Одні цим чоловіком захоплюються, інші вважають його диваком. Але всі погоджуються, що Василь Левкович Петранівський – яскрава і непересічна особистість з широчезним колом інтересів та захоплень і фантастичною працездатністю. Освітянин, науковець, громадський діяч, шахіст, турист – це далеко не повний перелік сьогоднішнього кола діяльності Василя Петранівського – автора 156 наукових праць і чотирьох навчальних посібників, голови міської Федерації шахів та шашок, активного учасника громадської організації ГО «Рада старійшин». Та сьогодні, як і завжди, його пріоритет – діти. Тому, що Василь Петранівський любить маленьких громадян за їх відвертість та чесність, і сам попри поважність та не завжди легкий життєвий досвід, не втратив дитинної щирості та радості кожному дню життя. Тому, що пропрацювавши багато років директором СШ №3 та викладачем Дрогобицького педагогічного університету, сьогодні Василь Левкович вже близько року є директором Будинку учнівської творчості. Саме про цю ділянку роботи наша розмова з Василем Петранівським.
– Василю Левковичу, то коли Ви стали директором БУТу і як Вам працюється в позашкільній освіті?
– 8 серпня 2012 року зі мною було заключено контракт на посаду директора Будинку учнівської творчості до 31 серпня 2013 року. Для мене особисто це абсолютно новий напрям роботи, адже до цього я працював у вищій та середній школі. Та я був свідомий цього та готовий працювати і вчитися – вивчати нормативно-правову базу, особливості ведення документації та фінансово-господарської діяльності в позашкільному закладі. Щиро вдячний моєму заступнику Любові Гривняк, яка всебічно мені допомогає з перших днів на цій посаді, а також керівникам гуртків Тетяні Осійчук та Лідії Зубрицькій. Ці досвідчені працівники позашкілля працюють в Будинку учнівської творчості понад 20 років, і результатами та здобутками, яких ми досягли за цей рік спільної праці, я великою мірою завдячую їм. Добра співпраця також налагодилася з методистом методичного кабінету відділу освіти Інною Форемною.
– З чого Ви розпочинали свою роботу на посаді директора БУТу?
– Звичайно, розпочав, зі знайомства з колективом, адміністративної роботи. Ми розробили новий штатний розпис з 1 січня 2013 року, посадові інструкції на всіх працівників БУТу, впорядкували технічну документацію з пожежної безпеки та охорони праці.
– Василю Левковичу, це потрібна, але малопомітна маленьким відвідувачам Будинку учнівської творчості робота. А що вдалося зробити для покращення матеріально-технічної бази, зовнішнього вигляду кімнат для творчості та актового залу?
– І тут нашому дружному колективу в такий нелегкий час вдалося досягти певних успіхів. Ми маємо 3 тисячі 300 гривень щомісяця орендної плати від аптеки, тож ці кошти дуже економно і витрачаємо на оновлення та ремонти. Так, у 2012-2013 році зроблено повністю ремонт в гуртках туристично-краєзнавчого напрямку. У вересні-жовтні 2012 року, коли ми готувалися до відзначення 60-ліття БУТу, ми повністю оновили «одяг» сцени актового залу – передні та задні куліси. За кошти спецфонду закупили матеріал, а самі куліси шила Любов Михайлівна Гривняк з дівчатами. Ми також встановили сім нових вікон в корпусі №3 (майстерні). Зробили ремонт сходових кліток, коридорів, панелей головного корпусу, провели велику роботу з благоустрою території, підготовки до опалювального сезону 2012-2013 років. Придбали спецодяг, вогнегасники, медикаменти – укомплектували 10 аптечок. Закупили канцтовари, матеріали для роботи гуртків декоративно-прикладного мистецтва, придбали спорядження для однієї туристичної групи туристичного гуртка – шість комплектів.
Приємно також, що все більше батьків наших вихованців цікавляться роботою Будинку учнівської творчості, відвідують наші заходи та допомагають в оновленні матеріально-технічної бази. Так друзями-меценатами БУТу є Сергій Мицик, Володимир Наконечний, Олександр Батько та готельно-курортний комплекс «Карпати».
– Якісь нові гуртки в БУТі за останній рік з’явилися?
– У 2012-2013 роках в Будинку учнівської творчості працювало 45 гуртків, у яких займалося 830 дітей від 5 до 18 років (у 2011-2012 роках був 41 гурток та 750 вихованців). Ми відкрили новий гурток «Юні журналісти» (керівник Оксана Гула), школу журналістської майстерності (веде Любомир Поливка) та кіношколу під керівництвом Олега Бачинського.
Всього у нас працює 32 педагогічні працівники, які гармонійно поєднують досвід та готовність до змін та інновацій – сім з них мають стаж роботи понад 20 років, а 30% – молодь до тридцяти років.
– Знаю, що Будинок учнівської творчості пишається успіхами своїх вихованців.
– Так, за 2012-2013 навчальний рік маємо дев’ять переможців всеукраїнських конкурсів та фестивалів ( у 2011-2012 році був лише один) та 30 переможців конкурсів обласного рівня. Наші вихованці брали участь у чотирьох міжнародних виставках.
