Суперечки на кшталт „Чия Нафтуся краща?” тривають вже кілька десятків років, при цьому активність, гідну кращого застосування, проявляють не учені, а профани різного штибу: таксисти, екскурсоводи, адміністратори курортів. Для вчених, котрі професійно займались і продовжують займатись цим питанням (до слова, без зацікавленості з боку як трускавецьких, так і східницьких можновладців), принципова відповідь була відома ще наприкінці 80-х років минулого століття. Провівши порівняльні дослідження хімічного складу і мікрофлори Нафтусі обидвох родовищ та її впливу на роботу нирок, печінки і шлунка, а також на активність Nа,К-АТФази в якості біосенсора, вони дійшли висновку, що за одними показниками “краща” трускавецька, за іншими – східницька вода, а цілому обидві Нафтусі однаково активні,. Наукова проблема полягала в тім, що не було знайдено показника, який відображав би загальний стан організму, а не стан його окремих органів чи ферментів. Аж нарешті спільними зусиллями науковців лабораторії експериментальної бальнеології Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН (завідувач канд. мед. н. Ігор Попович), яким ПрАТ „Трускавецькурорт” надав у користування апаратно-програмні комплекси “НейроКом” і ”КардіоЛаб+ВСР” та лікарів санаторіїв “Молдова” (головний лікар канд. мед. н. Валерій Бабелюк) і ”Кришталевий палац” (головний лікар докт. мед. н. Мирослав Гумега), котрі організували волонтерів з числа працівників і забезпечили проведення дуже коштовних гормональних і імунологічних аналізів, проблема була вирішена. Відомо, що при дії на організм будь-якого чинника фізичної, хімічної, біологічної чи психічної природи інформація про нього аналізується головним мозком з наступним прийняттям ним „адміністративних рішень”, тобто посиланням до тих чи інших органів регуляторних нервових сигналів. Отже, за змінами роботи головного мозку можна надійно судити про діючий на організм подразник!
Індикатором роботи головного мозку є електроенцефалограма (ЕЕГ), параметри якої відображують електричну активність його окремих областей. У 6 добровольців було зареєстровано 78 ЕЕГ в стані спокою (Basal level), а також через 1,5 години після вживання 200 мл контрольних вод: колодязьної (Well Water), дистильованої (Destilated Water), водопровідної, очищеної фільтруванням (Depurated Water) (по 5 ЕЕГ) та води Нафтуся, взятої із свердловини 21-Н Трускавецького родовища (Borehole) і бювету (Buvete) санаторію “Карпати” (це не реклама, просто звідти доносились нарікання до ГГРЕС щодо нижчої якості Нафтусі, а ідентичність Нафтусі з родовища і бювету ПрАТ доказана була ще у 2011 р), а також із Східницького бювету (по 6 ЕЕГ). Результати оброблені на комп’ютері за програмою дискримінантного (розпізнавального) аналізу (дивіться рисунки).
Спочатку були виявлені параметри ЕЕГ, за сукупністю яких біоелектрична активність мозку в стані спокою (B) та після вживання контрольних вод (W) і води Нафтуся (N) різного походження суттєво відмінна. Після цього із кластерів (груп) „Вода” і ”Нафтуся” було сформовано по три підгрупи.
Інформація про розпізнавальні параметри ЕЕГ сконцентрована у двох коренях (Root), при цьому перший корінь містить 2/3 розпізнавальних можливостей, а другий – 1/3. Як бачимо, вздовж осі першого (мажорного) кореня біоелектрична активність мозку волонтерів після вживання контрольних вод (кластер із квадратів) не відрізняється від такої в стані спокою (кластер із овалів), натомість після вживання Нафтусі вона відчутно змінюється, про що свідчить зміщення кластера (в перекладі з англійської – грона) із трикутників вліво. Це відображує (дивіться таблицю) збільшення частоти дельта-ритму і його щільності спектральної потужності (ЩСП) у шести ділянках головного мозку, найбільшою мірою у лівій передній лобній, а також ЩСП тета- і бета-ритмів у правій передній лобній ділянці. Такі зміни свідчать про збудження мозкових структур, котрі активують пристосувально-захисні механізми організму. А саме в цьому і полягає суть цілющої дії Нафтусі! Судячи за середніми величинами першого кореня, цілюща дія Нафтусі, взятої як із свердловини Трускавецького родовища, так і з бювету, однакова і незначно, але все ж переважає таку Східницької Нафтусі!
Зміщення вздовж осі другого (мінорного) кореня значків контрольних вод відображує збільшення під їх впливом ЩСП альфа-ритму (маркера спокою) у трьох областях ЦНС і дельта-ритму у лівій тім’яній області в поєднанняз із зменшенням ЩСП дельта-ритму у правій тім’яній області, що відображує зростання його асиметрії. Натомість асиметрія бета- і тета-ритмів зменшується. Автори трактують такі зміни як прояв гальмування ЦНС, яке відвертається вживанням Нафтусі. Про супутні зміни рівнів гормонів і імунних показників буде повідомлено у наступній замітці. Всі факти будуть викладені у великій статті у зарубіжному журналі на загальнозрозумілій (не російській) мові і дальша слава про Трускавецьку Нафтусю знову рознесеться по всьому світу (без офіційних промоуторів)!
Вл. інф.
ТОП коментованих за тиждень