаву, а ще й розвивається. Про це свідчать різні факти – від нагород найвищого рівня до затишного офісу на вулиці Стрийській у Дрогобичі, від спорудження сучасної теплиці до справного наповнення державної скарбниці працівниками лісового господарства Дрогобиччини.
Нещодавно Указом Президента України лісничому Трускавецького лісництва ДП «Дрогобицьке лісове господарство» Михайлу Левицькому було присвоєно почесне звання «Заслужений лісівник України». В Летнянському лісництві завершено монтаж нової сучасної теплиці. Біля затишного офісу держлісгоспу радує око гарний дендропарк імені Юліана Біласа з відомої та шанованої трускавецької родини Біласів. Лісгосп вносить вагомий вклад у наповнення бюджету. Тож про життєві будні Дрогобицького лісгоспу сьогодні ведемо мову з його директором Василем Миколайовичем Матяшовським.
– Василю Миколайовичу, як живеться лісівникам Дрогобиччини у цей непростий час? Яким був для лісгоспу рік, що минає, і які плани на рік грядущий?
– Без праці немає нічого. Працюємо стабільно – в лісгоспі на сьогоднішній день працює 314 чоловік, в нас не скорочено ні одне робоче місце.
Я на цій посаді працюю 5 років і 4 місяці. За цей час створено 100 робочих місць, середня зарплата виросла з 966 гривень до 3 162 гривень. Платежі в бюджет, які ми сплачуємо, зросли втричі. Держава лісовій охороні коштів не виділяє, так що ми заробляємо самі на себе.
Фонд оплати праці порівняно з 2009 роком виріс з 2 млн. 144 тис. грн. до 8 млн. 644 тис. грн. (за 10 місяців 2014 р.). Так що ми собі даємо ради. Працювати, звісно, важко, адже за ці п’ять останніх років вартість бензину зросла в 4 рази, податки зросли в 3 рази, фонд оплати праці зріс в 4 рази.
Попенна плата в нас виросла у 2,2 рази порівняно з минулим роком. Якщо ми платили 1 млн. 600 тис. грн., то в цьому році ми сплатили 3,5 млн. грн. податків. Ці кошти отримують сільські ради і державний бюджет. Приблизно 1,5 мільйона йде на сільські ради і біля двох мільйонів у державний бюджет.
Рік плануємо закінчити з добрими показниками, виплатити працівникам зарплату, сплатити всі необхідні платежі.
Основне завдання на 2015 рік – це технічне переоснащення підприємства. Тому що без нової техніки, без будівництва доріг нема перспективи для лісового господарства. Основну увагу ми звертаємо на ведення лісового господарства.
– Часто доводиться чути, що йдуть масові вирубки лісу. Це питання час від часу піднімають окремі депутати на сесії Трускавецької міської ради. Доводилося також чути, що зі сторони Східниці в напрямку Борислава їздить багато машин з лісом. Отже, напевно збільшилася кількість вирубок?
– Ми в середньому рубаємо 69 тис. м. куб. деревини в рік. Так що коли люди говорять про масові вирубки лісу, то це не є правда. Кожна рубка у нас проходить згідно чинного законодавства України, згідно Лісового кодексу.
Зрозумійте правильно – за часів Радянського Союзу Дрогобицький лісгосп рубав 120 тис. кубометрів лісу, а ми на нинішній день рубаємо 69 тис. кубометрів.
Фактично на гектарі у нас приростає 4,7 кубометра лісу. Якщо це перевести на 30 тис. га, які має наш лісгосп, то це 141 тис. кубометрів приросту. А ми рубаємо 69. Тобто, ми не рубаємо навіть половини приросту, а треба принаймні вирубувати біля 90% приросту. Це дає і нові робочі місця, і збільшення сплати податків в бюджет.