На міжнародному фестивалі «Карпатські клімати» (м.Кросно, Польща) відзначені вихованці вокального гуртка (керівник Роксолана Мартинюк). Хор «Хвиля» під керівництвом цього ж керівника зайняв третє місце на VІІІ Всеукраїнському фестивалі-конкурсі хорового мистецтва, присвяченому творчості Кос-Анатольського. Це ІІІ місце з 35 хорів зі всієї України!
А вихованці хореографічного гуртка під керівництвом Зоряни Денисюк зайняли І та ІІ місце на Всеукраїнському фестивалі мистецтв «Кришталевий Трускавець» та практично щойно повернулися з Болгарії, де успішно виступили на Міжнародному фестивалі «Сонце. Радість. Краса», який проходив 13-18 червня.
Вихованка Лідії Зубрицької Марія Ковалів здобула ІІІ місце на Всеукраїнському фестивалі патріотичної творчості «Сурми звитяги», де відзначено також літературно-музичну композицію, яку підготували Роксолана Мартинюк та Лідія Зубрицька.
Евеліна Наконечна та Уляна Войтів (керівник Любов Гривняк) нагороджені грамотами на Всеукраїнській виставці «Мистецтво орігамі» (м.Рівне).
За цей рік Будинок учнівської творчості також провів та організував 40 заходів –виставок, конкурсів на рівні міста та БУТу. За працьовитість, старанність та для подальшого стимулювання 46 вихованців Будинку учнівської творчості нагороджено грамотами БУТу, семеро наших дітей нагороджені грамотами Трускавецької міської ради, а двоє вихованців – Софія Цюпер та Марія Ковалів – нагороджені стипендіями міського голови.
– Василю Левковичу, а які у Вас плани на це літо?
– Звичайно, як завжди, в планах – ремонти. За літо плануємо зробити ремонт кімнати №9 (гурток орігамі та лялькарі) і №19 (велотуристичний гурток, корпус №3). Плануємо також замінити чотири дерев’яні вікна на металопластикові та провести санітарний ремонт другого поверху головного корпусу та вестибюлю актового залу.
– А що влітку можете запропонувати дітям, які не поїхали ні на моря, ні до бабусі в село, а залишилися «на асфальті»?
– Гуртки велотуристичного напрямку готуються до мандрівок. Так Олег Осійчук в липні планує веломандрівку Сколівщиною а в серпні – Підкарпаттям та Дрогобиччиною. 24-25-26 липня я проведу триденний некатегорійний похід за маршрутом Трускавець – ур.Помірки – ур.Іваники – с.Зимівки – Орівський хребет – гора Діл – ур.Боберня – Трускавець.
А вже з 17 липня виходить з відпустки ряд керівників гуртків, які запланували багато цікавих заходів: «Відпочинок по-англійськи» (керівник Ольга Кіселичник), перегляд мультфільмів англійською мовою (Анна Підкова). Буде також проведено англомовний конкурс «Щасливий випадок» (Злата Крамар та Ольга Кіселичник) та розважальну програму «Веселі квіти». В серпні місяці плануємо також провести декілька шахово-шашкових турнірів (Володимир Винницький).
До Дня Незалежності БУТ планує провести інтелектуальну вікторину (Зоряна Гула), особисту першість зі стрільби (Орест Лимич), дводенний некатегорійний туристично-краєзнавчий похід на гору Парашку (Василь Петранівський та Григорій Долик). І під завісу літа вихованці вокального гуртка Роксолани Мартинюк знову їдуть на Міжнародний фестиваль «Карпатські клімати» в Польщі.
– Це дуже насичено. На новий навчальний рік у Вас плани, напевно, ще грандіозніші…
– В новому навчальному році, якщо буду працювати, хотілося б звернути увагу на науково-дослідну роботу керівників гуртків. У 2012-2013 році наші педагоги вже розробили та впровадили 16 нових програм.
Є також плани відкрити нові гуртки «Юний ерудит», «Молодіжний театр» та «Європейський клуб», який би ближче знайомив юних трускавчан з євроінтеграційними процесами. Будемо працювати над впровадженням платних послуг. В рамках гуртка «Кіношкола» хотілось би відкрити анімаційну студію, де діти б відтворювали дійсність та казку засобами мультиплікації, відновити роботу гуртка «Шахи і шашки для дошкільнят», який колись діяв в дитячих садках. Ну і будемо вивчати думки та побажання батьків та дітей, громади, які б ще гуртки, клуби, вони хотіли в Будинку учнівської творчості.
У 2013-2014 році, до речі, оцінку роботі наших педагогів даватиме держава – БУТ проходитиме атестацію. Та, вірю, що нашому дружньому колективу за підтримки громади всі виклики та завдання під силу. Будинок учнівської творчості дякує за підтримку Трускавецькій міській раді, відділу освіти, культури, депутатам міської ради та громадський організаціям – історико-краєзнавчому клубу «Сива давнина», «Просвіті», ГО «Рада старійшин» та іншим.
Іра Циган, газета «Франкова криниця Підгір’я»
ТОП коментованих за тиждень