От Ви сказали про Трускавець. У лісі біля Трускавця вік ялиці в основному 120 – 160 років, а рубку треба було проводити у 80 років. Ліс зігнив весь на пні і це є проблема. Бо ліс повинен бути вчасно посаджений і вчасно вирубаний. І ця трускавецька деревина – з дуплом, куди навіть людина може залізти.
Ви кажете – їздять машини… Так, їздять, бо ми возимо ліс. У нас в Бориславі є нижній склад, звідки проходить відправка лісу, і є лісозавод, який ми забрали з оренди, де ми переробляємо деревину. Чим більше ми будемо працювати, тим і зарплата буде більшою, і кількість податків зростатиме – як до державного, так і до місцевого бюджету.
Всі рубки планові. Раз на десять років проводиться лісовпорядкування і намічаються роботи на 10 років: що ми маємо рубати, де маємо рубати і скільки. Є спеціальний ліспроект, який нам намічає план робіт.
– А чи рубають ліс ще й нелегально?
– Практично самовільних рубок немає, за винятком поодиноких випадків. Лісова охорона в нас працює на відповідному рівні.
– У підпорядкуванні Дрогобицького лісгоспу є ще й мисливські господарства…
– Так, є в нас мисливські угіддя, 14 тисяч гектарів. Це в Летнянському, Нагуєвицькому і Східницькому лісництвах. На нашій території мають угіддя «Лісівник» і УТМР (Українське товариство мисливців і рибалок – В.К.).
– Розкажіть, будь ласка, детальніше про цю теплицю, яку навесні плануєте запустити в експлуатацію. Чим вона буде корисна для лісівників?
– При допомозі депутата Львівської обласної ради Олексія Балицького нам цього року виділено з державного бюджету 490 тисяч грн. на придбання теплиці. Вона вже є змонтована у Летнянському лісництві, зараз проводимо внутрішні роботи, так що з весни вона вже запрацює.
Це новий етап у лісорозведенні. Теплиця дасть можливість вирощувати посадковий матеріал за новими технологіями. Це сучасна теплиця з комп’ютером, з поливом.
Раніше дуб ми вирощували під відкритим небом. Ми його підорювали, підрізали корінь і висаджували той дуб на лісову площу. Це притуплює приріст дуба. Коли ж ми в теплиці висадимо в горшку, виростимо, то менше треба буде доглядати за лісовими культурами, набагато кращим буде приріст, зросте швидкість вирощування культури. Це дійсно дасть добрий ефект.
Тому ще раз хочу подякувати за допомогу депутату Львівської обласної ради, голові екологічної комісії обласної ради, директору департаменту екології Львівської ОДА Олексію Михайловичу Балицькому, що він з розумінням поставився до нашого питання і допоміг вирішити його.
– Завжди перед Новим роком постає питання вирубки ялинок. Яка робота ведеться в цьому напрямку?
– В першу чергу ми проводимо роз`яснювальну роботу. На території району є лісництва, куди люди можуть звертатися, якщо в них є потреба придбати ялинку. Або ж можна звернутися безпосередньо в держлісгосп, ми даємо відповідні наряди.
За самовільну рубку передбачено штраф, який залежить від висоти ялинки і від породи дерева (мінімальний штраф – 126 гривень).
Цього року згідно рішення Дрогобицької районної ради білу ялицю ми не рубаємо. Рубаємо смереку, сосну і заготовляємо вершкову частину дерева ялиці білої.
Попит на ялинки впав і то суттєво. Люди купують собі синтетичні ялинки, встановлюють композиції з гілочок, щораз менше бажаючих встановлювати в помешканні живе деревце, дуже мало.
Принагідно хочу привітати наших краян з наступаючими Різдвяними святами та Новим Роком. Нехай новий рік принесе нам мир, щоб не було війни, щоб економіка працювала. Нехай Матір Божа охороняє всіх нас. Добра всім, щастя, радості, любові і благополуччя!
– Дякуємо за відверту розмову і за добрі побажання.
Спілкувався Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень